1. Hubky na riad, ktoré bežne v kuchyni používame, sú semeniskom baktérií

Je to fakt, ale…

Baktérie obľubujú vlhké prostredie a mnohé sú rezistentné na dezinfekčné prostriedky bežne používané v domácnosti. V prevažnej miere však ide o mikroorganizmy z prostredia, ktoré by u zdravého človeka nemali spôsobovať problémy.

2. Na toaletnom papieri je viac baktérií ako na záchodovej doske, lebo jej povrch je klzký a baktérie nemajú šancu sa na nej udržať

Fáma.

Záchodová doska je zväčša vyrobená z plastu a na ňom mnohé baktérie rady vytvárajú povlak, tzv. biofilm. Zdrojom infekcie avšak zväčša nebýva záchodová doska alebo misa, pretože kontaktu s ňou sa dokážeme vyhnúť. Najznečistenejšie na toaletách sú splachovače, kľučky a vodovodné kohútiky. Preto po umytí rúk by sme mali na vypnutie vody a otvorenie dverí použiť papierovú utierku a dvere zatvoriť lakťom.

3. Elektrické sušiče rúk spôsobujú, že vzduch, ktorý nimi prúdi, rozfúka baktérie do okolia, preto je lepšie ich nepoužívať

Fáma.

V prípade, že si ruky po použití toalety dôkladne umyjeme, mali by nám na rukách ostať len baktérie, ktoré sú prirodzenou súčasťou kože a nie sú patogénne. Navyše sú na pokožku prichytené dosť pevne.

4. Posteľ je plná odumretej kože, a preto je potrebné raz do týždňa vymeniť posteľnú bielizeň

?

Posteľ je plná nielen kože, ale aj potu a iných telesných tekutín. Frekvencia výmeny posteľnej bielizne však závisí aj od iných hygienických návykov jednotlivca (napr. pravidelná sprcha, spanie v pyžame a pod.).

5.Na dámskej kabelke je množstvo baktérií, a preto sa odporúča pravidelne ju čistiť liehom alebo aspoň mydlom s vodou

?

To závisí od toho, kam dotyčná dáma kabelku kladie. Problémové môžu byť predovšetkým remienky a držadlá. Samozrejme, nie je vhodné klásť ich na kuchynskú linku alebo priestor, kde spracovávame potraviny, hlavne ak sme ju mali predtým položenú na sedadle v nejakom dopravnom prostriedku. A trochu alibisticky poviem, že povrchové ošetrenie kabelky musí zodpovedať pokynom výrobcu, resp. odporúčaniam výrobcu.

6.Je dobré mať na pamäti:

Základom každej prevencie je dôkladná hygiena rúk.

Umývanie rúk znižuje riziko infekcií, ktoré sa prenášajú tzv. fekálno-orálnou cestou (choroby špinavých rúk), ale aj respiračných infekcií. Samozrejme, nesmieme zabúdať na to, že aj nadmerné používanie dezinfekčných prostriedkov, a tým vytváranie neprirodzene sterilného prostredia okolo nás, môže negatívne vplývať na naše zdravie – alergie a pod.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

RNDr. Jaroslav Bojňanský
Všetky články autora
Vyštudoval mikrobiológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2005 absolvoval rigoróznu skúšku v odbore mikrobiológioa a v roku 2009 špecializačnú skúšku v odbore Laboratórne vyšetrovacie metódy v klinickej mikrobiológii. Po ukončení univerzitného štúdia pracoval ako laboratórny diagnostik a manažér kvality na Ústave klinickej mikrobiológie vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Od roku 2007 pracoval na bakteriológii v HPL v Bratislave, kde sa istý čas venoval okrem iného aj diagnostike mykobaktérií. V súčasnosti vedie Úsek bakteriológie v Centrálnom laboratóriu Medirex v Bratislave a venuje sa predovšetkým problematike identifikácie baktérií najnovšími molekulárno-biologickými metódami.