Samozrejme, nejde o žiadnu príjemnú záležitosť, ale rovnakými intímnymi vyšetreniami musí prejsť aj žena. „Nestačí urobiť spermiogram a skonštatovať, že nie je najlepší, treba pátrať po príčinách, lebo iba keď poznáme príčinu, je možné ju ovplyvniť. A to dnešná medicína naozaj vie,“ upozorňuje urológ spolupracujúci s Centrom pre asistovanú reprodukciu Gyncare MUDr. Martin Hrivňák.

Urologické vyšetrenie muža sa začína rozhovorom, v ktorom lekár zisťuje anamnézu – pýta sa na problémy s počatím, zisťuje, či muž zdravo žije, aké ochorenia prekonal, pretože aj tie môžu mať vplyv na plodnosť a tiež či absolvoval liečbu. V prípade onkologických pacientov aj ožarovania môžu negatívne vplývať na schopnosť počať dieťa prirodzene. „A potom muža vyšetrujem prehmataním genitálu – penisu, semenníkov a vyšetrujem aj prostatu cez konečník. Práve tohto vyšetrenia sa muži obávajú, ale ide o nebolestivé, aj keď väčšinou nepríjemné vyšetrenie,“ hovorí doktor Hrivňák.

 

V urologickej ambulancii vyšetria aj spermie

Počet spermií s vekom muža vôbec nesúvisí. Mnohí päťdesiatnici majú lepší spermiogram ako 20-roční mladí chlapci. „So zvyšujúcim sa vekom však klesá ich kvalita a začínajú sa tvoriť spermie s chybami v genetickom kóde a to už môže byť problém,“ upozorňuje urológ.  Ak nie je spermiogram v norme, vždy sa musí urobiť aj kontrolné vyšetrenie.

Ak sú vyšetrenia v norme, ďalej urológ nepokračuje, lebo vie, že muž je v poriadku. „Ak však zistíme nejaký problém, robíme ďalšie vyšetrenia – najčastejšie ultrazvuk semenníkov a prípadne aj prostaty, hormonálne vyšetrenia hormónov, ktoré majú vplyv na plodnosť (pre muža to znamená iba jednoduchý odber krvi) či mikrobiologické vyšetrenie v prípade, keď máme podozrenie na infekciu. Toto vyšetrenie robíme výterom z močovej rúry. Ide o jediné bolestivé vyšetrenie, pretože musíme mužovi do močovej rúry vložiť výterový vatový tampón a niekoľkokrát s ním otočiť. Pozitívom je, že vyšetrenie trvá krátko a v prípade nálezu baktérii vieme muža z infekcie, ktorá môže ovplyvniť plodnosť, úplne vyliečiť,“ prízvukuje lekár a dodáva, že kvôli dieťatku aj žena podstupuje množstvo nepríjemných až bolestivých vyšetrení, obetovať by sa teda mal aj partner.

A čo mužom škodí?

 Stres, fajčenie a teplo. To sú tri základné faktory, ktoré v životnom štýle ovplyvnia aj to, či je muž plodný, či sú jeho spermie dostatočne rýchle a kvalitné, aby z nich vzišiel nový život. „Neodporúčam chodiť mužom, ktorí majú problém s počatím, ani do sauny. Spermie nemajú radi teplo. Ani sa kúpať v teplých termálnych vodách. Pozor aj na horúčky nad 38 stupňov či prekonané virózy. Okrem toho, že oslabia telo, môžu vplývať aj na kvalitu spermií,“ vysvetľuje doktor Hrivňák.

Ale výlučné nosenie iba bavlnenej spodnej bielizne či nadmerné bicyklovanie nevplýva na mužskú plodnosť. Rovnako sa netreba báť používania mobilných telefónov, osobných počítačov a žiarenia z nich. „To sú iba mýty, ktoré zatiaľ nikto vedecky nepotvrdil,“ ukončil urológ.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi