Začať od detstva

Jeden z najčastejších mýtov hovorí, že o mliečne zuby sa nemusíme príliš starať, lebo tak či tak čoskoro vypadnú. To nie je úplná pravda. Mliečny chrup má dôležité úlohy. Deti sa ním učia hrýzť a žuť, hrá významnú rolu pri rozvoji reči a má podiel aj na vzhľade dieťaťa. Okrem toho mliečne zúbky pripravujú miesto pre stále zuby, a tak sa stanú infekčným ložiskom, môžu spôsobiť vážny zápal ďasien a poškodiť tak stále zuby. Navyše si v detstve zafixovávame návyky, ktoré pretrvávajú do dospelosti. Preto je nutné učiť deti správne si čistiť zúbky a starať sa o ústnu hygienu.

V strednom veku

V tomto období venujú ľudia starostlivosti o chrup a ústnu dutinu zvyčajne najviac pozornosti. Napriek tomu mnohí nevedia, ako si majú zuby správne čistiť, zabúdajú na medzizubné priestory a nevenujú ústnej hygiene dostatok času. Rozšírený je mylný názor, mimochodom silne podnecovaný reklamou, že hlavný význam v starostlivosti o ústnu hygienu má zubná pasta. Podľa odborníkov sú však všetky kvalitnejšie pasty takmer rovnaké. Nemôžete od nich očakávať, že vás „vyliečia“ od zubného kazu alebo vám krásne vybielia zuby. Oveľa dôležitejšia ako výber pasty je technika čistenia zubov.

Boj o posledný zub

Veľa seniorov sa domnieva, že ak im v ústach zostalo posledných pár vlastných zubov, nemá význam sa o ne starať. To je však veľký omyl. Starnutie zubov sprevádzané rôznymi nepríjemnosťami v podobe kazov a trhania je prirodzené, ale ak budete zanedbávať ústnu hygienu, zbytočne tento proces urýchlite. Dajte si preto záležať a starajte sa dôkladne o každý jeden zub, nezabúdajte ani na korunky, mostíky a zubné náhrady.

Nejde len o ústa

Zanedbaná zdravotná hygiena má vplyv na celý organizmus. Z pokazeného zuba sa môže do tela rozšíriť zápal, ten zvyšuje riziko infarktu a ďalších civilizačných ochorení.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.