Urea – tajomstvo hydratácie

Hydratačná látka urea sa v organizme prirodzene vyskytuje, no ak nám chýba, pleť trpí nedostatkom vody. Ak však máme suchú pokožku, automaticky nám koncentrácia urey klesá až o 50 %! Ak doplníme túto látku prípravkami, môžeme tak pokožku veľmi účinne hydratovať. Kozmetické prostriedky s ureou môžu dokonca pokožke navrátiť zvýšenú schopnosť viazať vodu a tak výrazne zlepšiť jej hydratáciu.

Ceramidy – ochranná bariéra

Pokožka produkuje ceramidy, aby si vytvorila prirodzenú ochrannú bariéru, ktorá zabraňuje strate vlhkosti odparovaním a bráni prenikaniu dráždivých látok, ktoré môžu spôsobiť zápaly a svrbenie. Keď hladiny ceramidov v pokožke klesajú, môže dôjsť k jej vysúšaniu a podráždeniu. Ceramid-3 je umelo vytvorená biologicky identická molekula, ktorá pomáha obnoviť a zregenerovať prirodzenú kožnú bariéru, aby zadržovala hydratáciu a chránila proti negatívnym externým vplyvom.

Bylinky – na upokojenie a ochranu

Citlivú aj suchú pleť v zime potrebujeme upokojiť. Na to slúžia aj stáročiami overené výťažky z bylín, ktoré obsahujú kozmetické výrobky, najmä krémy a balzamy.

  • Moruškový olej vysoko hydratuje, vyživuje, zjemňuje aj chráni a upokojuje suchú, drsnú pokožku aj pery.
  • Výťažky z vresu a gaštana jedlého zásobia pleť antioxidantmi, aby sa vedela lepšie chrániť pred negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia.

Dôležitá je správna starostlivosť

Pri umývaní suchej a veľmi suchej pokožky treba používať účinné, ale šetrné umývacie prostriedky, ktoré pokožku nepripravia o jej ochranné lipidy. V ideálnom prípade by tiež mali byť obohatené o prirodzené hydratačné faktory (napríklad urea), ktoré viažu vlhkosť vnútri pokožky. Jemné čistenie tváre je obzvlášť dôležité, pretože používanie nevhodných výrobkov môže zhoršiť dehydratáciu pleti a tým prispievať k predčasnej tvorbe jemných línií a vrások. V ideálnom prípade by hydratačné prípravky na suchú pokožku mali obsahovať okrem spomínanej urey aj kyselinu mliečnu, obe dopĺňajú chýbajúce prirodzené hydratačné faktory, ktoré pomáhajú viazať vlhkosť v hornej vrstve pokožky. Urea a kyselina mliečna sú prirodzenou súčasťou pokožky, sú teda netoxické a nealergénne, preto ich dobre znášajú aj osoby s veľmi suchou pokožkou.

Čomu sa vyhýbať?

  •           Vyhýbajte sa suchému vzduchu – v chladnom počasí používajte vo vykurovaných vnútorných priestoroch zvlhčovač vzduchu.
  •           Skráťte čas trávený v horúcej vode – dlhé kúpele nahraďte rýchlym sprchovaním.
  •           Pri umývaní riadu používajte rukavice – vyhnete sa kontaktu s teplou vodou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
  •           Noste oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna a hodváb, ktoré nedráždia pokožku.
  •           Snažte sa používať pracie prostriedky bez farbív a parfumov, pretože môžu po vypraní prilipnúť k oblečeniu a dráždiť suchú pokožku.
  •           Používajte kozmetické výrobky bez alkoholu, parfumácie a farbív, zabránite tým podráždeniu.
  •           Dbajte o dostatočný príjem tekutín každý deň.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi