Triedenie bielizne
FARBY: Roztriediť špinavú bielizeň sa oplatí, a to nielen kvôli onej červenej ponožke. Bielu bielizeň perte zvlášť, rovnako aj čiernu a tmavú. Čo sa týka farebnej bielizne, platí, že čím podobnejšie farby periete spolu, tým menej stratia svoju farebnosť.
MATERIÁLY: Na inej teplote a programe je potrebné prať biele bavlnené posteľné obliečky, vlnené svetre alebo jemnú bielizeň a pančuchy. V orientácii vám pomôžu visačky na oblečení s odporučenými teplotami prania možnosťami pláchania.
TIP: Ak máte dostatok miesta, zaobstarajte si 2 – 3 koše na špinavú bielizeň a už vopred ju do nich trieďte.
Výber pracieho prostriedku
S jedným univerzálnym pracím prostriedkom si dnes nevystačíte. Jednotlivé pracie prostriedky obsahujú látky určené na konkrétny druh bielizne. Takže podľa toho, čo periete, použite prostriedky na biele, farebné, čierne, jemné či vlnené textílie. To, či si zvolíte prášok, kapsuly alebo gél, záleží už len na vás. Hlavne dodržiavajte odporúčané dávkovanie uvedené na obaloch.
TIP: Gély sa lepšie rozpúšťajú (aj pri nižších teplotách) a sú koncentrovanejšie než prášky. Pri správnom dávkovaní s nimi teda môžete ušetriť aj peniaze.
Škvrny a zašpinenie
Zbaviť sa škvŕn pomôžu špeciálne odstraňovače, ktoré tesne pred praním nanesiete na škvrny a potom ich pridáte k praciemu prostriedku, čím sa zvýši ich účinnosť. Veľmi znečistené oblečenie môžete predprať jemným mydlom alebo odev namočiť do vody s pracím prostriedkom.
TIP: Na silno znečistené odevy zvoľte program s predpieraním alebo vyváranie – dajte ale pozor, aby neboli z materiálu, ktorý by to zničilo.
Aviváž: áno alebo nie?
Aviváž bielizeň prevonia, zjemní, odstráni statický náboj. Nepoužívajte ju ale na špeciálne materiály, z akých je napríklad športová funkčná bielizeň – znížila by sa tým jeho schopnosť odvádzať vodu a sať pot. Aj plavky a podobné kúsky, ktoré obsahujú elastanové vlákna, môže aviváž skôr poškodiť.
TIP: Niektoré pracie prostriedky už aviváž obsahujú priamo v sebe, a nie je teda potrebné dodávať ju zvlášť.
Aký zvoliť program a teplotu?
Prací program voľte vždy presne podľa typu a materiálu bielizne. Obecne platí, že na pranie bežne zašpinených farebných košieľ alebo tričiek stačí teplota 30 stupňov, na posteľnú bielizeň alebo vreckovky 60 stupňov. Na jemné textílie a vlnené svetre voľte program takzvaného ručného prania s nízkymi teplotami a nepoužívajte žmýkanie. Naozaj luxusné jemné kúsky do práčky radšej vôbec nedávajte a perte ich v ruke – u nich to tiež býva uvedené na visačke.
TIP: Neperte len pri nízkych teplotách – občas nechajte prebehnúť program s vyváraním – práčke tým prospejete a zničíte baktérie.
Sušenie
Možno si užívate výhody sušičky, ale ani do nej nemôžete dať všetky druhy bielizne. Ďalším variantom je sušiak, väčšinou v kúpeľni – tam ale býva vlhko a sušenie trvá dlhšie. Najlepšie bielizeň uschne a vonia, keď ju zavesíte vonku. Ak máte túto možnosť, využívajte ju čo najčastejšie. Pozor si dávajte na ostré slnko, aby vám oblečenie nevybledlo. Vlnené kúsky nevešajte, vyťahali by sa. Ideálne je sušiť ich rozložené vodorovne (napríklad na sušiaku).
TIP: Z jemných hodvábnych kúskov nechajte najskôr odkvapkať vodu, prípadne ju vytlačte pomocou uteráka, a až potom zaveste.