Sekundárne rastlinné látky sa nachádzajú zväčša vo vrchnej vrstve plodov, napríklad v šupke. Ich úlohou je pôsobiť proti škodcom a rastlinu chrániť. Výnimku tvorí mrkva, ktorá má tieto látky uložené vnútri koreňa. Najmä v ovocí a zelenine. Sekundárne rastlinné látky, podobne ako vláknina, patria k bioaktívnym látkam. Možno ich rozdeliť zhruba na štyri skupiny:

Karotenoidy sú dôležité pri určovaní farebnosti rastlín a často sa nachádzajú v červených, žltých a zelených plodoch (brokolica, hlávkový šalát, mrkva). Majú protirakovinové účinky a obsahujú antioxidanty (chránia pred voľnými radikálmi).

Sulfidy sú síričité zlúčeniny, ktoré obsahuje najmä cesnak, cibuľa a pór. Zabraňujú rozmnožovaniu baktérií a vírusov a podporujú imunitný systém.

Flavonoidy sa pri varení vyplavujú do vody, pretože vysoká teplota na ne nemá vplyv. Takže vývar môžete použiť na omáčku. Flavonoidy obsahuje zelená fazuľka, kel a červená cibuľa.

Glukozinoláty dodávajú horčici, chrenu, hlúbovej zelenine a paštrnáku osobitnú príchuť. Majú protirakovinové účinky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.