Zlý spánok

Vedci zistili, že ľudia s poruchami spánku častejšie trpia bolesťami chrbta v porovnaní s ostatnými. Sčasti je to aj tým, že pri nedostatku spánku sme unavení, napätí, podráždení a bolesť môžeme vnímať oveľa intenzívnejšie. Spánok však s boľavým chrbtom priamo súvisí – ak máte nevhodný matrac alebo vankúš, môžu byť bolesti oveľa intenzívnejšie. Platí tiež, že keď vás bolia kríže a spávate na chrbte, môže sa bolesť zhoršiť, keďže takáto poloha spôsobuje tlak na chrbticu. Odborníci radia umiestniť pod kolená vankúš, aby sa nohy mierne zvýšili, čím sa tlak na chrbticu zníži.

 

Fajčenie

Lekári na to nemajú stopercentné vysvetlenie, no všimli si, že bolesť chrbta je častejšia u fajčiarov. Možno to súvisí s tým, že fajčiari všeobecne majú horší životný štýl ako nefajčiari – napríklad neholdujú športu a pohybu. Ale predpokladá sa tiež, že určitú úlohu tu zohráva aj cigaretový dym, ktorý zhoršuje cirkuláciu krvi a prispieva k slabšiemu okysličeniu celého tela vrátane chrbtice. Tak sa môže poškodiť tkanivo v krížovej oblasti, pretože sa znižuje prísun živín do chrbtových svalov.

 

Pásový opar

Ak ste v minulosti prekonali pásový opar, môžu u vás pretrvávať neuropatické bolesti  v oblasti, ktorá bola zasiahnutá herpes vírusom. Často je to práve oblasť chrbta. Taktiež problémy s obličkami sa môžu prejavovať bolesťami v krížovej oblasti.

Nevhodná strava

Ak sa bolesť chrbta spája so zápalom (napríklad pri reumatickom zápale chrbtice), potraviny zhoršujúce zápal môžu negatívne pôsobiť na pretrvávanie bolesti. Patria sem napríklad jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru a tiež rôzne prídavné látky v polotovaroch. Ak vaše telo trápi zápal, mali by ste jesť čo najviac ovocia a zeleniny, chudé mäso a strukoviny. Z tukov si doprajte olivový olej, orechy a semená, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny výborné proti zápalu. Nájdete ich aj v rybách.

 

Nesprávne cvičenie

Môžete chodiť pravidelne do posilňovne, alebo hoci aj na jogu, no keď vykonávate jednotlivé pohyby nesprávne, môžete si viac ublížiť ako pomôcť. Najmä pri ťažkom fyzickom cvičení, ktoré sa nevykonáva správne, môže nastať poškodenie chrbtice, čo sa prejaví dlhodobými bolesťami.

 

Prvá pomoc pri bolestiach chrbta

  • Doplňte vitamín D a pravidelne užívajte magnézium na uvoľnenie stuhnutých svalov.
  • V zdravotníckych potrebách si zaobstarajte bedrový pás a používajte ho najmä pri fyzickej činnosti (napr. práca v záhrade).
  • Naučte sa správne dýchať (tzv. bráničné dýchanie).
  • Vymeňte kabelku za batoh, ktorý budete nosiť na oboch pleciach.
  • Nenoste lodičky na vysokom opätku.
  • Plávajte v chladnejšej vode.
  • Zájdite na masáž.

 

Možno je za tým duša

Emócie, ktoré potláčame a nedovolíme si prejaviť ich naplno, sa ukladajú v tele. A keď je toho príliš, môžu sa prejaviť aj formou bolesti. Psychoterapeut Sean Grover sa zameral na to, kde sa najčastejšie prejavujú naše nespracované emócie. A zistil, že aj chrbát patrí k takýmto miestam. Hovoríme o psychosomatickej bolesti, teda bolesti, ktorá je vyvolaná našou psychikou. Podľa výskumov S. Grovera, do spodnej časti chrbta telo obyčajne ukladá potlačovaný hnev. Pomôže, keď sa naučíte pracovať s frustráciou a riešiť konflikty. Bolesti hornej časti chrbta, ramien a krku zas môžu byť psychosomatickými prejavmi stresu. Mávajú ich ľudia, ktorí si nakladajú viac, ako zvládnu uniesť a najmä tí, ktorí nedokážu povedať „nie“.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.