Spozornieť by mali ženy po štyridsiatke

Ženy po štyridsiatom roku života by mali raz za dva roky podstúpiť v rámci prevencie mamografické  vyšetrenie, pretože včasná diagnostika prispieva k úspešnej liečbe rakoviny prsníka.  V spoločnosti však prevláda mylný názor, že mamografia bolí, a taktiež mnohé ženy majú strach z pozitívneho výsledku vyšetrenia. Je paradoxné, že ženy radšej zomrú, ako by sa mali dať včas liečiť. je jediné vyšetrenie, ktoré pomáha odhaliť zhubné nádorové ochorenie v skorom štádiu, keď sa dá liečiť. Dnešné mamografické prístroje sú úplne bezpečné a ionizačné žiarenie je veľmi nízke a nespôsobuje vážne poškodenia.

 

Malacká nemocnica spĺňa všetky bezpečnostné a kvalitatívne parametre

Vyšetrenia je potrebné vykonávať na preverených mamografických pracoviskách, ktoré pracujú v súlade so smernicami Európskej únie (European Guidelines for Quality Assurance in Breast Cancer Screening and Diagnosis). Dňa 13. apríla 2018 dostalo toto ocenenie kvality ako prvé na Slovensku mamografické pracovisko v Nemocnici  Malacky. Malacká nemocnica vykázala všetky bezpečnostné a kvalitatívne parametre. Okrem vysokej odbornej úrovne rádiologickí odborníci pracujú so ženami aj empaticky, čo potvrdzujú spokojné pacientky.

V čom spočíva kvalita takéhoto mamografického pracoviska? „Je to v prístrojoch, ktoré majú len veľmi nízke radiačné  žiarenie  a vysoké rozlíšenie obrazu, čo umožňuje diagnostikovať aj veľmi malé ložiská. Vytvoriť takéto kvalitné pracovisko nie je jednoduché. Je to dlhodobá záležitosť a navyše aj veľmi drahá. V nemocnici sme pred 3 rokmi zakúpili nový mamografický prístroj, ktorý je plne digitalizovaný.  Kvalitný mamografický prístroj je však základom na to, aby sme mohli robiť kvalitnú a včasnú diagnostiku. Máme aj lekárov – špecialistov, ktorí navzájom spolupracujú a výsledky každej pacientky vyhodnocujú dvaja odborníci,“ hovorí MUDr. Robert Vetrák, MPH, manažér pre zdravotnú činnosť v nemocnici v Malackách.

Ročne až 4 000 preventívnych vyšetrení

Vedenie nemocnice pokračuje v skvalitňovaní vyšetrení aj naďalej. Len nedávno schválilo zakúpenie mamografickej cievky na pracovisko magnetickej rezonancie, ktorá pomôže k ešte lepšej diagnostike, predovšetkým ťažšie rozpoznateľných nálezov. V Malackách ročne rádiologickí odborníci urobia asi 4 000 preventívnych skríningových vyšetrení, z ktorých je okolo 30 nálezov pozitívnych. Dobrou správou však je, že ak sú  pacientky diagnostikované v skorom štádiu, šanca na vyliečenie je veľmi vysoká.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi