A to nie je všetko! Prostredníctvom malieb sa z človeka vyplavujú deštruktívne emócie. Kresby prezradia, o aké škodliviny ide. Stačí ich skúmať – zamerať sa na vzory či farby. Navyše, spontánne dielka sú prostredníci medzi pozemskosťou a duchovnosťou. To znamená, že maľbami k nám prehovárajú nebeské bytosti – a odovzdávajú dôležité odkazy či indície. Hovorí sa tomu automatická kresba.

 

Arteterapia uvoľní zaseknuté emócie

Človek si v sebe nesmie uchovávať negatívne emócie – hnev, smútok, nenávisť, vinu, hanbu, nesebalásku, odpor. Všetky energo-toxíny musia von. V opačnom prípade zašpinia naše ja a v konečnom dôsledku sa pretavia do zrodu zdravotných ťažkostí. V bežnom živote sa nám bojovať proti záporným emóciám často nedarí – nedokážeme ich vydolovať z našich útrob. Sú hlboko v podvedomí. Jestvuje však riešenie – arteterapia, čiže akákoľvek umelecká činnosť, ktorá je zameraná na vyplavenie a následné odstránenie deštruktívnych ­emočných balastov. Niekomu sa uľaví tak, že napíše báseň, iný zostrojí pieseň alebo svoje pocity zachytí štetcom a farbami na plátno. Zázračný druh terapie začal vznikať po 2. svetovej vojne.

Arteterapia je súčasťou psychoterapie. Hodiny vedie školený terapeut. Pacienti si môžu zvoliť, akou umeleckou aktivitou vyjadria svoje pocity a emócie. Fantázii sa medze nekladú – hlina, papier, plastelína, vosk, farbičky, hudobný nástroj… Nie je dôležité, či je človek zručný a zostrojí nádherné dielo. Podstatné je, že vyjadrí to, čo cíti, a tak zo svojho ja uvoľní všetky nahromadené emočné bremená, ťarchy, nánosy.

Samozrejme, arteterapiu môžete praktizovať aj sami – v pohodlí domova. Postačí vám napríklad papier a zopár farbičiek. Nepremýšľajte, čo idete kresliť. Skrátka, len tak maľujte. Nechajte pastelky krúžiť spontánne a ľahko. O pomoc môžete požiadať aj svojho vnútorného anjela – poproste ho, aby cez maľby uvoľnil z vášho ja všetky energie, ktoré vám škodia. Po dokončení kreatívnej práce si svoje dielko dôsledne prezrite. Analyzovať ho môžete sami, prípadne aj s blízkou osobou. Uvidíte, koľko zaujímavostí o vás vypovie. No čo je hlavné – po maľovaní sa budete cítiť odľahčene a uvoľnene. Akoby z vás spadol mohutný balvan.

Výber farieb odhalí vaše vnútro

Okrem namaľovaných útvarov skúmajte na kresbách aj farby. Tie majú zázračnú schopnosť indikovať to, čo sa práve odohráva vo vašich útrobách. Dá sa povedať, že dominantná kolóra je kľúčom k odhaleniu ­vnútorných deštruktívnych emócií alebo myšlienkových foriem.

  • Ak na vašej maľbe prevláda červená farba, je to znak, že sa momentálne cítite neisto a nestabilne. Možno riešite aj materiálne starosti. Drieme vo vás veľa strachov a obáv. Nevnímate pevnosť matky zeme.
  • Dominantná oranžová farba signalizuje, že v sebe nosíte staré krivdy, boliestky, sklamania a zrady. Pravdepodobne niekomu nedokážete, neviete alebo nemôžete odpustiť. Oranžová je tiež indikátorom možných intímnych starostí.
  • Ak na vašej kresbe prevláda žltá farba, od duše dostávate odkaz, že v sebe nenosíte pokoj a mier. Často ste atakovaní stresovými faktormi. Žltá môže signalizovať aj interný hnev, prípadne slabú sebalásku, sebaúctu a sebahodnotu.
  • Zelená farba prezrádza, že ste pod dlhodobým tlakom a vaše ja potrebuje vypnúť. Dožičte si oddych, relax, meditáciu, rozjímanie.
  • Dominantná ružová farba indikuje, že váš citový alebo ľúbostný život je na bode mrazu. Možno ste dlhodobo bez polovičky, možno sa trápite so svojím partnerom či partnerkou. Skrátka, necítite dostatočný príliv vše-lásky.
  • Ak na vašej kresbe prevláda tyrkysová alebo svetlomodrá farba, je to znak, že neprejavujete pravú podstatu svojho ja. Schovávate sa v akejsi ulite. Buď sa bojíte, ako by vaše „čisté ja“ prijalo okolie, alebo ste hanbliví a uzamknutí. Farby mora tiež prezrádzajú, že zlyhávate v komunikácii.
  • Tmavomodrá farba vám dáva na známosť, že nepracujete so svojím jadrom – čiže nepočú­vate hlasy vnútra a intuíciu. ­Riadite sa výsostne raciom alebo pragmatizmom. Indigová kolóra je jasným odkazom z nebeských sfér, aby ste boli väčšmi spirituálni a duchovní.
  • V prípade, že na vašej ­maľbe dominuje fialová farba, od duše dostávate informáciu, že vo vás absentuje vše-viera. Buď ide o vieru vo vlastné ja, alebo vieru v najvyššie princípy. Uskutočnite nápravu. Fialová vám tiež oznamuje, že máte komplikovanú a rozlietanú myseľ. Skrátka, svoju hlavu nedokážete dostať pod kontrolu.
  • Ak pri maľovaní siahate po čiernych alebo hnedých odtieňoch, je to znak ponurosti vášho ja. Nachádzate sa v období skepsy a negativizmu. Dávate priestor vlastným aj ­cudzím negatívnym energiám, aby ovplyvňovali vaše bytie. Vyžaduje sa silný osobnostný prerod a rozkvet.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.