Nie nad ohňom

Odborníci na zdravú výživu odporúčajú používať elektrické či plynové grily, lávové kamene alebo kamenné platne. Mäso tak nie je vystavené priamemu ohňu. Lenže na druhej strane nemá zasa tú fantastickú zadymenú chuť a vôňu ako pri grilovaní na drevenom uhlí. Takže mohli by sme sa zhodnúť na tom, že ak milujeme práve tú „začmudenú“ chuť, grilujme na kvalitnom drevenom uhlí. Nie na novinovom papieri, starom dreve so zvyškami farby alebo laku, ani na šiškách, z ktorých sa uvoľňujú zdraviu škodlivé látky.

Ako pripravíme naozaj lahodné mäso

Predovšetkým s radosťou a láskou – vtedy bude najchutnejšie. Ale treba pritom dodržať isté pravidlá.

✔ Niektoré časti mäsa treba odblaniť a odstrániť šľachy, kraje bravčových kotliet na krajoch narežeme, aby sa na ohni nekrútili. Kotlety a steaky nakrájame na tenšie plátky, aby sa rýchlejšie prepiekli. Nerozklepeme ich, ale jemne roztlačíme rukou. Takto pripravené mäso môžeme vložiť do marinády. Hydinové mäso a ryby marinujeme kratšie (stačí hodinku), tmavé mäso môžeme marinovať v chlade niekoľko hodín – bude mäkšie.

✔ Namiesto marinády môžeme mäso len potrieť olejom, v ktorom sme rozmiešali grilovacie korenie.

✔ Ak chceme grilovať zdravšie, mäso by nemalo obsahovať priveľa tuku. Nielen pre veľa kalórií. Aj preto, že pri grilovaní sa tuk rozpúšťa, odkvapkáva na žeravé uhlíky a vytvára škodlivé látky, ktoré stúpajú späť na mäso na rošte. U rýb je to opačne – čím sú tučnejšie, tým sú zdravšie.

✔ Údené mäsá nie sú vhodné na grilovanie, pretože oheň v spojení so soľou v nich vytvára veľmi škodlivé karcinogény (látky spôsobujúce rakovinu).

 

Poďme na to!

✔ Ak sme po poslednej grilovačke nevyčistili rošt, môžeme ho trošku nahriať, odstrániť pripečené zvyšky a jemne ho potrieť olejom.

✔ Je dobré pripraviť gril hodinku pred grilovaním, aby bol dobre rozohriaty. Keď naň položíme mäso, rýchlo sa „zatiahne“ a chutné šťavy zostanú dnu. Takže aj suché hydinové mäso alebo bravčová panenka budú šťavnaté.

✔ Polhodinu pred grilovaním vyberieme mäso z chladničky.

✔ Zásada, ktorú by mal poznať každý správny gurmán – nikdy negrilujeme nad ohňom, pretože mäso a zeleninu zvrchu spáli, ale nad pahrebou. Ideálne je použiť špeciálne alobalové tácky, ktoré zachytia šťavu a rozpustený tuk, takže nesteká do ohňa.

✔ Grilujeme pomalšie, aby sa mäso dobre prepieklo, a obraciame, aby sa nespálilo. Popritom ho natierame zvyškami marinády, nech je šťavnaté.

 

Ako dezert ovocie

Grilované ovocie nepotrebuje žiadnu osobitú prípravu ani marinádu. Jemne grilované na špíze ho môžeme namáčať do sladkého dipu – napr. z medu, kokosového likéru a trochy smotany. A keby sme náhodou mali poruke čokoládovú fontánu…

Grilovačka pre štíhle

Neveríte, že chutná grilovačka a štíhla línia sa vôbec nevylučujú? Stačí, ak dodržíme zopár (nie veľmi drastických) pravidiel. Na grilovanie použite hydinové mäso. Tučný šťavnatý bôčik či klobásy prenechajte iným. Ani marináda nie je nevyhnutná – stačí, keď mäso obalíte v grilovacom korení. Namiesto kalorických majonézových omáčok si pripravte ľahký dresing z bieleho jogurtu s pretlačeným cesnakom a bylinkami. Ugrilujte si zeleninu. Baklažán, cuketa a patizón sú vynikajúce, keď ich pokvapkáte olivovým olejom a posypete grilovacím korením. Najvhodnejšou prílohou k mäsu je zeleninový šalát a čierny chlieb.

 

Šéfkuchár nám pošepkal

Pri grilovačke si už dávno nevystačíme len s kečupom, horčicou a tatárskou omáčkou. K mäsu či zelenine sa výborne hodia rôzne dipy a omáčky.

✔ Dip znamená v preklade ponoriť alebo namáčať, takže dipy sú omáčky, do ktorých sa pripravené jedlo namáča.

✔ Medzi najstaršie dipy patria horčica a kečup.

✔ Rozdiel medzi dipmi, studenými omáčkami a dresingmi je v hustote – dip je najhustejší.

✔ Slané dipy servírujeme k mäsu, rybe, surovej i grilovanej zelenine a sladké ku grilovanému ovociu.

 

Tajomstvá marinády:

✔ Mäso marinujeme v sklených, porcelánových, plastových a antikorových nádobách. Zabudnite na hliník – mäso by chutilo po kove.

✔ Zdravú marinádu pripravíme z olivového oleja, čerstvých byliniek a pár kvapiek citrónovej šťavy. Hotové zmesi korenín na marinádu dostanete kúpiť. Ale pozor – každé jedlo (mäso, ryby, zelenina) má svoju charakteristickú chuť a marináda by ju nemala preraziť.

✔ Marináda by nemala obsahovať priveľa soli, nielen preto, že to nie je zdravé, ale mäso aj vysušuje. Rovnako pôsobí v prípade rýb citrónová šťava.

✔ Niektorí gurmáni do nej pridávajú víno alebo brandy. Najmä červené víno je vraj v naloženom mäse zdraviu mimoriadne prospešné (takže pohárik by nezaškodil ani k tanieru s jedlom). Pivári zasa radi pripravujú marinádu z piva, rozmiešaného s olejom, horčicou a bylinkami, a nakladané kotlety prekladajú plátkami cibule.

 

Dip z modrého syra pripravíte z majonézy, strúhanej Nivy a sekanej pažítky. Dobre vymiešate a môžete ho podávať k surovej zelenine.

Základom dipu s olivami je tatárska omáčka, jemne nasekané olivy a prelisovaný cesnak. Môžete ho dochutiť octom, soľou, korením a nasekanými bylinkami. Odporúča sa ku grilovanej zelenine, rybe alebo pečivu.

Sicílsky dip: zmiešame 4 lyžice sicílskeho rajčinového pesta, 4 lyžice majolenky, 1 lyžicu strúhaného parmezánu. Zmes osolíme a okoreníme. Nakoniec vmiešame nasekanú bazalku. Hodí sa ku kuracine aj k rybe.

 

Zdravá majonéza?

No pokiaľ si ju doprajeme len občas a v rozumnom množstve, naozaj zdraviu prospieva – to tvrdia aj odborníci na výživu. Najmä vďaka repkovému oleju a jeho  omega-3 mastným kyselinám, ktoré naše telo potrebuje. Preto štipka majonézy alebo dresingu v zeleninovom šaláte neuškodí. Navyše obsahuje pasterizované vajcia alebo žĺtky, takže ani salmonelóza nehrozí. V každom prípade však odporúčame, predtým ako sa rozhodnete pre konkrétnu značku, prečítať si jej zloženie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.