Prvý dojem je napríklad aj to, vďaka čomu ste sa práve rozhodli, či budete v čítaní tohto článku pokračovať alebo nie. A rovnako to funguje aj v bežnom živote pri každom novom stretnutí. Už v prvých chvíľach začína náš mozog aktívne pracovať. Hodnotí, selektuje, kategorizuje a kombinuje poznatky, ktoré sme okamžite nadobudli pri kontakte s neznámou osobou. Na základe nich sa rozhodneme, či sa nám nový človek páči a budeme mu dôverovať, alebo si radšej zachováme odstup a stretnutie čo najskôr ukončíme.

 

NAJVIAC O SEBE POVIEME BEZ SLOV

Odborník na reč tela Albert Mehrabian zistil, že 93 % z toho, čo o sebe prezradíme, nie je prostredníctvom slov. Verbálnu komunikáciu tvorí len 7 %. Hoci stále platí, že reč je hlavným dorozumievacím prostriedkom, najviac o nás povie tón hlasu a tzv. reč tela. Preto je potrebné dávať si pozor na to, ako s okolím komunikujeme.

 

POSTOJ ÚSPEŠNÝCH

Súčasťou našej osobnosti je držanie tela, nad ktorým sa väčšinou nezamýšľame. Stojíme tak, ako nám je prirodzené. Často tým však dávame najavo signály, ktoré naše okolie vníma bez toho, aby sme si ich uvedomovali aj my. Zhrbený chrbát, sklopené ramená a zrak sú nielen znakom neúcty a nudy, ale aj nevyrovnanej psychiky. Automaticky zaujímame ochranný postoj, ktorý nás má chrániť pred vonkajším okolím a uzatvárame sa do vlastného vnútra. Na ľudí pôsobíme nedôveryhodne, utiahnuto a nesebavedomo. Naopak, odrazom zdravého sebavedomia a psychickej pohody je vzpriamený postoj. Ak pritom stiahneme brucho a ramená potiahneme dozadu, budeme v očiach druhých vzbudzovať rešpekt, záujem a dôveru.

 

ZAUJÍMAJTE SA A ZAUJMETE

Žijeme v dobe ega. Túžba po moci a majetku nás vedie k falošnému presvedčeniu, že dôležité sú len naše záujmy, náš profit a náš úspech. Nenechajte sa oklamať! Spravte prednosť z toho, že svoju pozornosť budete venovať iným. Ocení to nielen vaše okolie, ale aj každý nový človek, ktorého stretnete. Ľudia si predsa vážia to, čoho je málo. Prejavením záujmu zároveň vzbudíte v človeku dojem, že vám nie je ľahostajný a komunikáciu s ním beriete vážne. Ľudia sú plní seba. Vy buďte plný iných. Nielenže tým zapôsobíte pred ostatnými, ale pomôžete aj svojmu psychickému zdraviu. Doktor Richard Davidson z Wisconsinskej univerzity sledoval účinky empatie a láskavosti na ľudský mozog a zistil, že jeho činnosť sa mení v závislosti od toho, či sa chováme egoisticky alebo s porozumením voči druhým. Tvrdí, že keď konáme v záujme svojho prospechu, pozitívne emócie, ktoré prežívame, sú krátke a prchavé. Naopak, dlhšie trvanie majú vtedy, ak konáme v záujme druhých.

BUĎTE POZITÍVNY

Ak pôjdete na pohovor či prvé rande s tým, že dopadne zle, tak naozaj dopadne zle. Zákon príťažlivosti je všade okolo nás a spoľahlivo funguje. Ak myslíte na negatívne veci, automaticky si ich do života pritiahnete. Navyše, zlú energiu z vás ľudia vycítia rovnako ako nový parfum. Vo vašej prítomnosti sa budú cítiť mrzutí, unavení a nesvoji. Naopak, ak do miestnosti vstúpite s úsmevom na tvári, rozžiarenými očami a pozitívnou energiou, vaša spoločnosť sa stane pre ostatných pôžitkom, ktorý budú s radosťou vyhľadávať.

 

NEPODCEŇUJTE SILU MÓDY

Šaty robia človeka. A robia ho sympatickým, príjemným, ale aj zvláštnym či netypickým. Ak sa snažíte zapôsobiť, vyťahané tričko a tepláky vám síce zabezpečia pohodlie, ale nie šancu na úspech. Oblečenie voľte primerane situácii. Na formálnych stretnutiach vsaďte radšej na eleganciu. V prípade, že sa necítite dobre v blúzke či sukni, vezmite si obľúbené šaty. Nezabúdajte ani na vhodnú kombináciu doplnkov. Čo sa týka farieb, odborníci tvrdia, že najlepšou voľbou je modrá, ktorá symbolizuje relaxáciu, vernosť, dôveru a kontrolu. Naopak, nepohodlie a ťažkosti môže vyvolať práve fialová, farba roka 2018! Nuž, v tomto prípade je zrejme najlepšie vsadiť na vlastný vkus a obliecť si to, v čom sa cítite krásna a pripravená uspieť.

VOŇAJTE OSTATNÝM

Zmyslom, vďaka ktorému si najlepšie zapamätávame jednotlivé zážitky, je čuch. Už starovekí filozofi si uvedomovali jeho dôležitosť a tvrdili, že človek nie je schopný vnímať vôňu a zápachy bez toho, aby to v ňom vyvolalo blažené alebo nepríjemné pocity. Z toho dôvodu sa pri vôni kakaového koláča razom ocitnete v babičkinej kuchyni a parfum bývalej lásky vo vás oživí dávno zabudnuté spomienky. Vôňa zároveň vytvára pocit pohody, pokoja a pozitívnej atmosféry. Ak budete ľuďom voňať, budú sa vo vašej blízkosti cítiť príjemnejšie. Aj tu však platí známe „menej je niekedy viac“, pretože vznik migrény z vášho parfumu pravdepodobne nebude najlepším štartom na ceste k novým známostiam.

Za úsmev sa daň neplatí

„Kde je málo úsmevu, tam je málo úspechu,“ povedal  Andrew Carnegie, americký filantrop a obchodník, ktorý je považovaný za jedného z najbohatších ľudí v histórii. Zrejme vedel, čo hovorí. Úsmev má totiž väčšiu moc, než si v skutočnosti myslíme. Pri nových stretnutiach uvoľňuje napätú atmosféru, búra zábrany, vyvoláva pocit dôvery a pohody. Usmiaty človek pôsobí sebavedomo, vyrovnane a pre svoje okolie príťažlivo. Váš úsmev pritom nemusí byť hollywoodský, stačí, ak bude úprimný.

 

Dovoľte si uspieť

Hoci prvý dojem a šancu na úspech ovplyvňuje množstvo faktorov, najväčšia sila sa neskrýva v správnom držaní tela, bezchybnom úsmeve, prenikavej vôni či drahom oblečení. Najväčšiu silu nosíte vo svojom vnútri. Je skrytá vo vašom potenciáli, ktorý bude len taký veľký, v aký uveríte. Nenadarmo sa hovorí, že ak by mali buky rovnaké komplexy ako ľudia, nikdy by nevyrástli do výšky. Verte v seba a uverí vo vás celý svet.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.