Pokles fyzickej výkonnosti v pokročilejšom veku má celý rad príčin. Tím amerických a kanadských vedcov zistil, že seniorom prestávajú vo svaloch pracovať mitochondrie. Tieto malé organely sa nachádzajú v svalových bunkách a vyrábajú energiu pre prácu svalov. Čím horšie sú na tom mitochondrie, tým menší má sval objem a tým nižší výkon podáva. Vedci porovnali intenzitu práce génov vo svaloch 26 ročných a 70 ročných mužov a žien. Ukázalo sa, že gény vo svaloch seniorov niesli typický „starecký“ profil aktivity.

Podľa výsledkov experimentu však nie je situácia seniorov beznádejná. V spomínanej štúdii začali seniori pod odborným vedením trénovať, pričom nešlo o nijako vyčerpávajúce cvičenia. Dvakrát v týždni pod dohľadom trénera posilňovali celé telo dvanástimi rôznymi cvikmi. Už po polroku urobili seniori výrazný pokrok. Nikto z nich nemal s posilňovaním skúsenosti z minulosti, ale do cvičenia sa pustili s veľkým odhodlaním. Na začiatku boli o 60 % slabší ako mladí ľudia, po pol roku za mladíkmi zaostávali iba o 38 %. Dramaticky sa im zmenil aj profil aktívnych génov v svalovine. V mnohých smeroch sa blížil spektru aktívnych génov vo svalovine mladých ľudí. To vedcov zaskočilo, pretože čakali, že úroveň aktivity jednotlivých génov zostane u seniorov viac-menej rovnaká. Zásadná zmena dokazuje význam cvičenia. Nielenže zlepšuje fyzický stav, ale pôsobí priamo proti starnutiu a to je v pokročilejšom veku naozaj významný dôvod pre športovanie.

 

Efekt trval aj naďalej

A aký bol ďalší osud seniorov? Vedci si ich zavolali na testy ešte po štyroch mesiacoch. Väčšina už do posilňovne nechodila, zato skoro všetci cvičili doma a získanú fyzickú kondíciu si udržali. Dokazuje to, že na cvičenie nie je nikdy neskoro a že nemusíte tráviť život v posilňovni zdvíhaním železa, aby ste sa mohli tešiť z významného prínosu. Zaujímavé je tiež spektrum génov, ktoré fyzická aktivita vo svale prebúdza. Sú medzi nimi aj gény, ktorých funkcia má vzťah k vzniku cukrovky alebo kardiovaskulárnych chorôb. To vysvetľuje, prečo šport pôsobí ako prevencia týchto chorôb.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.