Spite na vyššom vankúši

Dráždivé látky, ktoré poletujú okolo vás, sa jednoduchšie dostanú do krku a spustia kašeľ, keď ležíme. Skúste si dať pod hlavu viac vankúšov, aby hlava bola vyššie. Malo by sa vám uľaviť.

 

Zvlhčujte vzduch

Je vedecky dokázané, že suchý teplý vzduch je plný mikróbov a choroboplodných zárodkov. Tie v priestore víria a napádajú náš dýchací systém. Obzvlášť v zime je prostredie okolo nás ešte viac zhoršené vykurovaním a suchým vzduchom. Zvlhčovač udržiava v izbe vlhkosť, čím výrazne zlepšuje dýchanie.

 

Vyskúšajte med

Med v kombinácii s horúcim nápojom pomáha uvoľniť hlien v krku. Vmiešajte 2 – 3 čajové lyžičky medu do čaju bez kofeínu, alebo ešte lepšie priamo do bylinkového čaju z materinej dúšky a vypite ho tesne pred spaním. Dobre zaberá aj med v horúcom mlieku – ideálne však v rastlinnom, napríklad sójovom či mandľovom. Nikdy však nedávajte med deťom mladším ako 1 rok!

Majte v dome čisto

Alergia na prach je častou príčinou kašľa, najmä toho nočného, keď sme vystavení roztočom. Používajte antialergické obliečky a plachty perte v horúcej vode 1x týždenne. Na odstránenie bežných alergénov používajte vzduchový filter. Domáce zvieratá nenechávajte vo svojej spálni, tobôž vo svojej posteli. Na vysávanie kobercov používajte vysávač s HEPA filtrom (pre alergikov). Tieto odporúčania platia aj pri astme, kde je súčasťou liečby aj inhalátor.

 

Nezaťažujte sa

Pokiaľ vás kašeľ lapil preto, že ste prechladli, potom na jeho prekonanie zvyčajne postačí oddych, kuracia polievka, tekutiny a čas. Ak nič z toho nepomôže, závažná nádcha sa lieči u dospelých a detí starších ako 6 rokov liekmi proti nádche. Väčšinou sa používajú tzv. dekongestíva – nosové kvapky na zmiernenie opuchu nosovej sliznice.

 

Nefajčite

Chronický kašeľ je bežná „odmena“ za dlhodobé fajčenie. Skoncovanie s týmto zlozvykom nielenže zmierňuje kašeľ, ale vylepší celkové zdravie. Navyše ešte aj ušetríte peniaze a vďaka tomu si môžete vyraziť napríklad na dovolenku do Tatier, kde je vzduch, ktorý pľúca milujú.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.