Počas teplých dní sa čoraz viac odhaľujeme a je logické, že aj viac riešime tukové zásoby, ktoré sa na nás počas zimy nalepili. Ak ste boli predvídaví a začali ste s prípravou do plaviek skôr, možno už vidíte prvé výsledky. Ale prečo nás potom nemilo prekvapí, že aj keď v diéte pokračujeme poctivo ďalej, chudnutie je čoraz ťažšie a ručička na váhe sa akoby zasekla? V opačnom prípade ste sa k úprave jedálnička ani neodhodlali, pretože vás odrádza prísny stravovací režim. Presvedčíme vás, že odriekať si a byť na seba krutý nie je riešenie, a dokonca „podvádzať“ pri diéte je nielen dovolené, ale priam žiadané!

 

Prekážkový beh za vysnívanou figúrou

Mnohí z nás nie sú so svojou postavou spokojní a radi by sa videli o pár kilogramov ľahší a o niekoľko centimetrov štíhlejší. Obrovské množstvo, najmä žien, už počas života odskúšalo všemožné diéty, odtučňovacie či detoxikačné kúry. V snahe zbaviť sa prebytočných kilogramov a nežiadúcich tukových záhybov mnohí skúšajú aj tie najšialenejšie „zaručené“ metódy. Ale tí, ktorých teplo nezaskočilo a dali sa na systematické chudnutie napríklad aj pod dohľadom odborníka, možno už vidia prvé výsledky. Chudnutie je však beh na dlhé trate, na ktorých je nejedna prekážka. Ešte predtým, ako váha ukáže vysnívané číslo, sa môže stať, že tento boj vzdáme. Stačí, že nám chýba motivácia, nemáme pôžitok z jedla, cvičenie nás nebaví a neteší. Navyše, v dôsledku striktného režimu sa spomaľuje metabolizmus a aj kilogramy ubúdajú akosi pomalšie. Ako si s tým poradiť? Začnite podvádzať!

Prvotné predsudky nahradilo nadšenie

Pred zlyhaním vo vašej diéte vám môže, paradoxne, pomôcť takzvaný prejedací deň. V angličtine sa im hovorí cheat day a cheat meal (prejedací deň a prejedacie jedlo). Tento terminus technikus dobre poznajú aj športovci a odporúčajú ho aj samotní tréneri.

 

Jeden deň sa jednoducho „rozšupnite“­

Keď sa snažíte schudnúť, prípadne aktívne športujete, neustále musíte svoj životný štýl prispôsobovať určitým pravidlám a tvrdo ich dodržiavať. Cheat meal predstavuje akési uvoľnenie sa, odreagovanie. A práve to psychika pri diéte aspoň na chvíľu potrebuje. Navyše, pri dlhodobom prijímaní rovnakého množstva kalórií a typu stravy si telo na tento režim zvykne. Metabolizmus sa spomalí, v dôsledku čoho začne telesný progres klesať, úbytok na váhe je čoraz menší a vidina želaného výsledku sa tak odďaľuje.

 

Negatíva a riziká

Ak sa rozhodnete počas diéty ulahodiť svojím chuťovým bunkám, môžete si vybrať, či si na to doprajete celý deň (cheat day), alebo vám postačí jedno jedlo (cheat meal).

Cheat day si mnohí ľudia vysvetlia ako celodenné prejedanie sa. Ráno pokojne začnú pizzou, zalejú to obľúbeným sladkým nápojom. Na obed si naložia aj dvakrát väčší tanier, o večeri nehovoriac. Toto je však to najhoršie, čo môžete počas diéty urobiť. Namiesto toho, aby sa nám vďaka tomu vrátila motivácia a chuť v diéte a cvičení pokračovať, môžu prísť výčitky, frustrácia a depresia. Presne také pocity často vedú k dlhodobému prejedaniu sa a následne k nadváhe a obezite.

Ak totiž človek svedomito a poctivo drie na svojom zovňajšku, jedným jedlom určite nič nepokazí. Naopak, dodá telu energiu na ďalšiu prácu. Cheat meal preto nemožno považovať za zhrešenie, ale treba ho vnímať ako odmenu. Ak po týždňoch diéty a cvičenia strácate motiváciu, máte pocit, že sa nikam neposúvate, cheat meal môže byť tým správnym impulzom pre vaše telo i myseľ.

 

Podvádzajte správne!

  1. Nastavte si presný časový interval, kedy si doprajete cheat day. Ten sa však môže líšiť v závislosti od toho, či s diétou začínate, alebo sa upraveným stravovacím plánom riadite už dlhšie. V prvom prípade sa prvý cheat meal odporúča zaradiť približne po 3 – 4 týždňoch. Zohľadnite tiež náročnosť diéty a celkového denného kalorického príjmu.
  2. Najlepšie je, ak si práve na obed doprajete to, na čo máte chuť. Nemusíte sa zrieknuť ani dezertu. Raňajky a večera by však mali zostať podľa plánu.
  3. Nezabúdajte, že ide o odmenu za tvrdú prácu na svojej postave. Bola by škoda zjesť všetko v priebehu chvíle, nemyslíte? Preto vychutnávajte! Užívajte si každé sústo, aby bol pôžitok čo najdlhší.
  4. Je celkom prirodzené, ak sa na druhý deň váha mierne zvýši. Nepodliehajte však panike, o pár dní tento efekt zmizne.
  5. Patríte k milovníkom sladkostí? Diéta sa tak pre vás môže stať hotovým peklom. Skúste preto sladkosti nahradiť ovocím. To nájdete i v kombinácií s ďalšími chutnými ingredienciami napríklad v chutných kapsičkách. Ich veľkou výhodou je, že sa zmestia i do vrecka a môžete si ich vychutnať prakticky kedykoľvek. Hlad či neprekonateľná chuť na sladké vás tak neprekvapia.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.