Rakovina prsníka má štyri štádiá, od včasného, cez pokročilé až po metastatické štádium. „Včasné štádium znamená, že nádor je iba v prsníku a je malý. Môžeme ho operovať a následne pacientka ešte dostane zaisťovaciu liečbu. Keď ale pacientka príde už v metastatickom štádiu ochorenia, to znamená, že okrem prsníka sú postihnuté aj kosti, pľúca či mozog. Nádorové bunky sú totiž vybavené schopnosťou vycestovať krvným alebo lymfatickým systémom a usadiť sa v rôznych orgánoch či kostiach a tam sa začať množiť. Takto založia nové nádory, teda metastázy. V tomto štádiu sa liečbou snažíme pacientku nielen čo najdlhšie udržať pri živote, ale chceme, aby kvalita jej života bola čo najvyššia. Aby mohla pokračovať v živote, aký viedla pred objavením sa ochorenia,“ hovorí klinická onkologička z Masarykovho onkologického ústavu v Brne, Katarína Petráková.

Mladších je čoraz viac

Podľa jej slov za posledných 40 rokov sa zdvojnásobil počet žien, ktorým sa rakovina prsníka diagnostikovala vo veku 25 až 39 rokov. Dávno už neplatí, že postihuje len staršie ročníky. Lekárka dokonca hovorí, že najmladšia pacientka, ktorá sa lieči v Brne, má len 17-rokov. U mladších žien sú pritom najčastejšie prítomné dedičné formy rakoviny.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.