Problémy so zubami patria k najnepríjemnejším zdravotným ťažkostiam bez ohľadu na vek. Do značnej miery sa im ale dá predísť, a to dôslednou ústnou hygienou. Nemôžeme síce čakať, že budeme mať v osemdesiatke zúbky ako desaťročné dieťa, ale môžeme si ich zachovať všetky alebo aspoň na minimum znížiť počet a rozsah zubných náhrad.

Na zuboch sú ale vždy viditeľné niektoré zmeny, ktoré súvisia s vekom. Na prvý pohľad vidíme postupné sfarbovanie chrupu do žltého odtieňa. Je to čiastočne dané aj stravou, všetko „farebné“ sa na zuboch odrazí – čaje, kávy, poháre červeného vína. Aj keď existujú rôzne bieliace techniky, buďte s nimi opatrní. Niektoré môžu poškodiť zubnú sklovinu. Tá napokon ubúda s vekom tak či tak, predovšetkým na žuvacích plochách stoličiek a črenových zubov, a, samozrejme, na rezacích hranách predných zubov. Je to celoživotným vplyvom kyselín z potravín a nápojov. Ak teraz premýšľate o zmenách jedálnička, uvedomte si, že opotrebovaniu skloviny sa jednoducho vyhnúť nemôžete.

O chrup nás môže pripraviť zápal ďasien

Vo vyššom veku môžeme pozorovať zdanlivé predlžovanie zubov. V skutočnosti ide o ústup ďasien. S tým súvisí zvyšujúce sa riziko parodontitídy, teda zápalu ďasien. Parodontitída je veľmi častým dôvodom straty zubov! Prevenciou je opäť ústna hygiena, nechávajte si tiež odstraňovať zubný kameň. Zuby, pochopiteľne, môžeme stratiť aj kvôli zubnému kazu. S rokmi rastie aj riziko krčkového zubného kazu. Vzniká často preto, lebo si síce denne čistíme zuby kefkou, ale už nepoužívame dentálne nite a medzizubné kefky, bez ktorých priestory okolo zubných krčkov nevyčistíme.

Starnutie ďasien môže zapríčiniť putovanie zubov, to znamená, že sa zuby od seba rôzne vzďaľujú. Veľmi nepríjemné to môže byť pri zhotovení čiastočných zubných náhrad. Niekedy sa totiž stane, že zatiaľ čo sa náhrada vyrába, zuby, na ktorých má držať, sa posunú. Čím kratšia doba uplynie od zadania náhrady do jej nasadenia, tým menšie je riziko. Starnutie sa prejavuje tiež v ústnej dutine ako takej. Ide napríklad o stenčenie slizníc alebo zmeny na chrbte jazyka, čo sú rôzne pozdĺžne ryhy a žliabky. Sú to vlastne také „vrásky“ na jazyku. Objavujú sa tiež zmeny na ústnej spodine, napríklad vyšší výskyt rozšírených žiliek pod jazykom, ktoré pripomínajú kŕčové žily.

 

V ústach sa dejú zmeny rovnako ako vo zvyšku tela

Podľa stomatológov je kľúčové mechanické odstraňovanie nánosov zubného mikrobiálneho povlaku, čiže zubného plaku, najlepšie dvakrát denne po jedle. To platí pre celý život človeka a pre všetky situácie v ústach, teda aj pre pacientov s mostíkmi, čiastočnými snímateľnými protézami alebo s náhradami kotvenými na implantátoch. V prípade náhrad dokonca musíme byť omnoho starostlivejší a správne čistenie je prácnejšie. V prípade snímateľných náhrad ich musíme čistiť aj kefkou, existujú aj špeciálne kefky na čistenie protéz. Náhradu necháme cez noc uschnúť, ráno ju asi na 10 minút ponoríme do čistej vody a vložíme do úst. Nechávať protézu oschnúť je dôležité, zabráni sa tak vzniku mykóz. Je, samozrejme, potrebné dobre čistiť aj zostávajúce vlastné zuby, aj keď majú korunku alebo iné úpravy. Za starostlivosť stojí aj posledný zub! Je tiež žiaduce čistiť ďasná ako také a odporúča sa vyčistiť vždy jazyk.

Ani jablko nie je tak celkom neškodné

Pre vyšší výskyt krčkového zubného kazu by seniori mali obmedziť sladkosti, najmä lepivé. Zvlášť rizikové sú cukry, ktoré môžu kvasiť, čo je napríklad cukor repný, ovocný alebo mliečny, pozor aj na škroby. Kyseliny v potrave majú negatívny vplyv na povrch skloviny a zuboviny, ktorý naleptávajú. Obsahujú ich najmä citrusy a kyslé ovocie vrátane jabĺk, džúsy, ďalej acidofilné šťavy a kolové nápoje. Je vhodné po nich vypláchnuť ústa pitnou alebo špeciálnou ústnou vodou. Určite si ale po jedle alebo „kyselinových“ nápojoch nečistite zuby ihneď. Počkajte asi pol hodiny, sklovina je totiž, hoci mierne, naleptaná.

 

ZDRAVÉ ZUBY = ZDRAVÉ TELO

Zdravie zubov súvisí so zdravím celého tela. Štúdie preukázali, že ľudia so zle ošetrenými zubami majú riziko infarktu vyššie až o 70 %. V ústach sa totiž okrem baktérií, ktoré potrebujeme na spracovanie potravy, vyskytujú aj také, ktoré môžu infarkt spôsobiť. Začína sa to parodontitídou a z ďasien sa mikróby šíria do celého organizmu. Zubný plak môže urýchliť tiež cukrovku 2. typu, choroby pľúc a pečene, artritídu alebo spôsobiť predčasné pôrody. Pred operáciou by ste určite mali navštíviť zubára.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.