Niekde v tme strašilo, inde sa liečilo

S pobytom v nepreniknuteľnej tme sa u ľudí evokuje množstvo nástrah a rizík. Keďže naše oči sú prispôsobené na fungovanie za svetla (prípadne šera), tma nie je našim najlepším spojencom. Teda, len ak sa neskrývame pred iným človekom, pretože mnohé zvieratá sú na život v tme prispôsobené omnoho lepšie ako ľudské pokolenie. Možno aj preto na nás v legendách a mýtoch z tmavých škár vyskakujú rôzne príšery a tma či noc sú dejiskom záhadných udalostí. To už ale pracuje naša fantázia a možno aj odveký strach pred všetkým, čo nevidíme, a teda ani nepoznáme.

Pritom nepreniknuteľná tma má podľa niektorých starých učení silný liečebný a duchovný rozmer, ktorých pôvod by sme našli v Tibete aj v Indii. Tu sa vysokopostavení lámovia, mnísi, jogíni nechávali zamurovať do tmavej jaskyne aj na niekoľko dlhých rokov.

 

Preč od ruchu a zhonu

Posledné desiatky rokov sa metóda pobytu v absolútnej tme hojne začala praktizovať aj v Európe. Pritom naši západní susedia, Česi, hrajú európsky prím v počte miest, kde je terapia tmou prevádzkovaná. Prvé centrá pre terapiu tmou už vznikli aj na Slovensku a možnosť relaxovať v úplnej tme a tichu ponúkajú na Liptove i na malebných lazoch v Zaježovej.

Nemajte strach, ročným pobytom v tmavej kutici vás už dnes nik týrať nebude. Predsa len, pre potreby „vyčistenia hlavy“ postačí aj niekoľko hodín od ruchu a zhonu navôkol. Veď priznajme si, kto v dnešnej dobe dokáže nájsť ideálne tiché miestečko pre relax, keď vytúžený pokoj a ticho niekedy nenachádzame ani v noci?

Preto vznikajú centrá, kde ponúkajú prežitok v úplnej tme. V súčasnosti ľudia absolvujú najviac týždenné terapie tmou, a to v špeciálne upravených priestoroch, najčastejšie maringotkách v prírode, mimo ruchu okolia. Avšak aj pri jednodňovom pobyte sa dá upokojiť a odpočinúť si. Pri dvoj až trojdňovom pobyte už dochádza k silnému nabíjaniu mozgu hormónmi a pri menšej skupine ľudí dochádza aj k objaveniu zážitku tretieho oka. Človek si odpočinie od stresu či práce. Účastníkovi terapie je raz denne prinesené jedlo na celý deň, v prípade potreby je možné oznámiť dojmy terapeutovi a prekonzultovať s ním svoje prežitky.
Podľa lekárov je terapia tmou účinná tiež ako prevencia proti civilizačným chorobám, poruchám metabolizmu, obezite, diabetu, dokonca aj onkologickým ochoreniam.


Pre dobrý spánok, náladu aj rozvoj

Tma regeneruje psychiku a rozvíja citlivosť receptorov všetkých našich zmyslov. Má dochádzať k eliminácii depresií, zlepšuje sa spánok aj jeho kvalita, dochádza aj k náprave zraku. Potom sú tu prínosy spirituálne, duchovné. Človek sa spojí sám so sebou, so svojím vnútrom, poriadne si odpočinie od ruchu okolitého sveta. V dnešnej dobe je veľa ľudí vyhorených, a tu sa zase nabijú. Absencia wifi žiarenia, umelého svetla, počítačov a televíznych obrazoviek a všetkej ostatnej elektroniky človeka energeticky dobije.

 

V tme zatočíte aj so závislosťami

Terapia tmou je veľmi prospešná najmä pre ľudí, ktorí sú unavení, pracovne vyhoreli, sú v strese alebo v depresiách, riešia nejaké ťažké rozhodnutie v živote, pripravujú sa na radikálnu zmenu, či už vo vzťahoch, v práci alebo riešia rôznorodé zdravotné problémy. Pobyt v tme dokonca dokáže utlmiť alebo vyliečiť aj závislosti na všetkom možnom. Tma môže pomôcť pri závislosti na počítačových hrách, internete, facebooku, káve atď. Avšak s ťažkými závislosťami od drog a alkoholu je pobyt zakázaný. Tam je najprv nutná liečba. Podstúpiť možno i prerušovanú terapiu, keď sa môže chodiť von do prírody a do temnoty sa vracať. Efekt síce nie je taký silný, ale aj tak sa môžu isté výsledky dosiahnuť. Táto technika je jednou z najsilnejších metód zameraných na duchovný rozvoj.

V rámci terapie tmou si môžete buď oddýchnuť od práce a stresu, bez akéhokoľvek duchovného kontextu, alebo zapracovať na svojom duchovnom raste, prečistiť kanály a napojiť sa na iné svety, zbaviť sa blokov obmedzujúcich vaše schopnosti.

 

Pre koho nie je terapia tmou vhodná?

Terapia tmou je vhodná iba pre ľudí bez vážnejších psychických a fyzických problémov, ktorí majú záujem o psychickú regeneráciu alebo osobnostný posun v živote. Nie je určená pre každého a vždy by sa mala absolvovať pod dohľadom terapeuta. Tma totiž spúšťa v tele procesy, ktoré človeka môžu prekvapiť. Spočiatku sa väčšina ľudí uvoľní, no postupne môže prísť panika. Pri dlhodobejšom pobyte niektorí ľudia začnú počuť zvuky alebo vidieť svetlo. Aby bolo možné okamžité spojenie s terapeutom, prípadne aj predčasné ukončenie pobytu, je v chatkách alebo domčekoch určených na terapiu tmou k dispozícii pevná telefónna linka. Domčeky sú vždy veľmi dobre utesnené proti vonkajšiemu svetlu a zvuku. Väčšinou je na celý pobyt v nich zabezpečená vegetariánska strava a platí prísny zákaz fajčenia, používania alkoholu, drog, elektronických i elektrických prístrojov. Mnoho ľudí využíva pobyt v tme k meditáciám a pôstom.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.