Tiež patríte k tým, ktorí nedokážu dodržať žiadnu prísnu diétu a nechce sa im ani len čítať o tom, ako to funguje s kilojoulami a kalóriami, nieto ešte zakaždým ich rátať? Tak potom vitajte v klube! Namiesto tvrdej diéty skúste schudnúť pomocou pár osvedčených trikov. Takých, ktoré rozhýbu metabolizmus a pomôžu nám v našom úsilí.

 

NESEDÍM, IDEM

Keď metabolizmus funguje naplno, pomôže nám spáliť oveľa viac kalórií. Lenže keď je lenivý, je zle. Ako ho rozhýbať? Najjednoduchšie je to pomocou pohybu. To ale neznamená, že sa musíte poldňa potiť v posilňovni, ale že jednoducho budete čo najviac v pohybe. Keď teda kolega pôjde do kuchynky urobiť si kávu, nezakričte mu: Urob aj mne!,  namiesto toho sa postavte a choďte s ním. Rovnako neposielajte informácie kolegom mailom – zakaždým sa postavte a choďte im to povedať. Aj keď čítate tento článok, môžete pri tom sedieť na gauči a pojedať oriešky alebo môžete stáť a prešľapovať na mieste. Na akýkoľvek pohyb – aj ten najmenší – musí telo vynaložiť viac energie, ako keď ste v neaktívnom stave, sedíte či ležíte. Myslite na to každý deň.

Výhodou pohybu je aj to, že vám pribudnú a zosilnejú svaly. No a svaly dokonca aj v pokoji spaľujú trikrát viac energie ako tuk. Toto vysvetľuje aj fakt, prečo ženy po štyridsiatke chudnú ťažšie. Ich organizmus pomaly prichádza o svaly a namiesto nich pribúda v tele tuk. Metabolizmus sa tak automaticky spomaľuje. Nedovoľte to a máte vyhrané!

Samozrejme, svaly sa nedajú budovať len tým, že namiesto výťahu budete chodiť po schodoch alebo že z práce pôjdete domov pešo. Keď chcete výrazne schudnúť, chce to niečo navyše. Takže aspoň dvakrát do týždňa by ste mali absolvovať silový tréning, ktorý zasiahne všetky svalové skupiny. Každý cvik zopakujte v tempe 6 až 12-krát, potom nasleduje minúta na krátky relax, počas ktorého si môžete dať strečingový cvik.

 

STARÉ DOBRÉ BIELKOVINY

Základom moderných diét je zvýšenie príjmu bielkovín na úkor sacharidov a tukov. Je to preto, lebo na budovanie svalov sú bielkoviny najdôležitejšie a navyše, pri trávení bielkovín telo spotrebúva viac kalórií, ako pri trávení sacharidov či tukov.

Základným zdrojom bielkovín pri diéte by malo byť chudé biele mäso (kura, morka, zajac), ryby, nízkotučné mliečne výrobky (syr, jogurt, tvaroh), vajcia a tofu. Samozrejme, bielkoviny prijímame aj z rastlinnej stravy. Dostatok ich majú strukoviny, ale aj brokolica, karfiol, hrach či zelená listová zelenina.

Ak chcete schudnúť a jete zmiešanú stravu (teda nie vegánsku ani vegetariánsku) ideálne je, keď 2/3 vášho taniera pri obede či večeri pokrýva kombinácia mäso + zelenina.

UŽ NAOZAJ ZAČNITE PIŤ

Informácie o pitnom režime, ktoré sa objavujú azda v každom článku, nám už niekedy lezú na nervy. Ale pri chudnutí platí, že keď nebudete dostatočne piť, s chudnutím to bude ťažké. Práve voda totiž pomáha zrýchľovať metabolizmus najmä preto, lebo keď je telo dehydrované, orgány nejdú na plný plyn – pracujú menej efektívne, šetria energiou a to znamená, že naše telo v pokoji spaľuje oveľa menej kalórií. Preto pravidelne pite medzi jedlami a to tak, že na konci dňa by ste mali mať v sebe 2 až 3 litre tekutín. Viac tekutín treba doplniť aj po fyzickej námahe, teda najmä po cvičení.

Či ste dobre hydratovaní, zistíte ľahko podľa moču – musí byť jasný a svetložltý. Akonáhle je výrazne žltý až tmavší, chýba vám voda.

KÁVY SA NEVZDÁVAJTE

Niektoré diéty odporúčajú vysadiť kávu aj kávové nápoje. Výživoví špecialisti však radia: Keď chcete zrýchliť metabolizmus, káva je vaším spojencom. Kofeín stimuluje tráviaci systém a urýchľuje premenu potravy na energiu. To znamená, že celkovo váš organizmus vydá viac energie. Lekári odporúčajú vypiť denne maximálne štyri šálky kávy – v tomto množstve káva ani kofeín v nej neškodia.

SLADKÉ NIE, ŠTIPĽAVÉ ÁNO

Pri diéte sa zo svojho jedálneho lístka snažte odstrániť cukor. To sa týka najmä pridaného cukru. Neznamená to ale, že úplne prestanete jesť ovocie. Pokojne si ho dajte v umiernenom množstve (ideálne 1 kus denne), avšak nie na večeru či pred spaním. Najlepšie je dať si ho ešte predtým, ako sa budete venovať nejakej fyzickej aktivite, aby ste kalórie z ovocia hravo spálili.

No a čo zaradiť do jedálneho lístka namiesto cukru? Napríklad čili. Obsahuje kapsaicín, ktorý okrem iného spôsobuje, že po zjedení štipľavých papričiek je nám príjemne teplo. Zároveň sa mierne zvýši srdcová frekvencia a zníži sa krvný tlak. Tým spálime viac kalórií. Výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí si pravidelne každý deň pridávali do jedla kapsaicín, dosiahli výrazné zrýchlenie svojho metabolizmu v pokojom stave, čo sa najviac prejavilo na znížení brušného tuku! Len tak si sedieť a strácať brušný tuk vďaka papričkám, to nie je zlé, čo poviete?

Čili môžete pridávať napríklad vo forme drveného prášku do polievky, zeleninovej zmesi, k akémukoľvek mäsitému pokrmu, ale aj do šalátov. Niektorí si ho dokonca pridávajú aj do kávy.

Výborné účinky na zrýchlenie metabolizmu má aj škorica a zázvor, ktoré tiež môžete pridávať do jedál a nápojov.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.