Ak máte pocit, že si zaslúžite vyšší plat, ako máte teraz, spýtať sa vášho šéfa je to jediné, čo môžete spraviť. Poradíme vám, ako na to!

Pripravte sa

Nechoďte za vaším predstaveným „len tak“. Zhrňte si doma v pokoji všetky dôvody, pre ktoré si myslíte, že máte na vyššiu mzdu nárok, a spíšte si ich. Možno v poslednom čase nesiete väčšiu zodpovednosť, pribudli vám pracovné povinnosti, alebo ste mali zvýšenie už vopred sľúbené, ale akosi sa naň „zabudlo“. Ak vaše nápady zlepšili chod firmy či jej priniesli ďalšie zárobky, nezabudnite to pred šéfom určite spomenúť. Je dôležité, aby si uvedomil, čo pre firmu znamenáte. Svoje dôvody predneste nanečisto svojmu partnerovi alebo kamarátke a poproste ju o názor.

Informácie sú základ

Zistite si, koľko na podobných pozíciách zarábajú iní ľudia. Ak kamarátov z brandže veľmi nemáte, pomôžu vám stránky ako www.merces.sk alebo www.naseplaty.sk. Vďaka nim získate aspoň približnú orientáciu vo výške miezd. O platoch na vašom vlastnom pracovisku sa zmieňujte opatrne, aby ste neškodili sebe či kolegom, na ktorých sa odvolávate.

Odhadnite ho

Každý šéf má inú povahu. Pre niektorých sú súkromné dôvody typu „opustil ma manžel a starostlivosť o deti teraz musím zvládať len zo svojho platu“ úplne nezaujímavé, na iných môžu zapôsobiť. Nikdy by to však nemal byť váš hlavný, či jediný dôvod.

Aká je politika firmy?

Pracujete v menšej firme? V tom prípade zrejme neexistujú žiadne vyslovene záväzné pravidlá o zvyšovaní odmien za prácu. Ak sa so šéfom dohodnete, môžete získať viac peňazí v podstate hocikedy počas celého roka. Veľké firmy môžu mať presne stanovené obdobie, raz či dvakrát za rok. Počas neho prehodnocujú platy a vtedy máte šancu zabodovať aj vy. Nezabudnite im časovo prispôsobiť svoju žiadosť.

Vystihnite správny čas

Aj váš šéf je len človek a má horšie a lepšie dni. Vyberte si čas, keď v jeho tvári vidíte pohodu a má čas sa vám venovať. Počas týždňa sú najlepšie dni utorok, streda a štvrtok. V pondelok je zavalený poradami a plánmi na celý ďalší týždeň, v piatok sa zas teší na víkend a nemusí mať náladu na vážne rozhovory.

Buďte pripravená aj na „nie“

Vaša žiadosť môže byť úspešná, ale nemusí. Pripravte sa i na tú horšiu možnosť. Keď vám zamestnávateľ povie „rád by som vám zvýšil plat, ale nemám na to peniaze“, porozmýšľajte nad inými možnosťami. Možno by vám mohol dovoliť využívať pracovný telefón aj na osobné účely, poskytnúť vám zľavu na tovar, ktorý predáva, či prispievať vám na cestovné do práce.

Máte na zvýšenie platu naozaj nárok?

Ak sa niektorý z nasledujúcich bodov na vás vzťahuje, môžete pokojne o žiadosti o zvýšenie platu uvažovať:

✔ Pribudli vám povinnosti nad rámec pôvodnej dohody

✔ Máte väčšiu zodpovednosť — za viac ľudí či dôležitejšie pracovné úlohy

✔ Zvýšenie platu vám už vopred sľúbili, napríklad po zapracovaní sa

✔ Vaše návrhy a podnety výrazne pomohli firme napredovať či získať nových klientov

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.