Fakt, že HPV vírus je zodpovedný za takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice je už dlhodobo overená skutočnosť. Napriek tomu, že rakovina krčka maternice je najčastejšia rakovina, ktorú vyvoláva HPV, a je možné  jej predchádzať očkovaním, je miera zaočkovanosti je u nás veľmi nízka.

Ide o druhý najčastejší karcinóm žien vo veku 15 až 44 rokov s celosvetovým výskytom viac ako 530 000 nových prípadov ročne a 270 000 úmrtí ročne.1 Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice viac ako 600 žien, z nich polovica je diagnostikovaná v 2. a v 3. štádiu, a viac ako 230 žien na toto ochorenie umiera.2

Tento karcinóm spočiatku nebolí, je bezpríznakový a nie vždy sa dá odhaliť preventívnym laboratórnym vyšetrením steru krčka maternice. Keď však gynekológa odkladáme tri, päť, mnohokrát aj desať rokov, môže byť neskoro.

Karcinóm krčka maternice je tretie najčastejšie onkologické ochorenie u žien a  99 percent prípadov spôsobuje vírusová infekcia niekoľkými typmi vysokorizikových HPV vírusov.3  V súčasnosti je známych  150 druhov HPV vírusu, a z nich HPV 31, 33, 45, 52, 58 spôsobujú okolo 20 percent prípadov rakoviny krčka maternice, HPV 16 a 18 sú zodpovedné až za 70 percent prípadov.4 Až 4 z 5 ľudí sa počas svojho aktívneho sexuálneho života stretne s HPV vírusom, v populácii je už rozšírený bežne.

Základom prevencie rakoviny krčka maternice je vyšetrenie buniek zo steru u gynekológa. Na Slovensku je však účasť žien na tomto skríningu nízka. „Väčšina nádorov krčka maternice sa vyskytuje u žien, ktoré prevenciu zanedbali. Dôvodom, pre ktorý mnoho žien vyšetrenie odkladá, sú aj obavy z výsledkov,“ hovorí MUDr. Mária Rečková, riaditeľka Národného onkologického inštitútu.

Ďalším dôležitým prostriedkom prevencie proti onkologickým ochoreniam spojeným s infekciou HPV, je aj očkovanie. Najčastejšie nakazení sú mladí ľudia vo veku 18 – 25 rokov. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je tiež vo vekovej kategórii 25 – 29 rokov. Vývoj od infekcie k nádoru môže trvať aj 15 rokov.5

Rakovine krčka maternice sa teda dá účinne predchádzať dvomi spôsobmi a ich vhodnou kombináciou: sú to vakcinácia a pravidelný moderný skríning vyšetrením steru krčka maternice počas opakovaných preventívnych gynekologických vyšetrení.

Správnou edukáciou, prevenciou a pravidelnými preventívnymi prehliadkami u gynekológa je možné tomu ochoreniu predísť.

 

1.Zdroj: GLOBCAN 2018 Globocan 2018, Graph production: Global Cancer, Observatory (http://gco.iarc.fr).
2.ECIS – European Cancer Information System, 2020.
3. Walboomers JM, et al. J Pathol. 1999;189(1):12-9.
4.Centers for Disease Control and Prevention. 2012; 61(15):258-261. 5. Sehnal B, Sláma J. Remedia 2015

Článok podporený spoločnosťou Merck Sharp & Dohme Corp. SK-GSL-00084. Foto: NIE RAKOVINE, o.z.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Sme originálna farmaceutická spoločnosť zameraná na výskum a vývoj, ktorá už 25 rokov prináša pacientom na Slovensku inovatívne lieky a očkovacie látky. Vďaka tomu, že sme súčasťou globálnej siete, máme prístup k celosvetovej infraštruktúre inovácií, na ktorých je založené naše know-how. Chceme slovenským pacientom ako prví prinášať prelomové lieky a výsledky našich vedeckých výskumov transformovať na terapeutické postupy, ktoré budú zlepšovať zdravie a zachraňovať životy. Veríme, že budúcnosť zdravotníctva na Slovensku spočíva v zodpovednom prístupe k prevencii. VACC-1276507-0000