Začnite sa starať o svoje zdravie, zmeňte svoj život. Stačí dodržiavať pár rituálov. A čo je najdôležitejšie, musíte si spraviť plán. My vám poradíme, ako na to.

Zdravie je základ

Zdravie je tým najdôležitejším, čo v živote máme. Bez neho by bolo všetko ťažšie. Je základným stavebný kameňom pre spokojný a plnohodnotný život. Predchádzať najrôznejším ochoreniam pritom nie je ťažké. Stačí sa aspoň raz za deň poriadne zadýchať, konzumovať viac čerstvej zeleniny a raz ročne zájsť na preventívnu prehliadku k lekárovi. Také malé a úplne obyčajné návyky vám zaručia dlhý a zdravý život. Pozrite sa, na čom v skutočnosti záleží.

 

KAŽDÝ DEŇ

Posilnenie hygienických návykov

K bežnému čisteniu zubov večer pridajte čistenie zubnou niťou. Baktérie paradentózy tak nebudú mať šancu dostať sa do krvi a zabránite tak vzniku zápalov. Umývajte si dôkladne ruky päťkrát denne. Znížite tak nebezpečenstvo vzniku vírusových ochorení o polovicu.

Dôkladné predýchanie

Aby srdce a krvný obeh zostali v dobrej kondícii, mali by ste sa aspoň raz za deň poriadne zadýchať. Namiesto výťahu použite schody, bežnú prechádzku si o niečo predĺžte a pridajte pár drepov. Lekári odporúčajú spraviť denne aspoň 6 000 krokov.

Pitie kávy

Denné pitie dvoch až troch šálok kávy znižuje riziko vzniku rakoviny čriev až o 25 %. Kofeín pôsobí proti chronickým zápalom, ktoré sú príčinou každého piateho zhubného nádoru. Denne si doprajte viac zeleniny.

 

KAŽDÝ TÝŽDEŇ

Striedavá sprcha

Skúste si dať trikrát do týždňa striedavo teplú a studenú sprchu. Najprv sa 3 minúty sprchujte v teplej vode a potom 30 sekúnd v studenej. Posilní to odolnosť organizmu, cievy a srdce. Začnite postupne, napríklad striedavým sprchovaním nôh.

Ryby

Do jedálnička zaraďte dvakrát do týždňa ryby. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa v nich nachádzajú, prospievajú cievam a srdcu. Ak budete každý deň užívať lyžicu ľanového oleja, znížite riziko vzniku mozgovej mŕtvice o 30 %.

Zdravé potenie

Pravidelná návšteva sauny jedenkrát do týždňa zvýši počet bielych krviniek, čím sa zlepší obranyschopnosť organizmu. Podráždenie nervových zakončení teplom a chladom pri saunovaní prospieva nervovému systému. Budete vyrovnanejší a ľahšie zvládnete stres.

 

KAŽDÝ MESIAC

Samovyšetrenie prsníkov

Hrčky na prsiach odhalia ženy často samy, napríklad pri sprchovaní. Ďalšou možnosťou je vyšetrenie hmatom. Je to dôležitý zvyk, ktorý pomôže rozoznať rakovinu prsníkov už v rannom štádiu. Potom je možné zasiahnuť proti tomuto ochoreniu včas.

Sila z prírody

Pri mori, v horách alebo hocikde v prírode sa aktivujú vaše „pokojové nervy“, teda takzvaný parasympatický nervový systém. Krvný tlak a pulz sa znížia, všetky zmysly sa uvoľnia a vy si doplníte novú silu. Nápomocná môže byť aj meditácia.

Blahodarná masáž

Skúste úplne vypnúť, napríklad pri masáži. Polhodinová masáž je výbornou prevenciou proti napätiu vo svaloch a bolesti chrbta. Naštartuje zvýšené vylučovanie hormónov šťastia a prispieva k odbúravaniu stresových hormónov, čím posilňuje váš imunitný systém.

 

RAZ ZA ŠTVRŤROKA

Otočiť matrace

Keď budete otáčať matrac každé tri mesiace, zostane dlhšie pružný a nebudú sa na ňom tvoriť preležaniny. Predídete tak nadmernému zaťaženiu chrbtice a svalstva šije. Bude sa vám navyše lepšie spať a to posilní váš imunitný systém.

Výmena zubnej kefky

Staršie štetiny už neodstraňujú zubný povlak správne. Môžu sa na nich usadiť škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú zápal ďasien a zubný kaz. Kefku je nutné vymeniť aj po každom prechladnutí a zápale v oblasti úst a krku.

Wellness deň

Odstrihnite sa od všetkého a doprajte si niekoľko hodín rozmaznávania. Vyberte sa do wellness hotela, alebo si aspoň doma napustite vaňu a zarobte si aromatický kúpeľ. Keď úplne vypnete, z hlavy vyženiete negatívne myšlienky. To prospeje vašej duši, srdcu, aj obranyschopnosti.

 

RAZ ZA POL ROKA

Meranie krvného tlaku

Viete, aké máte hodnoty krvného tlaku? Je vysoký, alebo nízky? Ak s ním nič nerobíte, hrozí vám zvýšené riziko infarktu a mozgovej mŕtvice. Preto si nechajte skontrolovať tlak svojím praktickým lekárom alebo v lekárni.

Zubná hygiena

Aj keď si starostlivo čistíte zuby, a používate aj zubnú niť alebo medzizubné kefky, raz za pol roka by ste mali zájsť na dentálnu hygienu a nechať si odstrániť zubný kameň. Profesionálna zubná starostlivosť vám pomôže ešte viac predchádzať vzniku zubného kazu a zápalu ďasien.

Kontrola skrinky na topánky

Majú niektoré vaše topánky vyšúchané podrážky tak, že sú nakrivo? Ihneď ich vyhoďte. Ak totiž nemajú chodidlá komfort, nadmerné zaťaženie sa prenáša na kolená, bedrové kĺby, chrbát a všetko vás potom bolí.

RAZ ZA ROK

Rozbor krvi

Už pár kvapiek krvi prezradí veľa o stave vášho organizmu. Odhalí, či správne fungujú vnútorné orgány, či nemáte v tele skrytý zápal a dokonca aj prípadné problémy vo výžive. Preto si raz ročne nechajte spraviť rozbor krvi.

Kontrola vakcín

Očkovanie proti tetanu, záškrtu a obrne by sa malo obnovovať každých desať rokov. Dospelým sa ešte odporúča očkovanie proti čiernemu kašľu. Zájdite za svojím obvodným lekárom a spolu zistite, či už nie je čas na nové očkovanie.

Pešia turistická dovolenka

Je tou najlepšou prevenciou pre vaše zdravie. Pešia turistika posilňuje obehový systém, srdce, imunitný systém a metabolizmus. A vy pri nej budete šťastní, spokojní a ešte k tomu posilníte svoju kondíciu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.