Faktom je, že príčinou bradavíc je vírusová infekcia, ktorou sa môžeme nakaziť napríklad vo verejných bazénoch alebo naše ratolesti v detských kolektívoch. Ľudia sa s týmito nepeknými útvarmi odjakživa snažia nejako „zatočiť“. K častým metódam patrí ich vyrezávanie alebo vytrhávanie. Chorí ich ale tiež prepichujú, podväzujú niťou a skúšajú niekedy až zarážajúce „babské recepty“. Skôr, než sa ale pustíte do domácich zákrokov, mali by ste vedieť, že bradavice sa môžu pri neopatrnom zaobchádzaní rozšíriť aj na zdravé tkanivo. Odborníci preto vôbec neodporúčajú bez konzultácie s kožným lekárom hocijaký kožný výrastok mechanicky doma odstraňovať.

Pozor, aby ste si typy výrastkov nepomýlili

Ďalšou obľúbenou metódou je potieranie bradavíc najrôznejšími roztoky a tekutinami. Niektorí ľudia veria, že pri odstránení bradavíc im pomôže bezfarebný lak na nechty, menštruačná krv či krv niektorých mŕtvych zvierat. Lenže tekutiny, ktoré nie sú určené na liečbu bradavíc, môžu preniesť na pokožku ďalšie infekcie. Výsledkom sú potom zápaly či nevzhľadné jazvy a vám bude v konečnom dôsledku okrem vytrvalej bradavice napokon „skrášľovať“ pokožku aj iný kožný defekt.

Zradou pri diagnostikovaní bradavíc je už samotný fakt, že môžu mať rôzny tvar, farbu a veľkosť. Ľudia si ich preto neraz pletú s inými kožnými prejavmi, ako sú napríklad materské znamienka. Skutočné bradavice sa najčastejšie objavujú v tvári, na rukách a nohách, ale môžu sa vyskytnúť aj kdekoľvek inde na tele. Menej často sa tvoria na slizniciach, napríklad v dutine ústnej. Niektoré, napríklad na chodidlách alebo v bezprostrednej blízkosti nechtového lôžka, môžu dokonca spôsobovať bolesť. Lekári preto opäť radia, že ak si nie ste istí, či výrastky sú skutočne bradavice, obráťte sa na odborníka. Keby ste totiž omylom odstránili namiesto bradavíc napríklad materské znamienko, môžete si privodiť aj vážne zdravotné komplikácie.

Bradavice nie sú len problémom starších

Niektorí ľudia veria, že bradavice sú spojené so starobou. To však nemožno zovšeobecňovať. Môžu nimi trpieť ľudia ktoréhokoľvek veku. Je ale nutné rozlišovať „pravé“ bradavice od tzv. stareckých. Tie starecké, skutočne nie sú vírusového pôvodu, a preto, ak si ich človek napríklad nechtiac rozškrabe alebo odtrhne, nehrozí ich rozšírenie na ďalšie miesta. V prípade bežných bradavíc sa ale infekcia môže preniesť ďalej.

Ako teda získaniu bradavíc čo najúčinnejšie predísť? Základom je nechodiť naboso, najmä nie na plavárňach, pri bazénoch alebo v saunách, kde sa „premelie“ veľké množstvo ľudí. Nezabúdajte si pravidelne dezinfikovať obuv a, samozrejme, denne meniť ponožky. A v prípade, ak sa predsa len neustrážite a bradavice sa na vašom tele objavia, nečakajte, a zájdite za lekárom. Keď si budete istí, že ide o bradavice, môžete ako prvú pomoc skúsiť domácu liečbu za použitia voľnopredajných liekov obsahujúcich kyseliny salicylovú a mliečnu.


Ako „chytíme“ bradavicu?

Najčastejšie sa človek bradavicami nakazí prostredníctvom infikovaných šupiniek kože. Tie zostávajú napríklad na podlahách spoločných šatní, spŕch a v okolí bazénov. Rozmočená kože je pre vírusy a plesne priepustná. Mnohí ľudia sa domnievajú, že zabrániť šíreniu bradavíc možno zakrytím postihnutého miesta, napríklad náplastí. To ale neplatí vždy, a tak sa na takýto druh ochrany nespoliehajte. Ďalším zdrojom nákazy kožným ochorením totiž môže byť samotná voda.

 

Vraj pomáha zaklínanie za svitu splnu…

Trochu z iného súdka sú magické rady. Je to pochopiteľné, pretože bradavice ľudí trápia od nepamäti a kedysi sa snažili pomôcť od nich aj čarami a mágiou. Medzi často spomínané prostriedky v boji s bradavicami preto patria aj zaklínania. Niektorí ľudia sa spoliehajú tiež na vplyv mesiaca. Používanie zaklínadiel či využívanie vplyvu mesiaca pri liečbe bradavíc patria k úsmevným metódam, s ktorými sa lekári vo svojej ordinácii neraz stretávajú. Síce pri takýchto magických úkonoch nehrozí rozšírenie infekcie a zhoršenie ťažkostí, ale súčasne sa takýmto ezoterickým spôsobom kožných výrastkov naozaj nezbavíte. Ak teda nechcete s bradavicou hneď putovať za lekárom, pomôžu vám s liečbou skôr voľnopredajné lieky z lekárne. Ich užívanie býva bezbolestné a existujú aj prípravky, ktoré môžu užívať aj deti od dvoch rokov alebo tehotné či dojčiace ženy.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.