Čínska medicína

Starí Číňania tvrdili, že človek je súčasťou prírody, preto by mal dodržiavať jej zákony – keď ich rešpektuje, zachová si dobrú kondíciu, v opačnom prípade si môže privolať rôzne choroby. Na liečbu všakovakých neduhov (napríklad pri stavoch vyčerpania) sa v čínskej medicíne používajú bylinky. Pri bolestiach svalov, chrbta či neurózach zas skvelo funguje akupunktúra (aplikácia ihličiek na akupunktúrne body), masáže alebo rôzne typy cvičení. Niektoré prvky ázijského lekárstva si môže osvojiť aj bežný laik, ide len o drobné zmeny životného štýlu.

Pokoj a teplo

Chladné počasie spôsobuje, že sa telo stáva krehkejším. Ak ho dostatočne nezateplíte oblečením a vhodným jedlom, je náchylnejšie na prechladnutie (u žien sú najviac ohrozené obličky, u mužov prostata). Rovnako ničivo ako chlad pôsobí aj stres alebo akékoľvek prepínanie fyzických a psychických síl. Unavený človek má totiž zníženú imunitu a ľahšie ochorie.

Viac spánku

Na jeseň a v zime sa skôr stmieva a príroda tak dáva jasne najavo, že všetky živé tvory by mali svoje denné aktivity obmedziť v prospech odpočinku. Scenár je teda jasný: ľahnúť do postele a dopriať si minimálne osemhodinový spánok. Keď svoj „nočný pokoj“ oklameme, riskujeme, že vo dne potom budeme podráždení, roztrasení a oslabení.

Menšia záťaž

Podľa čínskej medicíny by sme sa v chladnom období nemali intenzívne potiť. Preto sa odporúčajú skôr športy vyžadujúce vnútorný pokoj a sústredenie, skrátka tie, čo telo priveľmi nezaťažia. Ideálne je cvičenie čikung (zostava fyzických a mentálnych cvikov, ktoré v tele aktivizujú životodarnú energiu čchi), taiči (bojové umenie upokojujúce telo aj myseľ), joga alebo dlhé prechádzky v prírode. Pomalé aktivity majú v chladných mesiacoch opodstatnenie: človek by sa mal predovšetkým regenerovať a zbierať silu na jar. Ak to so športom preženiete, musíte počítať s výraznejšou jarnou únavou, alergiou či oslabenejšou imunitou.

Starostlivosť o pokožku

Pokožka je obranný štít, ktorý chráni telo pred ničivými vonkajšími vplyvmi, ako sú baktérie, smog, škodlivé UV žiarenie. Aby dobre fungovala, musí byť odolná. Preto je vhodné otužovať ju: môžeme vyskúšať kombinovanú sprchu, striedanie teplého a studeného prúdu. Telo tiež osviežime, keď ho ráno po prebudení vydrhneme froté vrecúškom namočeným v zázvorovej vode. Pripravíme si ju jednoducho: stačí do hrnca naliať vodu, nastrúhať do nej trochu zázvoru a potom nechať prejsť varom. Ženy náchylnejšie na ekzémy by si však mali pôsobenie zázvorovej vody vyskúšať najskôr na malom kúsku kože.

Duša vo vatičke

Teraz je ten správny čas, aby sme sa zastavili a venovali sa sami sebe. Pokoj, počúvanie pomalej hudby, meditácie alebo dychové cvičenia nás uvoľnia a zároveň sú aj dobrou prevenciou proti zimnej melanchólii.

Pozor na obličky

Obličky a nadobličky sú orgány veľmi citlivé na chlad. Okrem toho, že ich budeme „izolovať“ oblečením, je potrebné venovať pozornosť aj pitnému režimu. Podľa čínskej medicíny má však každý človek inú potrebu tekutín. Všetko záleží na tom, čo jeme. Ak jeme živočíšne bielkoviny (mäso, údeniny, syry, veľmi solené potraviny), je nevyhnutné, aby sme aj viac pili. Opak platí pre vegetariánov. Tí prijímajú dosť tekutín už v zelenine, obilninách či strukovinách, ktoré sa často aj vo vode varia. Najviac o zavodnenosti tela napovie moč. Čím je moč tmavší, tým viac potrebujeme tekutín.

Ako liečiť nachladnutie

Na kašeľ výborne účinkujú povarené krúpy alebo aj huby ako šitake, judášovo ucho, strieborný hríb, reiši či maitake, ktoré na posilnenie imunity zoženiete v predajni výživových doplnkov. Huby zaisťujú reguláciu prozápalových a protizápalových faktorov v tele. Aby bol ich účinok čo najlepší, musia sa konzumovať minimálne mesiac. Na akútny suchý kašeľ výborne pôsobí aj lotosový koreň v celku, v prášku alebo v kvapkách. Ten stačí povariť desať minút a číru tekutinu vypiť. Kvapky jednoducho len nakvapkáte na lyžičku. Ak vás trápi dráždivý kašeľ, môžete si vyskúšať horčicový obklad: obyčajnú horčicu zohrejte, natrite na utierku, tú priložte na krk a zabaľte suchým uterákom.

Ako sa zbavíte nádchy

Skvelé sú bylinky – najmä bazový alebo lipový kvet, pľúcnik lekársky, čerstvý zázvor alebo aj fenikel a aníz. Dobré skúsenosti sú aj s inhaláciou eukalyptovej silice (musí ísť o stopercentný prírodný olej), ktorá pomáha uvoľňovať zapchatý nos. Stačí, keď do arómolampy nalejete trochu vody a kvapnete pár kvapiek olejčeka. Ešte lepšie ako arómolampa pôsobí nosný inhalátor, ktorý sa dá kúpiť v lekárni. Ten dokáže dopraviť výpary priamo na miesta, kde sú potrebné najviac.

Čo jesť, keď vám je stále teplo alebo zima?

Každý z nás je z „iného cesta“. Jeden stále drkoce zubami od zimy, iný zas celé dni vetrá, lebo sa stále cíti ako v saune. Zmena jedálneho lístka vám môže pomôcť naladiť teplotu do normálnych hodnôt.

Menu pre „zmrzlošov“

Chlad súvisí s pasívnou ženskou energiou jin. Zimomravosť je preto najčastejšie pripisovaná ženám. Odbúrať ju môžu potraviny so zahrievacím efektom, napríklad červená fazuľa, mäso alebo pečená zelenina. Dobrým zdrojom hrejivej energie sú vlašské orechy a semienka (sezamové, slnečnicové či tekvicové). Odporúčajú sa dlho varené polievky (napríklad krúpová či strukovinová), do ktorých je vhodné pridať „zatepľujúce“ korenie, ako napríklad bobkový list, majorán, karí, kurkumu, saturejku alebo tymian. Embargo je vyhlásené na surové ovocie a zeleninu. Tým, čo si šťavnaté plody nedokážu odoprieť, je povolený jeden kus denne po teplom jedle.

Menu pre „horkokrvných“

Teplo je spojené s mužskou energiou jang. No samozrejme sa môže týkať aj žien. V jedálnom lístku týchto jedincov by sa malo objaviť mäso drobnejších živočíchov (zajac, ryba, morka, kačka). Schladiť horúčavu v tele (aj výbušnú povahu) dokáže krátko varená či surová zelenina, ovocie (banány, jablká) aj konzumácia čerstvého hlávkového šalátu, rajčín či papriky. Tabu sú chladené nápoje (napríklad pivo alebo obľúbené nealkoholické nápoje s ľadom), ktoré môžu spôsobiť nachladnutie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.