Ako máme odlíšiť chrípku od obyčajného prechladnutia?

Chrípka a prechladnutie majú viacero spoločných príznakov. Ide o vírusové ochorenia, akútne zápaly horných dýchacích ciest. Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou, teda kýchnutím, kašľom, bezprostredným kontaktom s chorými, alebo infekčným materiálom. Chrípka je však oveľa závažnejšie a vysokonákazlivé ochorenie. Odhaduje sa, že každý rok postihne cca 10 – 15 % populácie a na rozdiel od bežných, menej závažných „prechladnutí“, je celosvetovo príčinou asi pol milióna úmrtí ročne.

Ako sa prejavuje angína?

Angína je akútny zápal krčných mandlí, spôsobuje ju hlavne baktéria streptokok, vírusy menej. Mali sme ju už asi všetci, ale určite nejde o banálne ochorenie. Liečime ju antibiotikami, ktoré musí vybrať lekár. Pri nesprávnej liečbe alebo zanedbaní nastávajú nebezpečné zdravotné komplikácie, keď spomínaný streptokok môže poškodiť kĺby, srdce, obličky. Na presné stanovenie diagnózy treba vyhľadať lekára a naozaj nepodceňovať príznaky.

Hot tea for colds, pills and handkerchiefs on table close-up

Príznakov spomínaných ochorení je veľa. Zvýšená teplota, škriabanie v krku, bolestivé prehĺtanie, upchatý nos, bolesti hlavy, kĺbov. Obyčajne sa väčšina z nich prejavuje naraz. Na trhu je široká ponuka prípravkov…

Poviem vám tajomstvo. Mojim pacientom ho prezrádzam každý deň: „Nikdy, prosím, neverte zázračným sloganom o týchto preparátoch v reklamách. Často sa povie A, no B sa už zamlčí. Žiadny z nich vás na druhý deň zázračne nevylieči.“ Poznám naozaj mnohé veľmi účinné lieky, uľaví sa vám po nich, ale nevyliečia, len zmiernia príznaky chrípky alebo prechladnutia. Navyše, iné sú vhodné pre dospelého muža „ťažkej váhy“, iné pre dojčiacu matku, iné pre pacienta s vysokou horúčkou, seniora, pacienta s vysokým krvným tlakom či dieťa.

Podľa čoho sa v nich zorientovať?

Treba sa vždy s dôverou obrátiť na vášho lekárnika, ktorého navštevujete a čo najviac mu o vašom zdravotnom stave povedať. A vždy oznámiť, čo ste už užívali a čo momentálne užívate, pretože sú to vlastne často iba variácie tých istých liečiv. Preto dôležitejšie ako názov lieku je účinná látka, ktorá je v ňom obsiahnutá.

Ako máme vedieť, či ide o vírusovú infekciu (chrípka) alebo bakteriálnu infekciu (angína)? Od toho potom závisí, po akom lieku siahame, nie?

Sami to zodpovedne nezistíme. Lekárovi väčšinou stačí vymenovať prejavy ochorenia, popočúvať, prehmatať zdurené uzliny, otvoriť dokorán ústa a povedať hlasné ááááá. Prípadne urobiť ster z hrdla, alebo nosohltana. Chrípka má obyčajne veľmi rýchly nástup a šíri sa reťazovo, skolí celú domácnosť, pracovisko, triedy. Netreba ju zanedbať, hlavne ľudia v staršom veku, s diagnózami ako cukrovka, astma, dialyzovaní pacienti, pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ľudia so zníženou imunitou. Tam komplikácie chrípky môžu výrazne zhoršiť, resp. priamo ohroziť pacientov život napr. zápalom pľúc, srdca a kĺbov.

Ako sa pred chrípkou chrániť?

Stále platí, že jediným vysokoúčinným (70 – 90 %) a zároveň bezpečným prostriedkom na predchádzanie chrípky je každoročné očkovanie aktuálnou sezónnou vakcínou. Dôležité je, samozrejme, aj otužovanie, zdravá a pestrá strava, pohyb. Vetranie miestností a neustále umývanie rúk vhodným dezinfekčným mydlom, resp. gélom.

Sú lepšie prípravky v podobe tabletiek alebo kvapiek?

Je to vec osobnej preferencie. Tabletky sú praktickejšie, sirupy a kvapky sú obľúbenejšie u detí a seniorov, ľahšie sa prehĺtajú a často sú príjemne dochutené. Tekuté lieky majú o niečo rýchlejší nástup účinku, ale v podstate je to naozaj jedno.

Môžeme lieky aj kombinovať? Ak áno, ktoré s ktorými?

