Komfortná zóna je psychologický výraz pre stav a prostredie, v ktorom sa cítime dobre, máme veci pod kontrolou a podávame stabilne štandardný výkon. Udržať sa v komfortnej zóne nám pomáhajú naše stereotypné reakcie, rituály, ktoré dôverne poznáme. Pohybujeme sa vo vymedzenom priestore, čo nás upokojuje a chráni pred neistotou a stresom z nej. Ibaže keď tento stav, ktorý navonok pôsobí ideálne, prežívame dlhodobo, dovedie nás veľmi ľahko k nude, zleniveniu, dokonca k strate sebavedomia a sebadôvery.

Zmena je život a život je zmena

Áno, komfortná zóna so svojimi rutinami a rituálmi skutočne minimalizuje stres a je ostrovom bezpečnosti, kde očakávame pravidelný prísun šťastia. Ibaže na druhej strane pristriháva krídla kreativite, rozvoju, naberaniu skúseností. Človek je tvor zložitý, hoci si uvedomuje, že zmenu potrebuje, zároveň sa jej obáva.

Nebude to ľahké

Jedno je isté, nikdy nemôžeme byť celkom pripravení na to, čo je úplne nové a neznáme. Každé radikálne prispôsobovanie sa znamená krízu v mienke o sebe samom: prechádzame testom, v ktorom musíme dokázať svoju hodnotu. Neraz to nejde inak, ako opustením ulity bezpečia. A hoci sa nám to nezdá, najviac sa naučíme práve v situáciách mimo komfortnej zóny – tam sa dá pretrhnúť akýkoľvek povraz. Preto sa potrebujeme čas od času, ideálne skôr pravidelne, vydávať do neznámeho rizika a zbierať zážitky. Vďaka tomu zistíme, že aj keď sa cítime nepríjemne, tieto pocity sú nám vlastne na úžitok. Znamenajú totiž, že sa nútime prekonávať svoje obavy a ideme za hranice pohodlia, čím si doprajeme prežívať život naplno, a tak sa stávať sebavedomejšími.

Skúšanie nových vecí nás môže doviesť k prehodnotenie našich zakonzervovaných myšlienok. Môže inšpirovať k tomu, aby sme sa viac učili a spochybňovali predsudky. Nové zážitky sa nám môžu momentálne javiť ako nepohodlné, dokonca rizikové a bolestivé, ale z dlhodobého pohľadu nám pomáhajú rozmýšľať nad vecami, vidieť staré problémy v novom svetle a riešiť ich s novou energiou.

Zabudnite na katastrofické scenáre

Komfortné zóny sa netýkajú len práce a spôsobu života, ale aj výberu partnera, s ktorým žijeme najmä zo zvyku, či napríklad nášho prejedania sa alebo fajčenia, ktorých sa nevieme zbaviť. Zastaviť sa v pohodlnom plynutí s prúdom a náhle začať kraulovať iným smerom, bude určite náročné. Už len v tom, aby sme presvedčili seba, že na to máme dostatok síl, že to určite zvládneme. Že sa po niekoľkých tempách nenecháme strhnúť k dôverne známemu, aj keď frustráciou napáchnutému bezpečiu a pohodliu.   

Vo chvíli, keď sa svojím správaním alebo výkonmi začneme približovať k hranici zóny pohodlia, začneme sa cítiť nepríjemne. Práve toto sú dôvody, prečo máme minimálnu chuť opúšťať zónu komfortu – bojíme sa, čo za nebezpečenstvo a neistota nás čaká. Dokážeme si to tak verne vykresliť v predstavách, že naše katastrofické scenáre by boli hodné sfilmovania.“

 

Prežívajte život naplno

  • Dôverujte svojim rozhodnutiam. Podporíte tým sami seba v presvedčení, že sa viete rozhodovať správne.
  • Obavy, s ktorými sú spojené nové situácie, najmä tie razantnejšie a závažnejšie, sú prirodzenou reakciou. Identifikujte ich, definujte ich a potom sa im, krok za krokom, snažte čeliť.
  • Obklopujte sa inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí niečo dokázali, môžu byť pre vás dobrým vzorom a návodom, ako urobiť prvý krok.
  • Skúšať nové môžete aj počas dovolenky. Hoci ste sa doteraz vždy zverili cestovnej kancelárii, teraz urobte zmenu: Sami si zožeňte letenku, ubytovanie a naplánujete trasu, ktorú chcete prejsť. Malé nepríjemnosti, ktoré vás stretnú, neberte ako trest a dôvod vrátiť sa k zabehnutému, ale ako cestu poznania vlastných reakcií v krízových situáciách.
  • Prvý krok z komfortnej zóny nemusí byť sedemmíľový a historický. Možno ním bude len prihláška na kurz angličtiny, napriek vášmu presvedčeniu, že na učenie už nemáte ten správny vek. Alebo odhodlanie vyskúšať paraglajding a prekonať svoj strach z výšky. Prípadne si skúste v obľúbenej reštaurácii dať úplne iné jedlo, než zvyčajne. Alebo zmeňte trasu, ktorou chodievate do práce, či namiesto po parku si zabehajte v lese. Všetko sa počíta.
  • Cieľom vykročenia z komfortnej zóny nie je stav večne nespokojnej a štvanej duše a tela, ktoré sa bezhlavo vrhajú do nebezpečenstva a rizika. Cieľom je, aby ste zistili, čo všetko dokážete aj napriek strate pohodlia a menším nepríjemnostiam.
  • Pri rozhodovaní a konaní si zachovajte určitú mieru spontánnosti.
  • A napokon ešte jedna dôležitá vec: popri všetkých tých výzvach si nezabudnite nechať vždy aspoň kúsok komfortnej zóny. Kúsok dôverne známeho bezpečia, kam sa zo svojich kreatívnych a produktívnych potuliek môžete vrátiť, aby ste spracovali svoje skúsenosti a načerpali sily na ďalšie dobrodružstvá.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.