Domáce zvieratá ovplyvňujú naše duševné zdravie a dokonca vedecký výskum potvrdzuje, že majitelia domácich zvierat majú oveľa nižšie sklony k depresii. V skutočnosti vedci zistili, že priateľské interakcie medzi človekom a psom uvoľňujú oxytocín (hormón lásky, vernosti a dôvery) u ľudí aj psov.

Bez ohľadu na vedu existuje množstvo dôvodov, ako nás spolunažívanie s domácim miláčikom môže emocionálne obohatiť.

  • Spolupatričnosť: Domáce zvieratá poskytujú bezpodmienečnú lásku a priateľstvo. Človek sa vďaka starostlivosti o zviera môže cítiť potrebným a žiadaným. Okrem toho môže podporiť empatiu a pomôcť ľuďom prejsť od myslenia zameraného na seba na myslenie orientované na iných.
  • Senzorická úľava od stresu: Preukázalo sa, že dotyk je dôležitý pre duševné zdravie a pohodu. Domáce zvieratá poskytujú hodnotný fyzický kontakt. V skutočnosti štúdie ukázali, že maznanie so psom môže znížiť srdcovú frekvenciu a spôsobiť uvoľnenie oxytocínu, dopamínu a serotonínu. Dotykom a pohybom je možné teda zmierniť stres.
  • Sociálne spojenie: Domáci maznáčik vás môže jemne povzbudiť k väčšiemu sociálnemu kontaktu. Nadväzovanie vzťahov a vymieňanie si názorov s inými majiteľmi psov v parku alebo na chodníku nikdy nebolo jednoduchšie.

  • Rutina a štruktúra: Mnoho domácich miláčikov, najmä psov, vyžaduje pravidelný program kŕmenia a cvičenia. Bez ohľadu na vašu náladu budete musieť vždy dodržať harmonogram starostlivosti o svojho domáceho maznáčika. To môže vášmu životu dodať zdravú štruktúru.
  • Radosť a vitalita: Domáce zvieratá podporujú pocit hravosti a smiechu. A čo viac, vyžadujú cvičenie, ktoré môže zlepšiť energiu a posilniť váš imunitný systém.

 

Fyzické výhody domácich zvierat

  • Aktivita: Zaobstarať si psa je cesta, ako si vybudovať viac fyzickej aktivity. Predsa len psy potrebujú prechádzky a hry – a to je pre vás bonus.
  • Zdravšie srdce: Majitelia domácich zvierat majú nižšie hladiny triglyceridov a cholesterolu ako osoby bez domácich zvierat. Tiež sa ukázalo, že majitelia domácich zvierat majú nižší krvný tlak. Mať domáceho maznáčika – najmä psa – znižuje riziko srdcových ochorení.
  • Ochrana pred alergiami: Deti, ktoré žijú s mačkami a psami od detstva, majú o 50 % menšiu pravdepodobnosť vzniku alergií.

Psy, mačky, morčatá, rybičky…

Hoci vám spoločenský život nedovoľuje zaobstarať si domáce zviera, nebráňte sa mu. Dokonca aj krátky čas strávený s domácim zvieratkom môže byť prínosom pre vás aj pre zviera. Mnohé útulky či organizácie hľadajú dobrovoľníkov na venčenie, prípadne ponúkajú možnosť dočasne podporovať zviera, kým si nenájde trvalý domov.

Aj keď sa možno zdá, že psíky ponúkajú najviac zdravotných benefitov, existujú aj iné zvieratká, ktoré vás obohatia. Mnohým ľuďom vyhovuje mačka, morča, zajac, skrátka miláčikovia nenároční na starostlivosť. Iní zisťujú, že akvárium plné rýb im pomáha znižovať stres a podporovať kreativitu. Ak sa už rozhodnete pre akékoľvek zvieratko, vedzte, že váš život naberie nový rozmer. J

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi