BAZA ČIERNA

Bazové kvety obsahujú silicu, flavonoidy (najmä rutín), triesloviny, sacharidy, organické kyseliny a vitamín C. Výborne pomáhajú pri ochoreniach dýchacích ciest, najmä pri prechladnutí a chrípke. Uvoľňujú hlieny, pôsobia močopudne a podporujú potenie, čím nám pomáhajú zbaviť telo toxínov.

Ako na to?

Dve lyžičky sušených bazových kvetov zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte približne 10 minút postáť. Čaj pijeme teplý, najlepšie trikrát denne a varíme ho vždy čerstvý.

 

LIPA MALOLISTÁ

Čaj z lipy výborne zahreje, preto sa odporúča uvariť si ho nielen pri samotnej chorobe, ale aj preventívne, keď premoknete do nitky alebo sa ráno slabšie oblečiete a premrznete do špiku kostí. Keď už sa nachladnutie prejaví naplno, lipový čaj pomôže pri rozpúšťaní hlienov a ich vykašliavaní a tiež pri znížení telesnej teploty. Málokto o lipovom čaji vie aj to, že je výborným pohladením pre dušu. Preto vám pomôže dostať sa nielen z nachladnutia, ale aj z jesennej melanchólie. Je skvelým pomocníkom pri strese a potrebe upokojenia pred spánkom.

Ako na to?

Jednu až dve čajové lyžičky lipových kvetov zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj sa pije teplý dva- až trikrát denne a môžete si ho osladiť medom.

Pozor!

Ľudia s chorobami srdca by sa o pití lipového čaju mali poradiť s lekárom. Lipa vyvoláva potenie a u srdciarov zvyšuje riziko kolapsu.

 

ŠALVIA LEKÁRSKA

Siahnite po nej vtedy, keď vás pri prechladnutí zároveň aj bolí hrdlo alebo sa znížená imunita prejavila aj aftami v ústnej dutine. Práve na tieto dva problémy je šalvia lekárska skutočným odborníkom. Môžete ju piť, ale môžete ňou aj kloktať. Má protizápalové aj antibakteriálne účinky. A výborne osoží aj pri kašli.

Ako na to?

Dve čajové lyžičky šalvie zalejte 250 ml vriacej vody a lúhujte 5 až 10 minút. Precedíte a teplý pijete. Alebo týmto vývarom môžete aj kloktať a v takom prípade môžete nechať šalviu lúhovať aj 15 minút.

Pozor!

V tehotenstve sa šalvii radšej vyhnite.

 

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.