Samovyšetrenie prsníkov je na prvom mieste

Absolvovanie pravidelných gynekologických prehliadok by malo byť pre ženu samozrejmosťou. Dôležité je však samovyšetrenie prsníkov, ktoré dokáže veľa napovedať. V tomto prípade sa netreba spoliehať len na gynekológa, pretože ten vaše prsia nepozná až do takej miery ako vy samy.

Samovyšetrenie prsníkov by mali vykonávať všetky ženy od 18 rokov raz za 3 mesiace, ženy nad 30 rokov každý mesiac, ideálne po skončení menštruácie, keď sú prsia bez hormonálnych vplyvov a ľahšie sa vyšetrujú.

 

Kedy navštíviť lekára a čo nás čaká?

Čo robiť, keď si nahmatám hrčku?

Pri novozistenej hrčke, výtoku z prsníkov, vtiahnutí kože prsníka, vtiahnutí bradavky alebo červenej kože prsníka je potrebné vyšetrenie gynekológom. Po lekárskom vyšetrení lekár posúdi stav a indikuje potrebné vyšetrenia prsníkov alebo kontrolu.

Aké vyšetrenia budú nasledovať?

Prvé základné vyšetrenie prsníkov u žien do 40 rokov je ultrazvukové vyšetrenie, u žien nad 40 rokov je prvým vyšetrením mamografické vyšetrenie.

Aké sú možnosti liečby?

Hormonálne zmeny prsníkov sa sledujú, neoperujú. Len v prípade veľkej cysty sa vykonáva punkcia cysty – odobratie tekutiny z cysty. V prípade malého nezhubného nádoru sa nález sleduje v určitých časových obdobiach, v prípade jeho rastu, alebo zmeny tvaru či nejasnej diagnózy sa vykonáva biopsia, prípadne aj chirurgický zákrok. Pri zhubnom nádore prsníka sa vykonavá chirurgická liečba, systémová liečba (chemoterapia, hormonálna alebo biologicka liečba a rádioterapia). Tieto postupy sa často kombinujú.

Čo nasleduje, keď pacientke diagnostikujú karcinóm prsníka?

Základným postupom, ak sa dá, je chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok odstraňuje nádor s okolím (niekedy je nutné odstrániť celý prsník) a zisťuje počet postihnutých lymfatických uzlín základným ochorením. Podľa stavu, veku pacientky a prognostických vyšetrení sa pridáva rádioterapia – ožiarenie prsníka (vykonáva sa vždy pri zachovanom prsníku), systémová liečba (chemoterapia, hormonálna alebo biologická liečba). V niektorých prípadoch zhubného nádoru prsníka, hlavne v pokročilom štádiu, je základnou liečbou chemoterapia.

Až 300 žien na Slovensku umrie v dôsledku toho, že nie je včasne zachytená diagnóza rakoviny prsníka. Najdôležitejšia je v tomto prípade opäť prevencia!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.