1. Je pravda, že ak je žena príliš útla, musí rodiť sekciou?

O spôsobe vedenia pôrodu rozhoduje lekár na základe zhodnotenia pomeru veľkosti hlavičky k pôrodným cestám a na základe priebehu pôrodu. Rozhodujúci je zdravotný stav rodičky a novorodenca. Teda aj útle ženy rodia spontánne.

  1. Čítala som, že žena otehotnela, aj keď brala hormonálnu antikoncepciu, ako je to možné?

Hormonálna antikoncepcia nebráni počatiu na 100 %. Preto sa stane, že určité malé percento žien ostane tehotné aj napriek užívaniu hormonálnej antikoncepcie.

  1. Môže mať žena po vysadení antikoncepcie problémy s otehotnením?

Post pills fenomén je známy jav. Ak žena po dlhšom čase vysadí hormonálnu antikoncepciu, môže nastať obdobie zvýšenej, ale aj zníženej plodnosti. Niekedy tento jav trvá aj dlhšiu dobu. Prvým príznakom  je  nepravidelná menštruácia, až vynechanie krvácania po dobu viac mesiacov.

  1. Je pravda, že aj panna môže dostať rakovinu krčka maternice?

Áno. Vymenujem rizikové skupiny. Panenstvo si dievča zachová, ak napríklad praktizuje  menej frekventovaný pohlavný styk, no môže aj u nej vzniknúť rakovina. V inej skupine  môže  pokrvná  línia  zohrávať dôležitú úlohu. Ak matka trpela rakovinou hrdla maternice, sestra trpela rakovinou, tak môže vzniknúť aj u jej sestry.

Tiež niektoré hormonálne prípravky, či diéty podporujú vznik rakoviny. Spoluúčasť má aj  obezita, nadmerná chudosť a fajčenie.

  1. Dá sa vopred naplánovať splodenie dievčaťa alebo chlapca?

Kto to vie, nech poradí.  😊

  1. Ako sa dá najlepšie pripraviť na počatie dieťaťa?

Na toto sa netreba pripravovať. Harmonický vzťah páru, spoločná túžba po dieťati a rozmnožovací pud urobia svoje. Samozrejme z iného pohľadu treba zhodnotiť zdravotný stav, odstrániť zlozvyky ako sú fajčenie, návykové látky a lieky.

  1. Akým veciam sa má žena vyhýbať, keď chce počať dieťa?

Určite je to fajčenie, užívanie návykových látok, alkohol. Pri niektorých diétach je vhodná konzultácia s gynekológom. Extrémne namáhavé športy neprispievajú k normálnej plodnosti. Vhodná je vyvážená životospráva. Negatívny  vplyv  má obezita, ale aj nadmerná chudosť vyvolaná životosprávou. Niektoré formy chudosti dokonca graviditu vylučujú.

  1. Čo si myslíte o fajčení počas gravidity? Existuje aj názor, že abstinencia u fajčiarok môže skôr ublížiť a v ich prípade si môžu dopriať pár cigariet denne.

Ak žena plánuje graviditu, fajčenie neodporúčam. Viac ako 5 cigariet denne spôsobuje zníženie plodnosti. Fajčenie počas materstva považujem za nezodpovednosť voči nenarodenému dieťaťu. Pozrite si na webe reakcie plodu na fajčenie matky a máte jasnú odpoveď.

  1. Bolí umelé oplodnenie?

Samo o sebe je mimotelové oplodnenie nebolestivý výkon. Umelé oplodnenie má však viacero etáp, ktoré sú sprevádzane rôznym stupňom diskomfortu, ktorý skôr signalizuje hroziace komplikácie, ale väčšinou diskomfort celkom ustúpi.

  1. Ako presvedčiť partnera na umelé oplodnenie?

Ak nastane táto situácia, je to vážny signál budúcich problémov. Obaja partneri majú byť jednoznačne presvedčení o správnosti svojho rozhodnutia. Nerozhodnosť jedného  z partnerov je často príznakom budúcej nezhody. To nemusí dopadnúť dobre a často to končí rozpadom vzťahu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.4/5. From 8 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

MUDr. Miroslav Herman, PhD.
Všetky články autora
Doktor Herman je jedným zo zakladateľov asistovanej reprodukcie na Slovensku. Problematike sa venuje takmer 30 rokov. Stál pri zrode I. celoštátneho centra asistovanej reprodukcie na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UPJŠ v Košiciach. V roku 2001 založil prvé neštátne centrum Asistovanej reprodukcie Gyncare, kde pôsobil ako riaditeľ a odborný garant. Je spoluzakladateľom prvej spermiobanky v Slovenskej republike podľa noriem Európskej únie. Má za sebou viac ako 6000 odberov pohlavných buniek a prenosov embryí. Pôsobil vo funkcii Predsedu výboru asistovanej reprodukcie pri Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti. Pracoval ako člen redakčnej rady odborného časopisu a je autorom či spoluautorom viacerých odborných prác doma a v zahraničí. Prvé skúsenosti v asistovanej reprodukcii získal počas vedeckých a študijných pobytov vo Veľkej Británii, Izraeli a USA. Pracuje ako gynekológ centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare. Počas praxe sa mu podarilo pomôcť stovkám párov, ktorým príroda skomplikovala cestu k rodičovstvu.