Prispôsobiť jedálniček ročným obdobiam je jedným zo spôsobov, ako zostať v spojení s prirodzeným rastlinným cyklom. Dajme zelenú potravinám, ktoré sú čerstvé, miestne a chutia najlepšie. Sezónne potraviny nemusia cestovať takú diaľku, aby sa k vám dostali, takže sú lepšou voľbou pre životné prostredie, nehovoriac o faktore čerstvosti. Ak máte chuť po dlhej zime na čerstvú zeleninu, neprehliadnite na trhu práve túto:
Špargľa
Špargľa je hviezda jarnej produkcie. Je naplnená živinami, ako je vitamín A, vitamín K, vláknina, horčík, selén a zinok. Pravá špargľová sezóna je veľmi krátka – zväčša trvá od marca do júna v závislosti od regiónu – preto dlho neváhajte a smelo kupujte. Existuje totiž veľký rozdiel medzi čerstvou miestnou špargľou a tou, ktorá k nám cestuje počas celej zimy.
Tmavá listová zelenina
Tmavá listová zelenina ako špenát, mangold, kapusta a rukola je pravdepodobne to najlepšie, čo môžete jesť. Denná dávka čerstvej listovej zeleniny vám zabezpečí prísun vitamínov B, K, vápnika i horčíka. Na farmárskych trhoch bude na vás kričať medzi prvými, tak jej dajte zelenú.
Pór
Pór je súčasťou rodiny Allium (spolu s cesnakom, cibuľou, pažítkou a šalotkou). Vyzerá ako obrovská zelená cibuľa a má sladkú, jemnú cibuľovú príchuť. Rovnako ako jeho bratia Allium, môže pór pomôcť pečeni odstrániť toxíny a karcinogény. Čerstvý pór výborne chutí surový, varený, dusený alebo v polievkach.
Zelený hrášok
Čerstvý zelený hrášok v porovnaní s jeho kašovitými konzervovanými náprotivkami obsahuje vitamíny C, K, mangán a vlákninu. Ak ste jeho milovníkom, nepremeškajte sezónu hrášku koncom jari a začiatkom leta. Pre tých, ktorí mávajú problém so spánkom i s nervami, je konzumácia hrášku dobrou voľbou.
Artičoky
Konzervované artičoky nie sú náhradou za skutočnú čerstvú pochúťkovú zeleninu. Ak ste sa nikdy nepokúšali pripraviť čerstvé artičoky, jar je ideálnou príležitosťou naučiť sa to. Zbierajú sa medzi marcom a júnom a sú skvelým zdrojom vitamínu C, vitamínu A, vlákniny, horčíka a antioxidantov. Navyše sa u artičok preukázal pozitívny vplyv na pečeň.