Keď sme unavení, nedokážeme sa sústrediť na prácu, robíme chyby, sme podráždení a nedokážeme sa ubrániť zradným nástrahám sladkostí a nezdravého jedla. Toto všetko môže vyriešiť poobedňajšie zdriemnutie, čiže známy šlofík.

DOPRAJTE SI HO, KEĎ…

…ste unavení a potrebujete nabrať čerstvé sily,

…chcete zlepšiť svoju kreativitu,

…potrebujete naštartovať koncentráciu,

…nechcete si dať ďalšiu kávu,

…chcete zabudnúť na tácky plné zákuskov, ktoré na vás číhajú v cukrárni oproti.

 

ODOPRITE SI HO, KEĎ…

…trpíte nespavosťou,

…chcete takto dlhodobo nahrádzať deficit nočného spánku,

…vás únava prepadne neskoro popoludní. Vtedy ju skúste prekonať nejakou fyzickou aktivitou – prechádzkou a pokojne aj upratovaním. Keby ste si o takomto čase zdriemli, je veľmi pravdepodobné, že by ste v noci veľa nenaspali.

ČO NA TO ODBORNÍCI?

Počas spánku, a to aj krátkeho, regeneruje mozog a centrálny nervový systém. Zdriemnutie počas dňa je dôležitejšie pre ženy, ktoré častejšie trpia nočnou nespavosťou, majú búrlivejšie sny a počas dňa idú s energiou viac na doraz ako muži. To, že primeraný oddych počas pracovnej doby zlepšuje výkonnosť a psychickú pohodu, si už uvedomujú aj niektorí zamestnávatelia, ktorí poskytujú svojim zamestnancom oddychové miestnosti vybavené gaučom, pohovkami, vankúšmi.

Vedci potvrdili tiež to, že krátke posilňujúce zdriemnutie pomáha pri ukladaní informácií do pamäti. No a podľa štúdie zverejnenej v časopise Current Biology sú pre nás dôležité aj sny – hoci sú krátke a veľa ich nestihneme, keď sú intenzívne, pomáhajú mozgu pri spájaní súvislostí, ktoré vám počas bdelého stavu unikajú alebo vám ani nenapadnú. Takýmto spôsobom vznikli mnohé objavy aj dôležité riešenia. Okrem toho, spánok je pre mozog časom triedenia podstatných vecí od balastu, ktorého sa zbavuje. Tak prečo mu v tom nepomôcť aj počas dňa?

STRACH Z PREZENTÁCIE? POSPITE SI

Je známe, že keď potrebujete dostať do hlavy väčšie množstvo informácií, spánok vám v tom pomôže. Takže keď musíte zvládnuť náročný text, naučte sa základ a potom si zdriemnite. Po zobudení dokonca môžete pochopiť aj súvislosti, ktorým ste predtým nerozumeli a nedávali vám zmysel. Vedci odporúčajú aj iný trik – ráno pred náročnou prezentáciou skôr vstaňte, všetko si zopakujte a potom sa ešte na chvíľu šupnite pod perinu. Je pravda, že kvôli tréme a napätiu pravdepodobne tak rýchlo nezaspíte, ale za pokus to stojí.

Aby sme však poobedňajší spánok iba nechválili, existuje aj druhá strana mince a mnoho expertov upozorňuje na negatívnu stránku takéhoto zvyku. Podľa niektorých to nie je vhodná forma relaxovania, pretože sa tým narúša biorytmus a spánková hygiena. Ráno po zobudení sme totiž nastavení na niekoľkohodinové bdenie, keď ho prerušíme driemaním počas dňa, v noci sa budeme častejšie budiť a poriadne sa nevyspíme. Poobedňajší šlofík môže posunúť aj čas, keď si večer bežne líhame do postele, čo opäť zmätie organizmus, naruší mechanizmus nočného odpočinku a vyvolá únavu podobne, ako keď zažívate jet lag a telo sa musí spamätávať z prekonávania viacerých časových pásiem lietadlom. Samozrejme, všetko záleží od toho, ako dlho si počas dňa pospíme.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.