Približne štvrtina našej populácie nad 35 rokov má skúsenosti s inkontinenciou. Tieto problémy sa teda týkajú takmer každej vekovej kategórie. Dochádza k nim obvykle pri chôdzi do schodov, smiechu, kašli, kýchnutí, športovaní či inej fyzickej námahe.

25 – 40 rokov

U mladých žien najčastejšie spôsobuje inkontinenciu pôrod. Ten totiž oslabuje podporné väzivo močových ciest a svalov panvového dna. Problémy však môžu začať už počas tehotenstva.

Dôležité je: Zájsť čo najskôr k lekárovi a prebrať s ním možnosti terapie.

40 – 60 rokov

U množstva žien sa problémy s únikom moču prihlásia v súvislosti s klimaktériom.

Dôležité je: Rešpektovať pokyny lekára, najmä ohľadom životosprávy a pravidelného cvičenia.

 

60 a viac rokov

V staršom veku je únik moču veľmi častý. Príčin môže mať hneď niekoľko: napríklad infekcia, mozgová mŕtvica, choroby postihujúce nervový systém, demencia a iné. V tomto veku sa navyše prejavy inkontinencie zhoršujú a únik moču začína byť veľký. Postihnutý pociťuje náhle nutkanie odbehnúť si na toaletu spoločne s pocitom, že sa to už nedá stihnúť.

Dôležité je: Dôsledne dbať o osobnú hygienu a používať správne inkontinenčné vložky.

 

Poctivo a pravidelne

  • Najvhodnejšie cvičenie na posilnenie panvového dna sú Kegelove cviky, ktoré sa dajú vykonávať kdekoľvek, bez toho, aby si to niekto iný všimol.
  • Najprv skúste zatiahnuť svaly panvového dna pri močení – opakovane zadržujte a uvoľňujte prúd moču.
  • Zo začiatku svaly stiahnite aspoň na päť sekúnd, postupne sa môžete dostať až na desať. Cvičte denne v intervale 30 – 40 sťahov s uvoľnením.
  • Cvičenia vykonávajte poctivo aspoň tri mesiace.
  1. Postavte sa rovno, prekrížte nohy, uvoľnite sa a zhlboka sa nadýchnite do brucha. Potom pomaly vydychujte, zároveň napnite svaly panvového dna a vťahujte ich hore. Opakujte 2 – 4 krát na jednu aj na druhú stranu. Pre udržanie rovnováhy sa môžete pridržiavať napríklad stoličky.
  2. Sadnite si rovno na tretinu stoličky a dajte si nohu cez nohu. Ruky položte cez seba na stehno hornej nohy. Stehná tlačte silno proti sebe a zároveň sťahujte svalstvo panvového dna hore a dovnútra. Vydržte 5 – 10 sekúnd. Pravidelne dýchajte – pri uvoľnení sa nádychnite, pri napnutí výdychnite. Opakujte 2 – 4 krát na každú stranu.
  3. Ľahnite si na chrbát, pod panvu si položte poskladaný uterák a nohy natiahnite hore. Prekrížte ich v oblasti členkov a stlačte chodidlá pevne k sebe. Napnite svaly panvového dna na 5 – 10 sekúnd a stlačte ich smerom do vnútra. Opakujte 4 – 6 krát.
  4. Ak počas cvičenia ucítite náhly tlak na močový mechúr, predkloňte sa a pokúste sa dotknúť prstov na nohách.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.