1. Ako máme sedieť pri práci s počítačom, aby sme si nenamáhali chrbticu?

V súčasnosti je len málo kancelárií vo firmách vybavených tak, aby dopriali zamestnancom komfort pri ich práci. Je preto veľmi dôležite používať dostatočne tvrdú stoličku, na ktorej sa dajú nastaviť výška, sklon sedadla a sklon chrbtovej opierky. Pomôcky na sedenie, ktoré nie sú stabilné (spinalis, fitlopta…), nie sú vhodné na celodenné použitie, ale sú výborné na spevňovanie krátkych chrbtových stabilizátorov. Tieto zdravotné pomôcky sú vhodné na 2 až 3 hodiny denne. Ďalšou dôležitou súčasťou je nastavenie pracovného stola a výšky monitora, aby sme boli celý deň nútení sedieť vzpriamene, a nie nakláňať a hrbiť sa k monitoru.

 

2. Čo spôsobuje sedenie s prekríženými nohami?

Sedenie s prekríženými nohami je veľmi nezdravým spôsobom sedenia. Správne  je mať nohy položené vedľa seba na šírku panvy, prípadne mierne viac.  Pri dlhšom sedení je dôležité niekoľkokrát za deň si precvičiť členky ich prepínaním a (ako pri dlhšom lete v lietadle) vyzuť si topánky na podpätkoch. Predíde sa tak skracovaniu lýtkových svalov.

Pri sedení s prekríženými nohami sú takisto pritlačené cievy, a tak nám vznikajú kŕčové žily, vnútorné (nebezpečnejšie) aj vonkajšie („škaredšie“). Ďalším veľkým problémom je, že sa vyvíja tlak na lymfatické uzliny a kanály, a tým nám môžu dolné končatiny opúchať a zadržiavať v nich vodu.

3. Mnohí strávime posediačky denne niekoľko hodín. Poradíte jednoduchý cvik, ktorým si môžeme pomôcť pri bolesti chrbta?

Ideálny cvičebný plán by mal byť „šitý na mieru“ na základe krátkeho vyšetrenia fyzioterapeutom.  Na pravidelné precvičenie chrbtice odporúčam pre väčšinu ľudí cvičenie Kaltenbornovou metodikou. Denne zaberie maximálne 15 minút, ale zaistí pravidelné rozhýbanie celej chrbtice v troch základných pohybových výškach a v troch základných pohyboch.*

 

4. Bolesti upozorňujú, že naša chrbtica sa namáha. Aká je ideálna prevencia, aby sme sa do budúcnosti vyhli takýmto problémom?

Jedinou možnou prevenciou je pravidelná kompenzácia sedenia športom. Jednoducho, ak niekto pracuje celý deň v kancelárii, potrebuje sedenie kompenzovať manuálnou činnosťou na pravidelnej báze. Ďalšou dôležitou prevenciou je dodržiavanie pitného režimu, na ktorý počas práce zabúdame.

Stačí sa držať jednoduchého vzorca na dodržanie pitného režimu, a to je:

    HMOTNOSŤ/100 x 3 =  množstvo vody v litroch.

Napríklad pri hmotnosti 50 kg by ste mali postupovať takto: 50 kg/100 x  3 = 1,5 litra

(1,5 litra je minimum, aj keď vážite menej).

Väčšina problémov spojených s kĺbmi sa začína práve pravidelnou dehydratáciou organizmu.

 

5. Ktorá masáž je v prípade bolestí chrbta najvhodnejšia? 

Jednou z doplnkových metód na zmiernenie bolestí chrbtice alebo ako doplnková prevencia je masáž. Klasická masáž je vhodná na pravidelnú aplikáciu 1-krát do týždňa, prípadne 1-krát za dva týždne. K výborným terapeutickým masážam patrí hĺbková masáž chrbta, resp. mäkké techniky alebo bankovanie. Tieto sú vhodné najmä ako liečivá kúra raz za 6 mesiacov, prípadne častejšie, pokiaľ problémy pretrvávajú.

 

* Sú to cviky, ktoré sa využívajú najmä na uvoľnenie stuhnutia určitého úseku chrbtice tam, kde sa najčastejšie opakujú blokády.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi