HYPERGLYKÉMIA

Jej príznaky sú spočiatku rovnaké, ako všeobecné príznaky cukrovky – teda človek často močí, pociťuje výrazný smäd, trápi ho únava, fyzická slabosť, poruchy ostrosti zraku. Postupne sa pridružuje zrýchlené dýchanie a nauzea (pocit na vracanie).

Ak zvýšené hladiny cukru v organizme stále pretrvávajú, nastáva závažná hyperglykémia, ktorá sa so sebou prináša diabetickú keto-acidózu s následkom kómy. Keď je totiž v tele príliš veľa cukru, ako sme už spomínali, obličky sa ho snažia vylúčiť do moču, no takto odchádza z tela aj veľa vody. Spolu s vodou organizmus prichádza aj o sodík, draslík a vápnik. Nastáva závažná dehydratácia a vznik acidózy, výrazne klesne krvný tlak a možné je aj zlyhanie obličiek. Hrozí riziko poškodenia mozgového tkaniva kyslými produktmi metabolizmu a, žiaľ, častým následkom tohto stavu je smrť.

 

HYPOGLYKÉMIA

Je to extrémne zníženie hladiny cukru v krvi pod 3,3 mmol/l, ktoré môže niekedy nastať pri inzulínovej liečbe. Pacient si napríklad vezme neprimeranú dávku inzulínu alebo sa zabudne najesť a medzi injekciou a jedlom je príliš dlhý časový interval. Prípadne hypoglykémiu vyvolá namáhavé telesné cvičenie.

Keď je hladina glukózy v organizme príliš nízka, môže sa to prejaviť pocitom hladu, úzkosťou, neistotou a strachom, potením, trasením rúk, zrýchlenou činnosťou srdca, vzostupom krvného tlaku, bolesťami hlavy, závratmi, problémami s artikuláciou, zmenou mimiky, poruchami koordinácie. Preto človek pripomína opitého a keďže hypoglykémia často sprevádza aj bludy, zmenu nálad, zmätenosť, tak môže robiť aj dojem duševne chorého. Veľmi silná hypoglykémia môže viesť až k strate vedomia, záchvatom a kóme.

Keď je hypoglekémia ľahká, človek si vie pomôcť sám – stačí, že sa naje. Pri ťažkej hypoglykémii to už ale nedokáže. Ak je pri vedomí, dajte mu ovocný džús alebo sladený nápoj, či vodu, v ktorej rozpustíte dve lyžice hroznového cukru. Ak je v bezvedomí a má pri sebe injekciu glukagónu, pichnite mu ju do svalu (napr. do stehna).

 

Ste diabetik a šoférujete?

Diabetik bez závažných komplikácií, ktorý má dobre nastavenú liečbu, môže bez problémov šoférovať, dôležité však je, aby vedel dobre rozoznávať hypoglykémiu. Mal by mať pri sebe vždy glukomer a keď mu hladina cukru v krvi príliš klesne, musí si dať rýchle sacharidy. Po prekonanej hypoglykémii by človek nemal šoférovať aspoň 45 minút, pretože mozog potrebuje čas na regeneráciu. Keď totiž mozog nemá cukor, je to podobné, ako keď nemá kyslík. Môže sa čiastočne poškodiť a potrebuje čas na nápravu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.