Keď bolesť hrdla sprevádza prechladnutie, väčšinou nie je až taká výrazná. Spoľahlivo ju utíši zázvorový čaj s medom, pomôže aj cesnak, ktorý môžete najemno nastrúhať do lyžičky medu. Výborný je šalviový čaj. Môžete ho nielen piť, ale ním aj kloktať niekoľkokrát denne. Vždy je dobré zvýšiť prísun vitamínu C, pretože posilňuje imunitu a pomáha nám bojovať proti vírusom. No a okrem toho môžete siahnuť po voľnopredajných sprejoch do hrdla či cmúľacích pastilkách, ktoré tlmia bolesť, majú protizápalový a dezinfekčný účinok.

Keď je bolesť veľmi silná

Veľmi silná bolesť hrdla obyčajne sprevádzaná aj teplotou nad 38 °C, zväčšením lymfatických uzlín na krku, bielym povlakom na mandliach, zápachom z úst, únavou a prípadne aj bolesťami svalov a kĺbov môže poukazovať na angínu. V tomto prípade ide o zápal tkaniva v hltane, ktorý väčšinou spôsobia baktérie, najmä streptokoky. Určite treba navštíviť lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká, pričom na streptokoky najlepšie zaberá starý dobrý penicilín. Len v prípade, ak si lekár nie je istý, aká baktéria spôsobila ochorenia, nasadí širokospektrálne antibiotiká. Nezabudnite si k nim vždy dokúpiť aj probiotiká, ktoré tlmia možné nežiaduce účinky antibiotík. Antibiotiká totiž pôsobia aj proti dobrým baktériám v čreve, čím sa naruší rovnováha v tráviacom trakte a môže vás potrápiť hnačka a bolesti brucha. U žien sa zároveň naruší aj rovnováha v pošvovom prostredí a môžu ich potrápiť gynekologické infekcie.

Pri angíne hrozia vážne komplikácie

Angínu určite nepodceňujte. Zle liečená alebo neliečená angína totiž môže priniesť vážne komplikácie, väčšinou v podobe poškodenia srdca, obličiek, reumatickej horúčky a najhoršou komplikáciou je celková sepsa, teda otrava krvi. Ak vás angína trápi častejšie ako trikrát do roka, vtedy je dobré pátrať, či v sebe nemáte nejaký zdroj infekcie. Väčšinou je na mandliach, ale často aj na zuboch a u dievčat v gynekologickej oblasti. Potom sa stáva, že keď máte oslabený organizmus napríklad stresom či po náročnom športovaní, bakteriálne ložisko sa akoby prebudí a ľahko dostanete angínu. Na zdroj infekcie v organizme vás upozorní zvýšené ASLO pri vyšetrení krvného obrazu (tzv. antistreptolyzín O).

Choroba z bozkávania

Podobné príznaky ako angína má aj mononukleóza. Keďže sa prenáša slinami a často ňou trpia tínedžeri, nazýva sa aj „chorobou z bozkávania“. To nech vás ale nemýli, mononukleózu môžu mať aj malé deti aj starí ľudia. Hlavný rozdiel v porovnaní s angínou je v tom, že mononukleóza poškodzuje pečeň a vyvolávajú ju najmä vírusy – Epstein-Barrovej vírus (EBV), cytomegalovírus, ktorý patrí medzi herpetické vírusy, a dokonca aj parazit toxoplazma. K základným príznakom ochorenia patria okrem bolesti hrdla aj hrubé kožovité povlaky na mandliach a zhoršené dýchanie. Človek dýcha otvorenými ústami a v noci chrápe. Mononukleózu prezradia aj opuchnuté viečka a tiež zväčšené lymfatické uzlina na krku, ktoré môžu vytvárať veľké zhluky až máte pocit, že máte zdeformovaný krk. Keď lekár urobí krvný rozbor, ukážu sa zvýšené pečeňové testy. Pečeň a slezina zároveň môžu byť zväčšené, čo odborník môže niekedy aj vidieť alebo zistiť pohmatom.

Zabudnite na tuky

V prvej fáze ochorenia je naozaj ťažké rozoznať mononukleózu od angíny, často sa na ňu príde až vtedy, keď lekár predpíše antibiotiká v domnienke, že ide o angínu, no tie ani po troch dňoch nezaberú. Antibiotiká sú pri vírusových chorobách totiž zbytočné. Preto aj pri mononukleóze je liečba iba príznaková – používajú sa lieky na znižovanie teploty, pokojový režim, dbá sa na dostatok tekutín a prísun vitamínov. Dôležitá je ale pečeňová diéta, ktorej základom je vylúčenie tukov. Tú treba dodržiavať ešte 3 až 6 mesiacov po ochorení, rovnako ako aj šetriaci režim bez námahy a športu, aby sa pečeň spamätala a nebola trvalo poškodená.

