Prečítajte si rozhovor o tom, aké je to žiť s reumou, ako vyzerá jej bežný deň, aké vyšetrenia musí pravidelne absolvovať, kedy jej lekári správne diagnostikovali ochorenie, ale aj prečo je potrebné pátrať po príčine zdravotných ťažkostí.

Aký je teda tvoj život s reumou?

Reuma je v mojom živote už 20 rokov. No nesťažujem sa a nad svojou chorobou nelamentujem, prečo práve ja. Snažím sa prežiť každý deň naplno. Je mnoho reumatikov, ktorí majú ťažké deformácie končatín. Ja som v tomto smere na tom zatiaľ dobre. Snažím sa pravidelne cvičiť a robiť to, čo aj nereumatici, akurát si veci prispôsobujem môjmu aktuálnemu zdravotnému stavu a schopnosti ohýbať končatiny. Určite mám aj ja nejaké obmedzenia, no nepozerám sa na to tragicky. Naučila som sa vnímať svoje telo, počúvať ho a robiť to, čo zvládnem. Biologickú liečbu som užívala už pred 1. tehotenstvom. Bola som medzi prvými pacientmi na Slovensku, ktorým bola aplikovaná. Po druhom pôrode som na ňu nabehla opäť a odvtedy je mojou súčasťou.

 

Mnohí reumatici majú svoje vlastné rituály a spôsoby, vďaka ktorým sa udržiavajú v lepšej kondícii. Ako je to u teba, čo najviac pomáha tebe?

Každé ráno v posteli si hovorím, že dnešok nedám. Napočítam do 10 a už stojím v kuchyni. Nemôžem dlho ležať. Pravidelné cvičenie je základ. Mám rada cvičenie, pilates a chôdzu. No nie vždy vládzem a mám aj chvíle, keď nie som schopná sa hýbať. Vždy ma ale zachráni vaňa s horúcou vodou, dobrá kniha a písanie. To robím najradšej. Hovorím tomu vypísanie sa z bolesti. Je to super psychohygiena. V strave sa vyhýbam lepku, ten mi celkovo zhoršuje stav, a vajíčkam. Milujem more, leto a najradšej zo všetkého sa smejem. Smiech totiž naozaj lieči.

 

Aké vyšetrenia musíš kvôli reume a biologickej liečbe pravidelne absolvovať?

Každé 3 mesiace mám svoje „turné“ po ambulanciách odborných lekárov. Samozrejme, v prvom rade navštevujem reumatologickú ambulanciu, kde mi vždy urobia odber krvi a všetky kontrolné vyšetrenia. Taktiež chodím do Centra pre biologickú liečbu v Košiciach, keďže ju dlhodobo užívam. Práve s biologickou liečbou súvisia aj ďalšie nevyhnutné, pľúcne a kardiologické vyšetrenie. Tie absolvujem, našťastie, iba raz ročne. A mimo toho si dávam každý rok záležať aj na prevencii môjho ženského zdravia a nezabúdam na pravidelnú gynekologickú prehliadku. Aj keď je to všetko náročné na čas a nervy, zdravie máme len jedno (úsmev).

Odhalili lekári tvoju reumu hneď v jej začiatkoch?

Rada by som povedala, že áno. Ale bola to zdĺhavá a únavná procedúra. Sama neviem, ako som to mohla zvládnuť. Obdivujem mojich rodičov, pre ktorých to muselo byť veľmi ťažké počúvať každý deň inú diagnózu svojej násť-ročnej dcéry od leukémie až po rakovinu kostí. Na začiatku sa lekári nevedeli dohodnúť na diagnóze a ja som brala nespočetné množstvo liekov. Ležala som dlhú dobu v nemocnici a nevedeli, čo so mnou. Nakoniec ma zachránili až v Národnom ústave reumatologických chorôb v Piešťanoch. Napokon, paradoxom bolo, že aj keď som už mala správne stanovenú diagnózu, nemohli ma na ňu liečiť. Kvôli enormnému množstvu liekov, ktoré som užívala, som mala zničenú pečeň, takže museli liečiť najprv ju (smiech).

 

Mnohí odborníci dávajú do súvislosti reumatoidnú artritídu s oneskorenou potravinovou alergiou IgG a vznikom ďalších závažných chronických zápalových ochorení. Pátrala si niekedy po príčine vzniku tvojho ochorenia?

Čo sa týka príčiny, netuším. Tá nebola nikdy jednoznačne stanovená. No predpokladá sa, že moju reumu mohla naštartovať chlamýdiová infekcia, ktorú som pred tým prekonala. No nedávno som si urobila domáci test na potravinové intolerancie IgG a zistila som, že mám neznášanlivosť na lepok a vajíčka, takže som tieto potraviny okamžite vyhodila zo svojho jedálnička.

 

Ak vás trápi bolesť kĺbov, migréna, zhoršená pleť, chronická únava, nadváha, plynatosť či bolesti brucha a pátrate po príčine svojho zdravotného problému, niekedy stačí naozaj málo. Otestujte svoje zdravie už dnes. Prehľad vyšetrení na potravinové intolerancie a kompletný zoznam skrytých potravinových reakcií nájdete na stránke www.laboratornadiagnostika.sk. Stačí si len vybrať a to všetko bez zbytočného čakania, v pohodlí vášho domova. Na vyšetrenie potravinových intolerancií sa môžete objednať aj v niektorom z odberových centier laboratórií Medirex v Bratislave, Nitre alebo v Košiciach a zarezervovať si váš termín.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.