Ak chcete lesklé, zdravé vlasy a silné nechty, zaraďte do svojej stravy nasledujúce živiny:

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú rozhodujúcou zložkou zdravej výživy z mnohých dôvodov, vrátane skutočnosti, že tieto esenciálne mastné kyseliny podporujú zdravie pokožky hlavy a zabraňujú vlhkosti. Ich nedostatok môže viesť k suchej pokožke hlavy alebo lupinám. Takže ak chcete zabrániť suchým, krehkým vlasom, kľúčom sú práve omega-3 mastné kyseliny. Zvýšiť ich príjem môžete tak, že každé ráno prehltnete polievkovú lyžicu rybieho oleja alebo jednoducho skonzumujete potraviny bohaté na omega-3, ako sú vajcia, losos, špenát, tuniak, vlašské orechy, ľanové semienka alebo chia semená.

Biotín

Biotín je súčasťou B-komplex vitamínov. V skutočnosti je to vitamín B7, hoci sa niekedy označuje ako vitamín H. Nedostatok biotínu môže zapríčiniť lámanie vlasov alebo, v horšom prípade, ich vypadávanie. Biotín pomáha posilňovať nechty a sceľovať rozštiepené končeky. Nájdete ho potravinách, ako sú banány, vajcia, ovsené vločky a ryža, ale neuškodí vám ani v podobe výživového doplnku.

Proteín

Príjem bielkovín je rozhodujúci pre vyváženú stravu. Proteín je však jedným zo stavebných prvkov pre silné vlasy a nechty. Vegetariáni a vegáni musia byť obzvlášť opatrní, aby zabezpečili dostatok príjmu bielkovín. Hoci si väčšina ľudí myslí, že práve mäso obsahuje najväčší podiel proteínov, existuje mnoho ďalších zdrojov tejto životne dôležitej živiny. Vyberte si z chudého mäsa, vajec, mliečnych výrobkov, orechov, strukovín, celých zŕn a sójových bôbov.

Vitamín A

Vitamín A pomáha produkovať kožný maz v tele, ktorý pôsobí ako kondicionér pre pokožku hlavy. Začleňte do svojej stravovacej rutiny marhule, brokolicu, sladké zemiaky, vajcia či mango.

Zinok

Zinok robí viac ako len pomáha udržiavať váš imunitný systém –  pomáha regulovať schopnosť tela vytvárať nové proteíny, ktoré zabezpečujú zdravé vlasy a nechty. Nedostatok zinku môže mať za následok suché, krehké vlasy a dokonca aj alopéciu (vypadávanie vlasov). Aby sa zachovali optimálne hladiny zinku, nezabudnite konzumovať fazuľu, celé zrná, kešu, chudé mäso a hydinu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi