1. PLÁVAJTE VŽDY, KEĎ SA DÁ

Stres sa nám okrem iného ukladá aj do svalstva. Preto keď sme v strese, máme pocit stuhnutosti, čo sa najintenzívnejšie prejavuje v oblasti šije. Plávanie uvoľňuje svalstvo a výborne odplaví stres. Lepšie sa pri ňom okysličuje mozog, takže nám to ľahšie myslí, sme sústredenejší, naštartuje sa kreativita. No a vedci dokázali aj to, že plávanie zlepšuje našu náladu, pretože sa pri ňom vyplavujú endorfíny do mozgu a je výborným liekom proti nespavosti.

 

  1. UPEČTE DOMÁCU TORTU

Máte nadbytok ovocia a neviete, čo s ním? Upečte dobrý koláč alebo tortu. Pečenie je kreatívna činnosť. Našu dušu môže upokojiť rovnako, ako keď napríklad maľujeme. Taktiež sa pri ňom dá praktizovať mindfulness, všímavý stav mysle, keď sa hodinu bude náš mozog naplno sústreďovať len na pečenie, myšlienky nebudú odbiehať inam a ani my nebudeme robiť desať vecí naraz. Skrátka, pri pečení si vyčistíme hlavu. Keď potom na koláč pozveme rodinu, priateľov či susedov, máme šancu prežiť pekný v deň obklopení inými ľuďmi, čo tiež prospieva duši.

  1. POZERAJTE SA NA HVIEZDY

Pamätáte si ten pocit z detstva, keď vás dospelí nechali dlhšie hore a mohli ste len tak hľadieť na hviezdy. Kedy ste to zažili naposledy? Naplánujte si nočnú vychádzku (ideálne nie v meste, kde pohľad na nočnú oblohu ruší všadeprítomné osvetlenie), vezmite si deku, ľahnite na zem a pozerajte sa v noci len tak na hviezdy. Možno sa vám podarí zažiť úžasný pocit, že ste súčasťou tohto sveta alebo aj pocit vďačnosti, ktorý – ako zistili vedci – je absolútnym základom celkového pocitu šťastia. Je tiež veľká šanca, že sa vám podarí odpovedať si na otázky: Kto som? Čo ma robí šťastnou? Čo chcem? A ako a pokúsim to dosiahnuť? Skrátka, taká malá meditácia pod hviezdnou oblohou.

  1. VYSKÚŠAJTE NIEČO NOVÉ

Možno ste vždy túžili skočiť s padákom, splaviť nejakú rieku, vlastnoručne si vyrobiť hrnček z hliny, povoziť sa na štvorkolke alebo absolvovať výlet na konskom chrbte. Čo vám v tom bráni? Leto je ideálne na aktivity, na ktoré inokedy nemáme čas. Snažte sa vyskúšať niečo, čo ste doteraz nikdy nerobili. Vedci totiž zistili, že keď si splníme hocijaký sen – aj ten najjednoduchší – zaplaví nás pocit šťastia a úspechu. Pocit, že teraz už dokážeme všetko, čo si zaumienime. A z toho pocitu môžeme čerpať neskôr, keď budeme, naopak, cítiť, že veci nejdú tak, akoby sme chceli. Okrem toho nové aktivity sú výbornou vzpruhou pre mozog a bojujeme tak proti jeho predčasnému starnutiu a problémom s pamäťou.

  1. POSTAVTE HRAD Z PIESKU

Vráťte sa do detských čias a zaspomínajte si na tie úžasné chvíle, keď ste stavali hrady z piesku, premýšľali ste, ako budú vyzerať, kto by v nich mohol bývať. A keď ste nakoniec pri nich urobili hradnú priekopu a naplnili ju vodou. Nebolo to úžasné? Rovnaký pocit môžete zakúsiť aj dnes. Taká obyčajná činnosť ako je stavanie hradov z piesku opäť môže byť skvelým spôsobom, ako rozvíjať mindfulness, teda sústredenie mysle len na jedinú vec a prežívanie prítomného okamihu naplno. Navyše piesok v dlani stimuluje hmatové receptory, podporuje jemnú motoriku a pôsobí celkovo upokojujúco, pomáha nám bojovať proti depresívnym náladám a smútkom.

 

  1. ZATANCUJTE SI PRI OHNI

Nič neuzdravuje ženskú dušu tak, ako tanec. Cez tanec môžeme vyjadriť svoje emócie, „vypustiť“ z duše smútok aj iné negatívne pocity, precítiť krásu svojho ženského tela a zamilovať si ho, aj keď inokedy sa naň pozeráme kriticky a obviňujeme sa za každé kilo navyše. Práve tanec nás tohto zbaví. Tanec tiež dvíha ženám sebavedomie a posilňuje ich vnútro. Keď budete tancovať pri ohni, všetky pocity sa ešte zintenzívnia. Oheň je totiž symbolom božstva, vášne, tepla a tým aj bezpečia. Symbolom sily a prerodu, aktivity a života. Keď chcete tanec pri ohni precítiť naplno, odhoďte pri ňom zábrany aj šaty a nechajte sa viesť len svojím vnútrom.

  1. ZOZNÁMTE SA S NOVÝMI ĽUĎMI

Starí priatelia sú najdôležitejšími ľuďmi v našom živote. Vedia o nás všetko, máme spoločné zážitky, stáli pri nás v čase šťastia aj boľavých chvíľ. Avšak aj oni kedysi boli len neznámymi ľuďmi, ktorí nám nejako vkĺzli do života. Nebráňte sa preto novým kontaktom. Snažte sa v lete zoznámiť s novými ľuďmi, počúvajte ich, inšpirujte sa niečím v ich životoch. Noví ľudia sú pre nás vždy obohatením. Ideálne je, keď sa stretnete s ľuďmi aspoň o generáciu mladšími aj staršími. Starší ľudia nás učia, kde sú naše korene, môžu nám odovzdať svoje životné skúsenosti. Mladší nám zase môžu dať kus zo svojej energie, hravosti, odvahy a schopnosti ísť do vecí naplno bez zbytočných obáv a zariskovať tam, kde to má zmysel.

  1. HĽADAJTE KRÁSU OKOLO SEBA

V lete snívame o diaľkach, cestách do exotiky alebo aspoň bližšej cudziny. Na internete si študujeme, kde všade sa oplatí ísť a plánujeme, čo všetko chceme vidieť. Často pritom zabúdame na to krásne, čo nás obklopuje, je pri nás blízko, priam na dosah. Nesústreďte sa len na dva či tri týždne dovolenky, ktoré sa chystáte stráviť pri mori či v horách. Voľné chvíle cez týždeň či víkendy venujte objavovaniu krásy v mieste svojho bydliska alebo pár kilometrov odtiaľ. Vyskúšajte, ako varia v novej reštaurácii, ktorú otvorili na vašej ulici, zájdite na starý cintorín a nájdite najstarší hrob, zatúlajte sa do uličiek, v ktorých ste nikdy neboli, navštívte nevšedné múzeum alebo drobnú výstavu, poseďte si v starom kostolíku alebo v miestnom parku či pri fontáne, na ktorú natrafíte náhodou. Zbierajte príbehy svojho mesta, snažte sa naň pozerať očami turistu a objavujte jeho krásy.

 

  1. ODSTRIHNITE SA

Strávte víkend (pokojne aj každý) bez mobilu, bez toho, aby ste neustále sledovali, čo je nové, četovali na sociálnych sieťach, fotili to, čo vidíte a dávali to hneď na fejsbúk či instagram. Jednoducho, vráťte sa do čias, keď sme mobily nemali a vychutnávajte si naplno každú chvíľu. Bez stresu a naháňania. A keď sa cez víkend vyberiete na výlet do prírody či do cudzieho mesta, spoliehajte sa len na svoju intuíciu, prípadne na mapu, nie na GPS a informácie z googla. Skrátka, nebuďte v spojení so svojím mobilom, spojte sa so svojím vnútrom.

  1. ZBAVTE SA ZBYTOČNOSTÍ

Začnite svojím domovom. Vypracte skrine a vyhoďte všetko, čo nepoužívate, čo vám zavadzia, čo roky odkladáte s tým, že možno niekedy sa to zíde… Staré, pokazené, nepoužiteľné veci odvezte do zberného dvora, ostatné ponúknite priateľom či charite. Pokojne usporiadajte veselý „garážový výpredaj“, ako to bežne robia v Amerike. Nezhromažďujte zbytočnosti, pustite si do domu svieži vzduch, voľnosť a ľahkosť. To isté urobte so svojou dušou. Zbavte sa vecí, ktoré vás ťažia, obzvlášť tých starých, teda zážitkov z minulosti, ktoré už nijako nezmeníte a len vás brzdia. Zbavte sa toho, čo k vám nepatrí – hlúpych pravidiel, ktoré sa na vás nalepili v detstve od rodičov či učiteľov, ale v skutočnosti vám bránia naplno žiť, zbavte sa strachu aj obáv, ale aj nutnosti mať všetko pod kontrolou a robiť veci vždy na 100 percent. Keď z duše vyhádžete staré veci, urobíte tak miesto na niečo nové, čo vám môže prísť do života.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.