Určite ste si už všimli, že v určitom čase sa cítite lepšie, dobre sa vám pracuje, máte skvelú náladu a mnoho energie. Inokedy zas sotva udržíte viečka, stále zívate a sústrediť sa na nejakú úlohu vás stojí priam nadľudské úsilie. Prečo je to tak? Možno ste sa zle vyspali, málo pijete alebo ste na obed zjedli sviečkovú so šiestimi knedľami. Príčinou však často býva narušený denný režim. Jednoducho ignorujete hlas svojich vnútorných hodín.

Každý orgán má svoj čas

Model týchto hodín pochádza z čínskej  medicíny a používa sa už tisíce rokov. Všetci si ich nosíme v sebe, ale väčšinou nevieme, ako ich používať, čo je, samozrejme, veľká škoda.  Tieto hodiny totiž úplne spoľahlivo dokážu určiť, čo sa odohráva uprostred tela, ktoré orgány sú najaktívnejšie a ktoré sú, naopak, vo fáze útlmu. Čínska medicína vychádza z toho, že v našom tele prúdi životodarná energia (takzvaná čchi), ktorá preteká dráhami, nazývanými meridiány. Tie vytvárajú ľudským okom neviditeľnú sieť a ňou putuje energia od orgánu k orgánu. Existuje 12 hlavných meridiánov a energia nimi prejde za 24 hodín, pričom každé dve hodiny sa koncentruje najviac v niektorom z konkrétnych orgánov. Ten je v tomto čase najaktívnejší. V praxi to znamená, že najviac prijíma živiny a zároveň sa najúčinnejšie zbavuje škodlivín a toxínov. Preto môžete rešpektovaním biologických hodín svojmu telu výdatne pomôcť. Stačí počas dňa dodržiavať pár jednoduchých pravidiel.

Pľúca sa prihlásia o tretej ráno

Medzi jednou a treťou hodinou ráno vrcholí proces detoxikácie, ktorú má na starosti pečeň. Na svoju prácu potrebuje najmä pokoj, preto neponocujte, nejedzte ťažké jedlá, nepite kávu ani alkohol. Výrazne klesá schopnosť sústrediť sa, v tomto čase by ste teda nemali riadiť auto ani vykonávať ďalšie činnosti, ktoré vyžadujú dokonalú pozornosť. Nasleduje fáza pľúc. Tí, čo majú problémy s dýchaním, trpia astmou alebo fajčia, sa dosť často budia práve medzi 3. a 5. hodinou. Vtedy sa totiž čistia pľúca, takže sa stáva, že si potom ráno musíte poriadne odkašľať. V tom čase niektorí ľudia cítia obavy a úzkosť a každá maličkosť sa zrazu miliónkrát zväčší. Zároveň je to však čas, keď sa človeku najviac sníva, môže teda ventilovať napätie, čo sa v ňom počas predchádzajúceho dňa nazhromaždilo. Práve preto je pre túto fázu spánok veľmi dôležitý.

Žalúdok potrebuje teplo

Medzi 5. a 7. hodinou prúdi maximum energie do hrubého čreva. Teraz by ste sa mali pomaly, bez náhlenia prebúdzať. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín a tiež vyprázdňovanie. Medzi 7. a 9. hodinou preberá aktivitu žalúdok, ktorému prospejú teplé raňajky. Doprajte si obilninovú kašu s ovocím a so škoricou (tá má výrazný zahrievací efekt) alebo praženicu s dusenou zeleninou. Ak ste si zvykli dopriavať studenú sprchu na osvieženie, uspokojte sa radšej s umytím tváre a rúk studenou vodou, organizmus teraz potrebuje dostatok tepla.

Maškrtenie dopoludnia neškodí

Od 9. do 11. hodiny sú aktívne pankreas a slezina. Ak milujete sladkosti, pokojne si nejakú doprajte, tento čas je totiž ako stvorený na maškrtenie. Organizmus teraz najlepšie spracúva cukor, takže sa nemusíte báť, že priberiete (čo, samozrejme, neznamená, že si hneď naložíte na tanier dva veterníky a potom ešte šľahačkový zákusok). Okolo 11. hodiny dosahuje vrchol duševná aktivita, naopak, mali by ste sa vyhýbať fyzicky náročnej práci.

