Len pokojne, zhlboka sa nadýchnite – nie je to také hrozné, ako sa zdá, najmä ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých krokov.

Dôležité je načasovanie

Väčšina žien má tendenciu hovoriť so svojím zamestnávateľom na konci prvého trimestra alebo začiatkom druhého. Čakanie je z veľkej časti spôsobené rizikom potratu na začiatku tehotenstva. Ak však zažívate ťažkú ​​rannú nevoľnosť alebo iné zdravotné problémy, treba vyjsť s pravdou von čo najskôr.

Niektoré ženy si túto informáciu nechávajú pre seba tak dlho, pokiaľ im nevykúka bruško, iné sa, naopak, nevedia dočkať, ako sa o túto správu podelia s okolím. Správne načasovanie však závisí od osobných skúseností a vašich špecifických okolností v práci.

Pripravte sa na rozhovor so šéfom

Osobný rozhovor s vaším nadriadeným je tou najlepšou cestou, ako mu oznámiť, že vás čochvíľa čakajú iné ako pracovné povinnosti. Dobre si však premyslite, kde mu to poviete, pretože aj miesto rozhoduje. Kuchynka preplnená ďalšími kolegami nie je práve najlepší nápad. Pokúste sa porozprávať so svojím šéfom, keď nie je v zhone, nemá zlú náladu a pod. Ak nie je k dispozícii tiché, súkromné miesto, kde pracujete, rezervujte si inú miestnosť, prípadne pozvite svojho šéfa na rýchly obed či šálku kávy.

Ešte pred samotným stretnutím si vopred spíšte v bodoch, o čom chcete diskutovať. Zároveň predvídajte a pripravte sa na potenciálne otázky vášho nadriadeného: Bude váš dátum nástupu na materskú dovolenku v čase uzávierky projektu? Budete musieť zmeniť svoje cestovné plány kvôli tehotenstvu? Aké budú vaše plány po materskej dovolenke?

Šéfove obavy z toho, či sa vrátite, sú na mieste. Buďte preto úprimná a povedzte pravdu, aby s vami mohol, prípadne nemohol rátať aj do budúcna. Majte vopred plán o tom, čo urobíte (aspoň čiastočne), navrhnite, komu by ste odovzdali agendu v prípade, keď budete na materskej dovolenke. Aj keď to nie je dokonalý plán, je to aspoň východiskový bod.

Povedzte to svojmu šéfovi ako prvá

Je prirodzené, že sa chcete podeliť o radostnú správu so svojimi priateľmi, rodinou a kolegami, ale nedovoľte, aby sa to váš šéf dozvedel medzi poslednými.

Hoci máte na pracovisku s kolegami dobré vzťahy, správu o svojom tehotenstve si radšej ponechajte pre seba. Predsa len sa môže stať, že sa niekto nebodaj preriekne a už je oheň na streche. Buďte preto profesionálna a o svojom stave informujte nadriadeného ako prvého. A ešte jedna vec, nezabudnite mu predložiť lekárske potvrdenie o vašom tehotenstve.

Dobrá rada na záver

Pamätajte, že s niekoľkými malými výnimkami by ste mali byť schopná zvládnuť svoju prácu rovnakým spôsobom, ako ste robili predtým, než ste boli tehotná. Nenechajte sa obskakovať a nečakajte, že druhí urobia prácu za vás. Tým si len znepriatelíte kolegov vrátane vášho šéfa.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi