Autoimunitný zápal štítnej žľazy (tyreoiditída) si vyslúžil mnohé „naj“. „Je to najčastejšie autoimunitné ochorenie na svete, najčastejšie endokrinné ochorenie, aké existuje, najčastejšia choroba štítnej žľazy a zároveň najčastejšia príčina zlyhania jej funkcie. Zistilo sa, že v súčasnosti ho má až 5 percent dievčat do 20 rokov a 15 až 20 percent žien nad 60 rokov,“ hovorí endokrinológ doc. MUDr. Ján Podoba, CSc. z Kliniky endokrinológie LF SZU a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Na otázku, prečo je to tak, hovorí, že dôležitú úlohu tu zohráva genetická predispozícia a faktory vonkajšieho prostredia. „Je bežné, že toto ochorenie má stará mama, jej dcéra aj vnučka. Dokonca vnučka môže pri vzniku choroby predbehnúť starú mamu, čiže 15-ročné dievča už má diagnostikovaný zápal štítnej žľazy, jej 70-ročná babička ho ešte nemá, ale o 5 rokov ho už bude mať. Dedí sa predispozícia a kedy v živote ochorenie prepukne, to závisí od toho, s akými faktormi vonkajšieho prostredia sa náš organizmus stretne. Na rozdiel od minulosti, dnes u nás dominujú alergické a autoimunitné ochorenia, pretože naše zdravie negatívne ovplyvňuje chemizácia života, znečistenie životného prostredia, ale aj explózia potravinových antigénov. Posledné desaťročia konzumujeme napríklad množstvo exotického ovocia a zeleniny, s ktorými sa imunitný systém a gény našich predkov (t. j. naše zdedené gény) nikdy predtým nestretli, lebo donedávna bolo základom výživy obyvateľstva nášho regiónu to, čo sa dopestovalo na Slovensku.  Autoimunitný zápal štítnej žľazy predstavuje novodobú epidémiu najmä v priemyselne a hospodársky rozvinutých krajinách. Dovolím si tvrdiť, že autoimunitné a alergické choroby predstavujú negatívnu stránku globalizácie a technického pokroku ľudstva,“ vysvetľuje.

Čo by ste mali vedieť o štítnej žľaze

  • Je najväčšou žľazou endokrinného systému, ktorý tvoria žľazy s vnútorným vylučovaním. To znamená, že hormóny vylučuje do krvi a krvou sa dostávajú na miesto svojho pôsobenia, do orgánov a tkanív.
  • Nachádza sa na prednej strane krku.
  • Hormóny štítnej žľazy sú potrebné pre normálnu funkciu všetkých orgánov, tkanív a buniek organizmu. Ovplyvňujú celkový metabolizmus (tvorba energie, produkcia tepla, spotreba kyslíka, odbúravanie tukov a cukrov), rast aj vyzrievanie tkanív vo fáze vývoja a v ranom detstve, sú potrebné najmä pre vývoj centrálneho nervového systému (intelektu) aj kostry. Zvyšujú srdcovú frekvenciu a silu sťahov srdcového svalu, sú potrebné pre udržanie normálnej reaktivity dýchacieho centra, zrýchľujú reflexy, psychomotoriku, podporujú krvotvorbu a iné.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.