NIŽŠÍ STRES

Podľa neuropsychológa Dr. Davida Lewisa, keď sa potrebujete vyrovnať so stresom, začnite čítať. Na základe svojich štúdií totiž zistil, že čítanie je najúčinnejší spôsob, ako znížiť stres. Dokonca vraj lepší ako počúvanie hudby alebo prechádzka. Podľa jeho výskumu, keď si začnete v tichosti čítať, už za 6 minút znížite nervozitu a napätie o viac ako 60 percent.

 

INÁ FORMA MEDITÁCIE

Vedci tiež zistili, že čítanie prospieva mozgu rovnakým spôsobom ako meditácia, dokáže u človeka navodiť pocit šťastia, rozvíja jeho emočný kvocient (EQ), teda  spoločenskú inteligenciu aj empatiu. Podporuje aj našu kreativitu. Vďaka čítaniu vieme lepšie uchopiť aj zrealizovať svoje nápady. Vieme lepšie riešiť problémy a ľahšie sa rozhodujeme.

 

POSILNENIE KOMUNIKÁCIE

Čítanie výborne rozširuje našu slovnú zásobu. Aj preto psychológovia a učitelia odporúčajú deťom, aby čítali. Najmenšie deti si dokonca pomocou čítania (teda keď im rodičia čítajú) môžu osvojiť viac slov, ako keď sa s nimi rodičia len rozprávajú. Tým sa zvyšuje aj ich inteligencia.

Vďaka čítaniu sme komunikatívnejší, ale aj smelší pri nadväzovaní rozhovorov s cudzími ľuďmi. Čítanie nás tak zároveň robí aj viac spoločenskými.  Okrem iného nám pomáha tiež usporiadať si myšlienky.

 

SCHOPNOSŤ SÚSTREDIŤ SA

Mávate problém so sústredením? Pozornosť vám uniká všetkými smermi a neviete sa skoncentrovať na prácu? Tu opäť pomáha čítanie, ktoré zvyšuje koncentráciu. Môžete to využiť aj pri hyperaktívnych deťoch. Rovnako aj pri deťoch, ktoré majú sklony k agresivite – čítanie ich upokojuje.

POCHOPENIE EMÓCIÍ DRUHÝCH

Knihy sú plné emócie, ktoré nám hlavní hrdinovia bohato predvádzajú. Ide o kladné emócie aj záporné. Zároveň vidíte aj myšlienkové pochody knižného hrdinu, ktoré k týmto emóciám vedú. To všetko nám pomáha lepšie chápať emócie druhých, vyznať sa v ich emočných stavoch, vedieť ich dokonca predvídať. To môžeme využiť napríklad aj pre lepšie fungovanie partnerských vzťahov či lepšie chápanie svojich priateľov, ale aj tých, ktorí nimi nie sú.

 

POMOC PRE MOZOG

Čítanie kníh v staršom veku je ako „mozgová gymnastika“, teda je to podobné, ako keď lúštite krížovku alebo skladáte puzzle. Mozog pracuje a to je zároveň výborná ochrana pred jeho starnutím a vznikom stareckej demencie. Vedecké výskumy ukázali, že ľudia, ktorí zostávajú aktívni do neskoršieho veku a ich mozog je neustále činný, či už preto, že čítajú, hrajú šach, skladajú puzzle alebo sa učia cudzí jazyk, majú 2,5-krát menšie riziko rozvoja stareckej demencie, vrátane jej najhoršej formy – Alzheimerovej choroby.

LEPŠÍ SPÁNOK

Pre spánok niet nič horšie, ako keď sa tesne pred zaľahnutím do postele odlepíte od obrazovky počítača alebo televízora. Vtedy môžete mať problém so zaspávaním. Keď si však pred spánkom prečítate aspoň pár strán z knihy, zaspíte oveľa lepšie. Je to preto, že kniha vás upokojí a navodí relaxačnú náladu, ktorá je pred spánkom nesmierne dôležitá. Preto si do postele nenoste mobil či tablet, ale dobrú knihu.

Pre lepší vzťah s deťmi

Chcete mať so svojimi deťmi silný, intenzívny vzťah po celý život? Podľa vedcov je to jednoduché: stačí, keď im budete každý večer pred spaním čítať. Rodičia, ktorí svojim deťom pravidelne čítajú, majú s nimi nielen silnejšie puto, ale zároveň majú viac radosti z rodičovstva, sú voči deťom empatickí, zažívajú s nimi menej hádok v ťažkom období puberty a deti sa im viac zdôverujú. Vedci odporúčajú, aby ste deťom každý večer čítali a to aspoň do veku 10 rokov, aj keď v tom čase už vedia čítať. Aj tak sú pre nich chvíle rodičovského čítania pred spaním vzácnosťou a milujú ich. Preto neprestávajte deťom čítať hneď, ako vedia rozlúskať prvé písmenká.

Pomoc po mozgovej mŕtvici

Ľudia po cievnej mozgovej príhode sa často musia učiť znovu rozprávať a aj po rokoch mávajú ešte problémy s rečou, s artikuláciou, vyslovovaním  niektorých hlások či slov, so zamieňaním si hlások a podobne. Najväčšie pokroky po mozgovej mŕtvici robia tí, ktorí si nahlas čítajú. Aj keď je to pre pacientov veľmi ťažké, čítajú v podstate ako malé deti v prvej triede a mnohí ešte horšie, netreba to vzdávať. Čítanie nahlas im najviac pomôže v rozvoji reči.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.