Pojem celulitída sa verejne začal skloňovať už počas 20. rokov minulého storočia. Neželané hrbolčeky na zadku, stehnách, ale aj pažiach či na bruchu začínajú vznikať pri narušení krvnej a lymfatickej mikrocirkulácie. Objavujú sa v súvislosti so stratou pružnosti pokožky, keď sa do podkožia sťahuje tuk, tukové bunky sa zhlukujú, zväčšujú a dochádza k ich vytláčaniu k horným vrstvám. Zároveň sa zhoršuje prekrvenie kože, spomaľuje sa prísun živín a odplavovanie toxínov. Keď v tomto štádiu pokračuje pribúdanie tuku, problém sa môže stať neriešiteľným.

Na základe predchádzajúcich informácií by sa mohlo zdať, že celulitída sa týka najmä ľudí s nadváhou, pravdou však je, že sa nevyhýba ani štíhlym, mladým, dokonca športujúcim ženám. Jej vznik podporujú predovšetkým hormonálne zmeny napríklad v puberte, počas tehotenstva, pri užívaní antikoncepcie aj počas menopauzy. Svoj podiel má aj genetika.

Celulitída sa vo všeobecnosti týka viac žien ako mužov – tí majú od prírody nadelených menej tukových buniek, majú odlišnú stavbu spojivového tkaniva, ktoré nie je také pružné, a nemajú toľko estrogénov. To všetko im pomáha. Existujú však aj výnimky, spojené najmä s rôznymi ochoreniami. No aj tak celulitída u mužov nikdy nedosiahne také rozmery a nemá také následky ako u žien.

 

JE TO ZLÉ?

Keď chcete zistiť, ako ste na tom s celulitídou vy, je to jednoduché. Postavte sa pred zrkadlo, začíname:

  • Palcom a ukazovákom stlačte pokožku na kritických miestach (napríklad na zadnej strane stehien hneď pod zadkom). Keď sa na nej objavia jamky, ide o najľahšie štádium celulitídy, za bežných okolností nepostrehnuteľnej.
  • Napnite svalstvo na zadku a sledujte, či sa na pokožke vytvoria hrbolčeky. Keď áno, ide o druhý stupeň celulitídy. Je zreteľná pri určitom lome svetla dopadajúcom na kožu či pri sedení.
  • Tretie štádium celulitídu prezradí na prvý pohľad, to už je naozaj najvyšší čas začať systematicky pracovať na zmiernení príznakov.
  • Mali by ste urobiť všetko pre to, aby ste sa do štvrtého štádia nedostali. V tejto fáze celulitída prestáva byť iba estetickým, a stáva sa zdravotným problémom. Súvisí obyčajne s chorobnou obezitou, zväčšovaním tukového tkaniva a je prakticky nezvratná, a to aj pri schudnutí.

Obleč sa!

Možno to tiež poznáte, slová mamy, ktorá stojí pri svojej dospievajúcej dcére a zvýšeným hlasom jej hovorí: obleč sa! Väčšinou sa takéto príkazy minú účinkom. Možno keby mamy dodali: obleč sa, lebo budeš mať celulitídu, získali by iný ohlas. Áno, je to tak, mnohí odborníci tvrdia, že za zvýšenou tvorbou telesného tuku treba hľadať aj nedostatočnú ochranu proti zime. A všetky tie minisukne, tenké pančuchy či minimalistické nohavičky sa môžu na tele podpísať práve takouto stopou. Aj toto môže byť dôvod, prečo sa celulitída objavuje u dievčat, ktoré nemajú problémy s nadváhou a dokonca pravidelne športujú.

Svoj podiel na vzniku pomarančovej kože, ako sa celulitída laicky nazýva najčastejšie, majú tiež nárazové diéty, ktoré doslova vykoľaja organizmus – ten si v strachu pred hladovaním začne panicky budovať rezervné zásoby tuku. Okrem toho, náhle ubúdanie váhy a nedostatok živín pri nevyváženom stravovaní, sa veľmi rýchlo odrazí na strate pružnosti pokožky. Keď sa teda chystáte svoj problém s celulitídou riešiť zhadzovaním nadbytočných kilogramov, postupujte pomaly a s rozvahou, a to najmä keď je nadváha výrazná.

 

Nemusíte žiť asketicky, ale… 

Celulitídu vnímame predovšetkým ako kozmetický a estetický problém, vo výnimočných prípadoch však môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Hoci úplne sa jej nedokáže zbaviť asi nikto, dobrou správou je, že priebeh sa dá zmierniť až zastaviť.

Preto sa čím skôr vzdajte…  

…nadmerného popíjania alkoholu

…fajčenia

…nadbytočných kilogramov.

…sedavého spôsobu života, ktoré spomaľuje lymfatický obeh a prispieva k ochabovaniu podkožného väziva.

…permanentného stresu, najmä keď je spojený s prejedaním sa.

Zároveň dbajte na to, aby ste …

…pravidelne a zdravo jedli.

…dodržiavali pitný režim.

…pravidelne športovali alebo sa aspoň čo najviac hýbali. Ideálne sú beh, aerobik v bazéne, bicyklovanie, plávanie.

 

A čo ešte?

Pomôcť pri prevencii celulitídy či pri zmiernení už vzniknutej pomarančovej kože, môžu tiež výživové doplnky, masáže, zábaly, prípadne môžete vyskúšať niektorú z odborných terapií. Výborným zimným doplnkom anticelulitídnej kúry je saunovanie. Tým, že sa poriadne vypotíte, odplavíte škodlivé látky, prekrvíte pokožku. Po saune si dajte studenú sprchu a do suchej pokožky napokon vmasírujte krém proti celulitíde. Postupujte tak, že jednou rukou pokožku napínajte a druhou prípravok nanášajte.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.