Väčšinou je vhodné kombinovať jeden liek, napr. viaczložkové „horúce nápoje“, alebo tablety s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej, resp. ibuprofénu ešte aj s prípravkom na podporu imunity. Za najosvedčenejšie považujem tie na prírodnej báze a samozrejme od kvalitných výrobcov. Mali by obsahovať buď výťažok z kolostra, alebo betaglukán z hlivy ustricovej, resp. zmes bioaktívnych látok, známu ako ProteQuine. Doplniť to môžeme aj kvalitným multivitamínovým prípravkom s obsahom minerálov a stopových prvkov, najlepšie extrahovaným zo zeleniny, ovocia, resp. liečivých rastlín. Z minerálnych látok sú veľmi potrebné hlavne zinok, vápnik a magnézium, zo stopových selén, je to významný antioxidant. Pri pocite škriabania v krku môžeme organizmu pomôcť pastilkami alebo kloktadlami, či sprejmi, ktoré majú tak dezinfekčný, ako aj lokálne znecitlivejúci efekt proti bolestiam v hrdle.

Zvýšená teplota je prejavom toho, že organizmus s ochorením bojuje. Má teda význam automaticky siahať po liekoch, ktoré ju znižujú?

Presne tak, zvýšená teplota je prejavom obranyschopnosti organizmu, zabíja choroboplodné zárodky, je priaznivá na tvorbu protilátok, vyplavovanie škodlivín. Varovným signálom je až horúčka, teda teplota nad 38 °C. Tá už môže organizmus vysiliť, dehydratovať, ak prekročí 40 °C, aj poškodiť mozog a krvný obeh. Po liekoch na zníženie teploty, tzv. antipyretikách, teda siahame až vtedy, keď sa indikátor teplomera vyšplhá nad 38 °C.

a sick child examined teddy with stethoscope

To isté platí aj pre deti?

Pri horúčke dávajme pozor najmä na malé deti, nebezpečné sú sprievodné kŕče napr. v noci, keď dieťatko spí. Teplotu treba neustále monitorovať (dostupné sú už rôzne bezkontaktné teplomery, ktoré dieťa nezobudia), príp. ochladzovať organizmus sprchovaním a zábalmi hrudníka. Často je účinné kombinovať napr. čapíky so sirupmi na zníženie teploty. Samozrejme, medzi podaním týchto liekov je potrebné zachovávať aspoň 3 – 4 hodinové odstupy.

Takmer všetky nosné kvapky sú návykové, t.j. po 7 dňoch by ste ich mali prestať užívať. Prečo? Upchatý nos však obyčajne trápi oveľa dlhšie, po čom vtedy siahnuť?

Nosné kvapky obsahujú tzv. nazálne dekongestíva, t.j. liečivá, ktoré znižujú opuch nosovej sliznice, teda nos nám spriechodnia. Po opakovanom predávkovaní, resp. dlhodobom používaní tieto lieky strácajú efekt, sliznica ostáva dlhodobo zdurená a neodpúcha, čo núti pacienta použiť stále viac a viac dávok. Efekt je však čoraz nižší. Dokonca dochádza k trvalému poškodeniu, zvredovateniu sliznice až perforáciám. Tento účinok majú, bohužiaľ, naozaj všetky kvapky, hoci sú voľnopredajné. Aj tu platí presnosť v dávkovaní a dĺžke používania. Ak problémy pretrvávajú, odporúčam prejsť na šetrnejší variant, ktorý namiesto chémie obsahuje prírodné zložky, napr. morskú vodu, éterické oleje alebo kyselinu hyalurónovú. Rovnaký účinok však majú desiatky voľnopredajných liekov a tiež už spomínané viaczložkové „horúce nápoje“. Ani tu netreba neadekvátne predlžovať dobu užívania, lebo potom majú na organizmus rovnaký negatívny efekt a môžu vyvolávať závislosť.

V boji s chorobami sú veľmi nápomocné bylinkové čaje. Ktoré bylinky sú vhodné v tomto období? Aj keď bylinkami asi nič nepokazíme…

No, veru, aj bylinkami už mnohí pacienti veľa pokazili. Bylinné čaje a rastlinné preparáty sa nesmú kombinovať s niektorými liekmi, napr. s warfarínom, antidepresívami, v tehotenstve sú mnohé kontraindikované. Pri prechladnutí sú veľmi vhodné čaje z lipového kvetu, bazy čiernej, šípok, echinacei, pľuzgierky islandskej, ibiša, pľúcnika lekárskeho a skorocelu lekárskeho. Odporúčam ich nielen piť, ale aj inhalovať, šalviou i kloktať.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi