Pokles fyzickej výkonnosti v pokročilejšom veku má celý rad príčin. Tím amerických a kanadských vedcov zistil, že seniorom prestávajú vo svaloch pracovať mitochondrie. Tieto malé organely sa nachádzajú v svalových bunkách a vyrábajú energiu pre prácu svalov. Čím horšie sú na tom mitochondrie, tým menší má sval objem a tým nižší výkon podáva. Vedci porovnali intenzitu práce génov vo svaloch 26 ročných a 70 ročných mužov a žien. Ukázalo sa, že gény vo svaloch seniorov niesli typický „starecký“ profil aktivity.

Podľa výsledkov experimentu však nie je situácia seniorov beznádejná. V spomínanej štúdii začali seniori pod odborným vedením trénovať, pričom nešlo o nijako vyčerpávajúce cvičenia. Dvakrát v týždni pod dohľadom trénera posilňovali celé telo dvanástimi rôznymi cvikmi. Už po polroku urobili seniori výrazný pokrok. Nikto z nich nemal s posilňovaním skúsenosti z minulosti, ale do cvičenia sa pustili s veľkým odhodlaním. Na začiatku boli o 60 % slabší ako mladí ľudia, po pol roku za mladíkmi zaostávali iba o 38 %. Dramaticky sa im zmenil aj profil aktívnych génov v svalovine. V mnohých smeroch sa blížil spektru aktívnych génov vo svalovine mladých ľudí. To vedcov zaskočilo, pretože čakali, že úroveň aktivity jednotlivých génov zostane u seniorov viac-menej rovnaká. Zásadná zmena dokazuje význam cvičenia. Nielenže zlepšuje fyzický stav, ale pôsobí priamo proti starnutiu a to je v pokročilejšom veku naozaj významný dôvod pre športovanie.

 

Efekt trval aj naďalej

A aký bol ďalší osud seniorov? Vedci si ich zavolali na testy ešte po štyroch mesiacoch. Väčšina už do posilňovne nechodila, zato skoro všetci cvičili doma a získanú fyzickú kondíciu si udržali. Dokazuje to, že na cvičenie nie je nikdy neskoro a že nemusíte tráviť život v posilňovni zdvíhaním železa, aby ste sa mohli tešiť z významného prínosu. Zaujímavé je tiež spektrum génov, ktoré fyzická aktivita vo svale prebúdza. Sú medzi nimi aj gény, ktorých funkcia má vzťah k vzniku cukrovky alebo kardiovaskulárnych chorôb. To vysvetľuje, prečo šport pôsobí ako prevencia týchto chorôb.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.