Hrncový kašeľ

Bolesť hrdla sprevádza aj ďalšie ochorenie, ktoré sa navyše spája s tzv. hrncovým kašľom a zachrípnutím. Je to laryngitída, ktorá trápi najmä deti do päť rokov, viac chlapcov ako dievčatá. Väčšinou ju spôsobujú vírusy a rodičov môže skutočne vystrašiť, pretože niekedy sa pri laryngitídnom záchvate dieťa dusí, lapá po dychu a je skutočne ťažké neprepadnúť panike. Akútna laryngitída je vlastne zápalový opuch v hrdle. Začína sa nádchou s mierne zvýšenou teplotou, na tretí deň sa pridá zachrípnutie až úplná strata hlasu a pridruží sa intenzívny kašeľ, ktorý naše staré mamy nazývajú „hrncový“ a lekári „štekavý“. Tým, že sliznica výrazne opuchne, môže sa zúžiť až natoľko, že človek sa začne dusiť. Laryngitídny záchvat prichádza najmä v noci, respektíve nad ránom. Hlavné je neprepadnúť panike. Niekedy totiž stačí naozaj málo – roztvoriť okno a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Studený vzduch okamžite stiahne opuch slizníc a dýchanie sa ihneď zlepší. Pomáhajú aj vlažné tekutiny a zvlhčovanie vzduchu či mokrý zábal na hrdlo. Lekár môže predpísať kortikoidy, ktoré majú protizápalový účinok a výrazne znižujú opuch slizníc.

Čo pomôže?

  • Doplňte vitamíny, najmä C, A, D a E.
  • Z minerálnych látok dbajte na prísun selénu, zinku a horčíka. Taktiež železo je veľmi dôležité, ak vás trápia vírusové infekcie.
  • Obranyschopnosť môžete posilniť preparátmi, ktoré obsahujú výťažky z hlivy ustricovej.
  • Výborným jedlom pri ochoreniach hrdla sú ovsené vločky, ktoré obsahujú prírodné beta-glukány, ale aj slepačí vývar či zeleninové pyré.
  • Mrkva a marhule obsahujú karotenoidy, čím podporujú hojenie slizníc a regeneráciu.

Tvarohovo-cesnakový obklad

Do jedného mäkkého tvarohu zľahka primiešajte dva rozdrvené strúčiky cesnaku a zabaľte do čistej plátennej vreckovky. Priložte na krk, obviažte ešte bavlnenou plienkou alebo hrubším šálom a nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny. Pozor, tvaroh s cesnakom nikdy nedávajte priamo na pokožku, pretože cesnak by ju mohol podráždiť.

Olejový obklad

Pri laryngitíde skúste olejový obklad – stačí namočiť plátennú vreckovku do olivového oleja a priložiť na hrdlo. Hrdlo ešte obviažte nahriatou bavlnenou plienkou a nechajte pôsobiť cez noc.

Šalvia

Za lyžicu šalvie zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Pite trikrát denne, alebo záparom zo šalvie môžete aj kloktať. Listy šalvie lekárskej pôsobia protizápalovo, antibakteriálne aj protivírusovo a zároveň aj sťahujúco. Bylinkári odporúčajú šalviu na každú bolesť hrdla a tiež na zapálené mandle. V tehotenstve a v dojčení sa jej však treba vyhnúť.

Med s cesnakom

Med má protibakteriálne aj protizápalové účinky. Pri bolestiach hrdla stačí za lyžicu medu  voľne rozpustiť v ústach a nechať skĺznuť do hrdla. Taktiež môžete do medu nadrobno nasekať cesnak a užívať po malých lyžičkách.

Slaný roztok

Kávovú lyžičku kuchynskej soli rozpustite v šálke vlažnej vody a kloktajte každé dve hodiny.

Priessnitzov obklad

Namočte plátennú vreckovku do studenej vody a vyžmýkajte ju. Potom ju priložte na krk a prikryte igelitom. Na to dajte suchý šál alebo šatku a oviažte okolo krku. Obklad nechajte pôsobiť asi dve hodiny, pomáha prekrviť tkanivo, znižuje opuch sliznice a uľavuje od bolesti.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.