Pri upchatom nose často siahneme po rôznych nosových sprejoch, pri kašli zase po presladených sirupoch. Väčšina kvapiek a sprejov je návyková, navyše, riešia len momentálny opuch sliznice, nádchu ako takú nevyliečia. Pri nádche a respiračných ochoreniach siahnite radšej po sprejoch s obsahom morskej soli alebo prírodnej minerálnej vody, ktoré sliznicu účinne čistia a zvlhčujú. Pomôcť vám môžu aj inhalátory. Nemýľte si však ich používanie s naparovaním.

Horúca voda – chvíľková úľava

Pri nachladnutí mnohí používajú metódu „naparovania“ nad hrncom s vriacim bylinkovým odvarom. Najmä u detí je to veľmi nebezpečné a môžu sa ľahko obariť. Navyše, naparovanie nie je vhodné pre každého. Najčastejšie používaný harmanček alebo mäta síce prinášajú rýchlu úľavu, no nie sú vhodné pre palinových alergikov (tí by mali používať iba soľ). Rovnako nie je vhodné časté naparovanie, pretože harmanček vysušuje sliznicu, tá stráca svoju prirodzenú obranyschopnosť a oslabuje sa. Odhliadnuc od faktu, že naparovanie nad hrncom je nepohodlné a nebezpečné, existuje ešte jeden zásadný dôvod, prečo by ste ho mali nahradiť účinnejšou a príjemnou metódou – inhaláciou. Čiastočky horúcej pary sú príliš veľké, aby prenikli do spodných častí dýchacích ciest. Pomôžu vám teda krátkodobo pri nádche a upchatom nose, ale ostatné dýchacie ťažkosti nevyriešia. Na komplexnú liečbu ochorení dýchacích ciest je vhodná efektívna metóda, ktorú môžete praktizovať doma.

 

Príjemný liečivý aerosól

Bežné tlakové kompresorové inhalátory poskytujú už mnoho rokov spoľahlivú pomoc pri liečbe väčšiny respiračných ochorení. Je to vďaka rozprašovaniu roztoku s obsahom liečivej látky do formy veľmi jemného aerosólu. Ten rýchlo prenikne hlboko do pľúc a poskytuje rýchlejšiu úľavu. Inhalátor pomocou tlaku vzduchu vytvára jemnú hmlovinu izbovej teploty. Rozptýlené častice sú z fyzikálneho hľadiska menšie ako čiastočky horúcej pary, majú teda správnu veľkosť, aby sa pri vdychovaní dostali až do najspodnejších častí dýchacích ciest, až k pľúcnym alveolám. Preniknú tak nielen cez horné, ale aj stredné a dolné dýchacie cesty.

Skúste to bez chémie

Pri vdychovaní sa zvlhčujú sliznice a znižuje sa tvorba hlienu v dýchacích cestách. Hlien sa stáva redším, ľahšie sa vykašliava, hltan a ústna dutina sa dezinfikujú. Vďaka transportu liečivých látok priamo na miesto potreby dochádza k zvýšeniu obranyschopnosti. Inhalovanie má lokálny antiseptický účinok a pôsobí uvoľňujúco. A čo je najlepšie, zaobídete sa bez mnohých medikamentov, ktoré ste doteraz pri každej nádche, chrípke či prechladnutí na uvoľnenie dutín používali – do inhalátora stačí naliať malé množstvo liečivej minerálnej vody, akú bežne zoženiete v lekárni či v obchode. Oproti kvapkám a sprejom do nosa vás domáca inhalačná liečba vyjde po prvotnej investícii doslova na pár centov. Kašeľ a plný nos dokážete liečiť bez chemických prípravkov, liekov a sladkých sirupov. Najnovšie modely inhalátorov sú malé, praktické, nenáročné na údržbu a ľahko sa obsluhujú. Poskytujú okamžitú úľavu pri celom rade respiračných ochorení. Ich pomoc oceníte pri suchom vzduchu počas vykurovacej sezóny a najmä počas bezsenných nocí, ktoré vám pripraví neutíchajúci kašeľ u detí.

 

Ako si vybrať ten správny model inhalátora?

Inhalátory rozdeľujeme na kompresorové (tlakové) a ultrazvukové.

* Na domáce použitie najlepšie poslúži kompresorový inhalátor, ktorý pomocou tlaku vzduchu premieňa liečebný roztok (najčastejšie minerálnu vodu) na jemný aerosól ‒ hmlovinu izbovej teploty. Pri jeho výbere si všímajte tieto parametre:

  • nebulizačný výkon – od 0,2 do 0,7 ml/min, pri vyššom výkone stačí kratší čas inhalovania
  • veľkosť produkovaných častíc – od najmenších (3µm MMAD) po najväčšie (10µm MMAD), väčšie častice ostávajú v horných dýchacích cestách, menšie putujú hlbšie do pľúc
  • príslušenstvo – napr. zabudovanú odsávačku hlienov, pribalené hračky pre motiváciu detí, zabudovanú nosovú sprchu…
  • ďalšie funkcie – napr. možnosť nastavenia veľkosti častíc podľa výkonu – presné zacielenie na tú časť dýchacích ciest, ktorú treba preliečiť. Niektoré prístroje ponúkajú na výber z troch úrovní – podľa toho, či ide o horné, stredné či dolné dýchacie cesty
  • záručný a pozáručný servis – je rozdiel, či si inhalátor kúpite cez e-shop, alebo cez autorizované zastúpenie zdravotnej techniky, ktoré slúži ako servisné stredisko.

* V ultrazvukových inhalátoroch je roztok s obsahom liečivej látky rozprašovaný do formy aerosólu ultrazvukom (prípadne ďalej cez nanometrickú mriežku). Ultrazvukové inhalátory sa vyznačujú úplne tichou prevádzkou, sú však určené prevažne na inhaláciu liekových foriem, a teda vhodné skôr na špeciálne medicínske použitie. Sú to profesionálne zdravotnícke pomôcky, aké nájdeme napríklad na špecializovaných oddeleniach nemocníc, v kúpeľoch a pod.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.