Tehotná žena by nemala jesť niektoré druhy byliniek, plesnivý syr a pikantné jedlá.

Je dôležité si uvedomiť, že gravidita je fyziologický stav a každá žena ho prežíva inak. Počas tehotenstva žena môže mať určité obmedzenia v stravovaní a mala by zvážiť konzumáciu niektorých jedál:

  • plesnivé syry – zvyšujú riziko kvasinkových a plesňových ochorení;
  • pikantné jedlá a údeniny sa pre vysoký obsah solí a rôznych korenín neodporúčajú, pretože môžu vyvolať žalúdočné problémy a opuchy;
  • niektoré koreniny – jalovec, rozmarín, muškátový oriešok, šafran;
  • čierne korenie a karí korenie prekrvujú panvu;
  • z bylinkových čajov sa odporúčajú používať napr. kamilkový, malinový, jahodový, lipový kvet a šípky.

S bylinkami počas tehotenstva treba zaobchádzať ako s liekmi.

Nie je úplne v poriadku, ak tehotná žena jedáva za dvoch.

Pri fyziologickom tehotenstve sa odporúča prírastok hmotnosti v rozmedzí 9 – 14 kg. Optimálny prírastok závisí od hmotnosti matky pred graviditou. Ženy s vyššou hodnotou BMI (body mass index) by mali mať prírastok počas tehotenstva menší a ženám s nižšou hodnotou BMI sa odporúča vyšší hmotnostný prírastok.

Rizikom nadhmotnosti či obezity počas tehotenstva sú rôzne zdravotné komplikácie (napr. gestačný diabetes, tehotenská gestóza, retencia tekutín, zvýšený krvný tlak).

Príjem energie a živín stravou je v priebehu tehotenstva rozdielny. V období prvého trimestra  sa potreba energie ešte nezvyšuje, neplatí to však z hľadiska biologickej hodnoty stravy. Strava v prvom trimestri má byť zameraná na dostatočný prívod stavebných a ochranných látok, energeticky primeraná a pestrá. Energetický nárast stúpa až v druhom trimestri, keďže si rast plodu a materských tkanív vyžaduje zvýšený príjem energie o 200 – 300 kcal/deň. Odporúča sa prijímať viac bielkovín, hlavne živočíšneho pôvodu. Pri konzumácii tukov sa dôraz kladie na kvalitu než kvantitu. Je dôležité zabezpečiť príjem omega 3 nenasýtených mastných kyselín, najmä  kyselinu dokosahexaénovú – DHA nachádzajúcu sa v rybom tuku. Zo sacharidov sa uprednostňujú zložité sacharidy, ktoré sú vhodným zdrojom energie i dôležitých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. V treťom trimestri má byť príjem potravy menší v dôsledku zväčšenia objemu plodu, zväčšenia maternice (zväčšená maternica zaberá v dutine brušnej viac miesta, tlačí na žalúdok a celú tráviacu sústavu, čím obmedzuje pohyb čriev a ovplyvňuje trávenie).

Počas celého tehotenstva sa odporúča kvalitná a ľahšie stráviteľná strava, ktorá nezaťažuje tráviace orgány. Matka by si mala ustrážiť príjem dôležitých stavebných látok: bielkovín, vápnika, železa a kyseliny listovej a vitamínu D. Žena v období gravidity nemá jesť za dvoch, ale dvakrát kvalitnejšie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.
Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.
Ing. Soňa Henteková
Všetky články autora
V roku 2006 ukončila strednú zdravotnícku školu, odbor Asistent výživy. Vzdelanie v oblasti liečebnej výživy si rozšírila na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov v Nitre – odbor Výživa ľudí. V nemocnici v Malackách pracuje od roku 2012 na Oddelení liečebnej výživy a stravovania. Popri zamestnaní sa venuje cvičeniu metódy Pilates, kde aj vedie skupinové hodiny ako inštruktorka. V osobnom živote je hlavne mamou dvoch malých detí, s ktorými trávi svoj voľný čas.