Na mnohých z nás s príchodom jesene dopadá akýsi jesenný splín a aj preto sa počas chladnejších mesiacov objavuje toľko pacientov s depresívnymi stavmi. Časť záporných vibrácií však prichádza aj z vonkajšieho prostredia. Absencia slnka, predlžujúce sa noci a oslabená „medziľudskosť“ sú úrodnou pôdou pre urieknutia či porobeniny. Našťastie, vždy jestvujú spôsoby, ako svoje ja ochrániť – vytvoriť akýsi strážny štít aj pred internými, aj pred externými negáciami. Niektorí z nás si pomáhajú modlitbami (čo je zároveň najsilnejší ochranný prostriedok), no mnohí potrebujú k vytváraniu strážnych rituálov takzvané modly – minerálne kamene, esenciálne oleje, sošky. Silným pomocníkom je od nepamäti vavrín alebo bobkový list. V sušenom stave ho dostať v ktorýchkoľvek potravinách.

 

Pomôže v kuchyni, ale aj psychike

Stálozelená drevina pochádza zo Stredomoria. Ide najmä o koreninu, ktorá osoží pri varení omáčok, polievok či kyslých pokrmov. Brilantnú chuť dodáva zverine. Vavrín bohato využívali starí Gréci a Rimania. Jedlá, z ktorých sálala vôňa bobkových listov, zbožňovali. Výhodou aromatickej byliny je, že ani pri dlhšom skladovaní nestráca na kvalite.

Vavrín má aj liečebné využitie. Podporuje trávenie a oplýva antiseptickými účinkami. Osoží pri bolestiach kostí a sedacieho nervu. Znižuje hladinu cukru v krvi. Odporúča sa tiež reumatikom a pacientom s dnou. Zmierňuje opuchy a tlmí migrénu. Zopár lístkov pod vankúšom navodzuje pokojný spánok. V skriniach sa zasa postarajú o vykynoženie molí.

 

Prečistí myseľ aj príbytok

Naši predkovia zužitkúvali bobkové listy aj na spirituálne účely. Verili, že drevina je zasvätená Apolónovi, gréckemu bohovi proroctiev, uzdravovania a básnictva. Jeho slávna veštiareň kedysi stála na Kréte. Dodnes sa povráva, že dym zo zapáleného vavrína ponára do hlbokého meditačného, rozjímacieho alebo tranzného stavu. No čo je podstatnejšie – tlejúce bobkové listy uvoľňujú z biopoľa človeka všetky energie, ktoré mu nie sú vlastné. Z hlbín ľudskej bytosti vysávajú kliatobné vibrácie. Zároveň posilňujú aurickú štruktúru a daný jedinec sa stáva väčšmi chránený. Postup je jednoduchý – stačí si zadovážiť keramickú nádobu a uhlíky. Na tie sa po ich zapálení položí zopár sušených vavrínových lístkov. Keď začnú tlieť, postupne sa z nich uvoľní aromatická dymová clona. Tou možno čistiť nielen človeka, ale aj príbytok.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.