Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, mali by ste si každý deň kontrolovať jeho hodnoty. Tie by mali byť čo najpresnejšie, inak vám lekár nemôže predpísať optimálne dávkovanie liekov. Zaznamenávajú sa vždy dve hodnoty – najvyššia hodnota, ktorú tlak dosahuje vo vypudzovacej fáze srdcového cyklu (systolický tlak) a tlak najnižší, ktorý je dosiahnutý vo fáze plnenia srdcovej komory (diastolický tlak). Ako si zmerať tlak správne a vyhnúť sa najčastejším chybám?

 

Meranie tlaku len na jednej ruke

Aby mali výsledky adekvátnu výpovednú hodnotu, mali by ste si tlak merať aspoň prvýkrát na oboch rukách. Na tej, na ktorej si nameriate vyššie hodnoty, si neskôr tlak meriavajte pravidelne.

 

Položenie ruky príliš vysoko alebo nízko

Ak držíte merané miesto nižšie, než je v tele uložené srdce, budú namerané hodnoty príliš vysoké. Ak ale budete mať ruku príliš vysoko, budú hodnoty naopak nižšie. Preto si vždy pri meraní uvedomte, že ruku s manžetou musíte mať približne vo výške srdca. Sadnite si tak, aby to bolo pre vás pohodlné. Preto je vhodné použiť pod ruku nejakú mäkkú podložku.

Rozrušenie tesne pred meraním

Vzrušenie, stres alebo námaha, vyháňajú hodnoty pulzu aj tlaku do závratných výšok a výsledky meraní môžu byť skreslené. Aby k tomu nedochádzalo, mali by ste sa pred meraním na niekoľko minút upokojiť a merať si tlak osamote.

Používanie správnych manžiet

Pre nameranie správnych hodnôt je dôležité aj to, aby ste mali vhodnú manžetu. Ak je príliš úzka alebo nasadená príliš voľne, nameriate si vyššie hodnoty. Ak je manžeta príliš široká, výsledok bude skreslený smerom nadol. Poraďte sa preto so svojim lekárom, aká manžeta je pre vás najvhodnejšia, a pred jej nákupom si ju dobre prezrite a vyskúšajte.

 

Nepravidelné a menej časté merania

Každému človeku môže byť v priebehu dňa nameraných až tisíc rozdielnych hodnôt krvného tlaku. Preto majú ojedinelé a náhodné merania tlaku len veľmi nízku výpovednú hodnotu. Len pravidelné meranie vždy v rovnaký čas (pred užitím liekov) počas dlhšieho časového úseku má význam.

 

Rozprávanie a nepokoj počas kontroly tlaku

Vedeli ste, že rozprávanie dokáže zvýšiť krvný tlak až o 10 mm Hg? Preto platí pravidlo, že by ste pri meraní tlaku mali radšej mlčať, a (ak je to možné) sedieť v správnej polohe úplne pokojne.

Vysoký krvný tlak – hypertenzia

Je jedným z civilizačných ochorení, ktoré postihuje vyspelé krajiny a jeho výskyt, bohužiaľ, neustále stúpa. Hypertenzia má priamy vzťah k rozvoju mŕtvice a srdcových chorôb.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.