Keď zubár, tak poobede

V čase medzi 11. a 13. hodinou prúdi energia do srdca. Tento orgán spája čínska medicína s radosťou a odpočinkom. Ak vám to práca dovolí, zájdite si na malú prechádzku. A keď už musíte zostať v kancelárii, vybavujte menej náročné veci alebo tie, čo vás bavia. Potom nasleduje fáza tenkého čreva (13. – 15. hodina), vhodná na neskorší obed, ale tiež na návštevu zubára. Prah citlivosti je teraz nízky.

Zlepšuje sa fyzická pamäť

Od 15. hodiny preberá aktivitu močový mechúr. Telo sa potrebuje prepláchnuť, ideálne čistou vodou alebo slabším bylinkovým čajom. Vynechajte kávu, alkohol, sýtené nápoje. Keďže stúpa telesná aktivita, je tento čas ideálny na cvičenie. Ľahšie vám pôjde aj učenie cudzích jazykov, pretože dlhodobá pamäť je momentálne vo vrcholovej forme.

Obličky potrebujú duševný pokoj

Odbitím 17. hodiny sa začína čas obličiek. Vyhýbajte sa preto všetkému, čo im škodí. Tukom, cukrom, alkoholu, sladeným nápojom, ale aj stresu a chladu. Pite čistú vodu a snažte sa odpočívať. Všetko, čo musíte ešte vybaviť, urobte najneskôr do 19. hodiny. Po siedmej prichádza doba na kultúrnu aktivitu, ktorá je spojená s osrdcovníkom. Zájdite do divadla alebo na koncert, prečítajte si knižku. Venujte sa sami sebe a problémy odložte až na ráno.

Neskoro večer telo dobre spaľuje

O 21. hodine sa začína fáza trojitého ohrievača (energetický orgán v bruchu, kde sa podľa čínskej medicíny sústreďuje životná sila). Tento čas je určený najmä na relaxáciu, meditáciu a pokojnú prípravu na spánok. V čase medzi 23. a 1. hodinou je najaktívnejší žlčník (žlčnikári o tom vedia svoje). Teraz by ste mali odpočívať. A najmenej dve hodiny pred spaním už nič nejedzte. Organizmus v tejto fáze dobre spracúva tuky, takže sa ráno môžete zobudiť o niečo ľahší.

Športujte do piatej

Ak si zacvičíte medzi 15.00 a 17.00, hravo zvládnete aj väčšiu záťaž.

Vyspite sa do pohody

Okolo 23. hodiny telo vylučuje v spánku hormón melatonín, vďaka ktorému sa ráno zobudíte pôvabná, svieža a vo výbornej nálade.

Vybavte všetky „resty“

Čaká vás dnes v práci mnoho úloh? Vyriešte ich najlepšie do jedenástej, keď je najvyššia výkonnosť.

Teplé raňajky

Napríklad kaša s ovocím a so škoricou vás ráno naštartuje. Šálka bylinkového čaju po večeri prospeje obličkám.

Riaďte sa svojimi biorytmami

Rešpektovať svoje vnútorné hodiny je tou najspoľahlivejšou cestou na dosiahnutie zdravia. Dodržať presný denný režim nie je však vždy možné. Veľmi pomôže už len to, keď budete každý deň pravidelne chodiť spať a vstávať približne v rovnakom čase.

Urobte si pauzu

Teraz ma o nič nežiadajte, mám útlm! Rovnako si povzdychnete okolo obeda? Niet sa čo čudovať, telo sa v tomto čase skutočne nachádza v útlmovej fáze. Niektorí to riešia šálkou čiernej kávy, ale omnoho lepšia je rezká polhodinová prechádzka. Vybehnite si na chvíľku na čerstvý vzduch a uvidíte, že vám potom pôjde práca omnoho ľahšie od ruky. Odpočívať však môžete aj pasívne, nájdite si pokojné miesto a pustite si do slúchadiel obľúbenú hudbu. Jednoducho na chvíľu vypnite.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.