Jar a leto sú obdobia, počas ktorých trávime vonku viac času než inokedy, a venujeme sa rôznym aktivitám, ktoré sú pre naše oči rizikové.

 

Pozor na slnko

V tomto období je dôležitá najmä kvalitná ochrana pred slnečným žiarením. Kvalitný filter s vyšším stupňom ochrany by bal byť samozrejmou podmienkou pri kúpe nových slnečných okuliarov.

 

Teplo a klimatizácia

Problémy môže narobiť aj teplo, v ktorom vysychá povrch spojovky a rohovky a časté býva aj začervenanie a podráždenie očí. To isté spôsobuje aj klimatizácia, ak nie je nastavená na vlhkosť 40 – 50 %. Problémov sa môžete zbaviť, keď budete so sebou nosiť očné lubrikačné roztoky, takzvané umelé slzy. Vhodné sú aj šošovky z hydrogélu, ktoré napodobňujú funkciu tukovej vrstvy slzného roztoku a obsahujú zvlhčovadlá.

 

Kvapky so sebou

Problémy s očami vyvolávajú aj alergie. Najagresívnejšie sú pele kvitnúcich tráv, prach, roztoče a zvieracia srsť. Je preto dobré mať pri sebe očné kvapky, ktoré dokážu alergické problémy zmierniť. Podráždiť oči, a dokonca vyvolať zápal, môže aj obyčajný pot. Nebezpečný je najmä, ak sa zmieša napríklad s opaľovacím krémom. Riziko infekcie hrozí aj pri kúpaní v prírodných jazerách, ale aj v bazénoch s chlórovanou vodou. Problémy zmierni vypláchnutie očí bórovou vodou a ošetrenie dezinfekčnými kvapkami.

Vhodná strava pre zdravé oči

Je známym faktom, že dostatočné množstvo, kvalita a pestrosť stravy je dôležitá pre naše celkové zdravie. A to isté platí aj pre oči. Tiež potrebujú správnu výživu, aby dokázali fungovať tak, ako majú. Kľúčovými zložkami pre zdravie očí sú vitamíny A, C a E, karotenoidy, omega-3 mastné kyseliny a minerály zinok a meď. Všetky tieto zložky získate z konzumácie rýb, vajíčok, zeleniny a ovocia.

Tip:

Pri plávaní, najmä v prírodných jazerách, kontaktné šošovky výrazne zvyšujú riziko vzniku infekčného zápalu rohoviek. Preto je lepšie ich pri plávaní alebo vodných športoch nepoužívať.

Tip:

Pri dlhom vystavovaní očí bez ochrany slnečnému žiareniu môže dôjsť k poškodeniu sietnice. Jej centrum, nazývané žltá škvrna, tak môže začať strácať pigment, ktorý je dôležitý pre kvalitné videnie. Nenávratné poškodenie zraku môže nastať pri priamom pohľade do slnka.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.