Mnohí si k štedrovečernému stolu sadáme vyhladovaní, či už kvôli tradičnému pôstu, stresu z príprav alebo cielenému zámeru zvládnuť do večera čo najviac. Niekoľkochodové menu otvárame v duchu tradícií oplátkami, cesnakom a medom, pokračujeme opekancami s makom, kapustnicou či fazuľovou polievkou s klobáskou. A doprajeme si aj pri nakladaní majonézového šalátu a vyprážanej ryby. Na stoloch nechýbajú cukrovinky, alkohol a rozličné nápoje, predovšetkým sladké. Ak si uvedomíme, že toto všetko stihneme skonzumovať za približne 2 hodiny, mali by sme pred výkonom žalúdka „zložiť klobúk dole“. „Človek sa môže cítiť v poriadku, ale keby žalúdok vedel rozprávať, asi by to neboli lichotivé slová. Vianočné hodovanie, ktoré zvykneme predĺžiť do Nového roku, je pre neho ozajstným náporom,“ vysvetľuje MUDr. Robert Vetrák, MPH, manažér pre zdravotnú činnosť Nemocnice Malacky.

 

Aby žalúdok neskolaboval

Aby náš žalúdok nemal problémy, aj keď človek tento kolaps nemusí nijako pociťovať, je dobré vsadiť na striedmosť. „Môžeme ochutnať zo všetkého, v podstate aj kombinovať chute, ale v menších dávkach. Z kapustnice nemusíme naraz vyloviť všetku klobásku. Pomôcť môžu aj alternatívy. Namiesto majonézy jogurt, vyprážanej ryby grilovanú, sladkú vodu nahraďme obyčajnou a v dostatočnom množstve. Odporúčam aj pohár vínka pri posedení v rodinnom kruhu, pre alkohol ale dvojnásobne platí, že treba piť s mierou.“

 

Niektorí prejedanie nepocítia

Výhodu majú zdraví ľudia, u ktorých organizmus ľahšie zvládne „štedrovečernú nádielku“. U ľudí s ochorením žlčníka, zvýšeným tlakom či glykémiou sa odporúča striedmejšia konzumácia. U týchto ľudí je diétnejší režim aj počas sviatkov nevyhnutný. Aj keď si mnohí z nás sadajú (nielen) k štedrovečernému stolu s predsavzatím najesť sa s rozumom, predsa len nie všetci sa vedia zdržať. „V takom prípade je ideálne prestať do seba „tlačiť“ vo chvíli, keď cítime, že nám stačí. Práve počas sviatkov si totiž zvykneme dovoliť tento limit prekročiť. Ak sa nám to nepodarí, odporúčam siahnuť po liekoch na báze spazmolytík uvoľňujúcich sprievodné kŕče alebo po pankreatických enzýmoch, ktoré pomôžu organizmu s trávením s dostatočným množstvom tekutín. Každému určite dobre padne prechádzka na čerstvom vzduchu. Ak je však sprievodným znakom intenzívnejšia bolesť v oblasti brušnej dutiny, je lepšie navštíviť odborníka, ako si spôsobiť komplikácie“ upozorňuje lekár.

Chuť na jedlo zaženie pohyb

Počas sviatkov by nemal chýbať striedmy prístup k širšej ponuke jedál, dostatok tekutín, pohybu. Šport je výbornou nielen telesnou, ale aj psychickou prevenciou. „Extrémne prejedenie sa, aj keď len občasne, povedzme na Vianoce, preto neodporúčam. Vždy je lepšie, keď v sebe vieme krotiť apetít. Extrémy, najmä v oblasti zdravia, sa nevyplácajú. Sú pre organizmus zbytočnou záťažou a neraz aj nenápadným mostíkom k vzniku neskoršieho ochorenia.“

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi