História a tradície spojené s vínom

Oddávna bol región medzi mestami Florencia a Siena sužovaný nepokojmi medzi klanmi panovníkov oboch miest. Lokalita pokrytá miernymi kopcami a hustým lesom bola ideálnym miestom pre život zvierat a ťažko dobytným miestom na stavanie stredovekých hradov. Hrozno tu pestovali Etruskovia ešte pre Kristom a dodnes cítiť vplyv Rimanov a starých vinárskych metód spracovania vína. Toskánske knieža Cosimo III de‘ Medici sa zaslúžil v roku 1716 o vznik prvej registrovanej oblasti v celom Taliansku a dodnes je to lokalita, kde sa riadia prísnymi pravidlami výroby vína, aby miestne vína mohli niesť názov Chianti DOCG alebo Chianti Classico DOCG. Donedávna tu boli zakázané technické zásahy na vyzrievanie vína a barikové sudy tu boli nežiaducou pomôckou. Dnes sa región vďaka slávnym vínam a krásnym stredovekým mestečkám stal jedným z najviac navštevovaných miest pre turizmus vo svete a nejedna svetová celebrita tu vlastní pozemok alebo zámok.

 

Vína Chianti a ich výroba

Treba podotknúť, že samotné Chianti nie je iba jedna lokalita, ale je to súbor ôsmich podoblastí výroby vína, kde najslávnejšou je Chianti Classico DOCG, ktorá má aj najprísnejšie pravidlá výroby vína. Presne ohraničené vinohrady, doba vyzrievania, odroda Sangiovese musí byť vo vínach zastúpená aspoň na 90 % a ďalšie iné náležitosti robia túto lokalitu výnimočnou. Napríklad miestna modrá odroda Sangiovese sa tu regulárne pestuje odhadom viac ako 1 000 rokov a nájdete ju skoro v každom červenom toskánskom vinohrade (okrem regiónu Bolgheri). Znakom lokality je čierny kohút, ktorého nájdete aj na fľaškách vín Chianti Classico DOCG a ako symbol konzorcia della Chianti, kde je zárukou kvality. Každé jedno víno muselo prejsť aj degustačnou komisiou, aby bolo kvalitatívne schválené. Po dlhých rokoch tradicionalizmu tu dnes nájdete v pivniciach aj nové francúzske alebo americké sudy a samotné vína musia vyzrievať minimálne 20 mesiacov od doby zberu.

Čo je to Riserva a prečo sú takto označené vína vždy drahšie?

Základné vína nesúce pomenovanie okrem výrobcu aj označenie Chianti Classico DOCG musia vyzrievať minimálne 20 mesiacov. Avšak aby si niektorí vinári označili svoje vyzreté vína a mnohokrát z lepších vinohradov, tak sa asi pred vyše 60 rokmi začalo uvádzať kategorické pomenovanie vín Chianti Classico Riserva DOCG. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché. Môže za to doba zrenia, ktorá je vždy minimálne 30 mesiacov, a vína sú plnšie a často zaujímavejšie pre konzumentov. Majú aj dobrý predpoklad na vyzrievanie a nie je výnimkou ani doba 40-50 rokov. Ak náhodou natrafíte na Riservu Chianti, ktorá bude staršieho ročníka a nebude vás predávajúci chcieť „zodrať“ o vaše peniaze, určite si jednu-dve fľaštičky zabezpečte a nebudete ľutovať!

 

Keď víno, tak aj dobré jedlo!

Klasickými kombináciami vína a jedál tu región priam prekvitá. Keďže to od začiatkov bola zem chudobných alebo na druhej strane nesmierne bohatých šľachticov, jedlá sú tu prevažne múčne alebo mäsité. Neváhajte ochutnať miestne ragu di cinghiale (diviačie ragú s cestovinami) s červeným vínom Chianti, ribollitu – zeleninovú polievku s mrveničkou a k tomu svieže biele víno Vernaccia. Klasickou je aj pre veľkých jedákov slávnostný pokrm – porchetta, čo je vlastne pečená bravčová roláda s bylinkami, a ideálne si k tomu doprajete vyzretú Riservu aspoň desať rokov starú. Na záver niečo sladké, a to cantucci, čiže pečené mandľové koláčiky, ktoré sa podľa tradície máčajú do miestneho sladkého vína VinSanto.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi